ODTÜ bilgisayar mühendisliği sıralaması burs ücreti

Arkadaşlar selamlar. Bilgisayar mühendisliği için sıralamalara vs. bakıyordum. Sonrasında ODTÜ %50 burslu sıralamasını gördüm ve hızlıca konu açtım.

Link - Bilgisayar Mühendisliği 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - ÜniversiteGO

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Devlet)Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) (%50 İndirimli)SAY68351,09677157.334

Ayrıca %50 burslu ücreti de 22.550, 00 ₺ gibi gayet uygun bir fiyatı var. Bu sitenin bir hatası mı yoksa ben mi yanlış görüyorum bilemiyorum.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuzey Kıbrıs yerleşkesi için bu. Kabaca gerçek ODTÜ değil diyebiliriz.

Ama sonuçta yine ODTÜ Mezunu olmuyor muyuz?
Bana biraz garip geldi yani. Ayrıca KKTC ODTÜ akademik kadrosuna baktığımda gayet sağlam bir kadro gördüm.(Çoğu eğitimlerini yurt dışında tamamlamış.)Ayrıca bir sorum daha var bu akademik kadrodaki Öğretim Elemanları için ODTÜ Mezunu yazılmış. Onlar hangi ODTÜ'den mezun olmuşlar?

Son olarak aşağıdaki yazıda okulun kadrosunun Ankara ile değişmeli/benzer olduğu tarzı bir şey söylenmiş.

Ama sonuçta yine ODTÜ Mezunu olmuyor muyuz?
Bana biraz garip geldi yani. Ayrıca KKTC ODTÜ akademik kadrosuna baktığımda gayet sağlam bir kadro gördüm.(Çoğu eğitimlerini yurt dışında tamamlamış.)Ayrıca bir sorum daha var bu akademik kadrodaki Öğretim Elemanları için ODTÜ Mezunu yazılmış. Onlar hangi ODTÜ'den mezun olmuşlar?
Sanırım yine ODTÜ mezunu oluyorsunuz ancak ortan da önemli, sadece diploma değil mesele.

Kadrosunu ODTÜ'den alıyor olabilir.

KKTC ODTÜ'nün kuruluş yılı 2000 sonrası, yani hocalar muhtemelen Ankara'dan mezun olmuşlardır.

Sanırım yine ODTÜ mezunu oluyorsunuz ancak ortan da önemli, sadece diploma değil mesele.

Kadrosunu ODTÜ'den alıyor olabilir.

KKTC ODTÜ'nün kuruluş yılı 2000 sonrası, yani hocalar muhtemelen Ankara'dan mezun olmuşlardır.

Yani buradan mezun olursak bir ODTÜ mezunundan farkımız pek olmamalı o zaman eğitim aynı sonuçta zorluğundan bahsediliyor bolca.

Yani buradan mezun olursak bir ODTÜ mezunundan farkımız pek olmamalı o zaman eğitim aynı sonuçta zorluğundan bahsediliyor bolca.
Bir açıdan doğru olabilir ancak birkaç açıdan doğru değil. Üniversitede sadece derslere girip diploma almazsınız. Çok sayıda farklı öğrenciyle tanışır, en basitinden klüplere gidersiniz. Bunların hepsinin aynı seviyede KKK'de olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Eğitim kalitesi iyidir diye düşünüyorum ama.

Bir açıdan doğru olabilir ancak birkaç açıdan doğru değil. Üniversitede sadece derslere girip diploma almazsınız. Çok sayıda farklı öğrenciyle tanışır, en basitinden klüplere gidersiniz. Bunların hepsinin aynı seviyede KKK'de olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Eğitim kalitesi iyidir diye düşünüyorum ama.

Yani haklı olabilirsiniz evet ama ODTÜ ve 157.334 mevzusu kafama oturmuş değil hala daha.
Daha büyük bir problemi olmalı diye düşünüyorum okulun.

Merhabalar, üniversiteden 1 yıl önce mezun oldum yurtiçi, yurtdışında pek çok yerde çalıştım ve şunu söyleyebilirim ki KKTC ODTÜ'den mezun olanlara puan ve sıralamadan ötürü sektörde pek ODTÜ'lü gözü ile bakılmıyor. Yine de sizin tercihiniz tabii. Yani KKTC ODTÜ'ye girip oradan çıktığınızda diğer ODTÜ'lü arkadaşlarla kendinizi bir görmek de doğru olmaz çünkü hatırı sayılır başarılarla girmişler.

Not: ODTÜ'lü değilim, savunmuyorum. Gördüklerimi ve düşüncelerimi belirttim.

Ankara'daki ODTÜ'ye 1300 ile giren adamla KKTC'dekine 150000 ile giren adam iş bavşurusunda ya da erasmusta aynı maumeleyi yapmazlar.

Kesinlikle. Ama dediğim gibi insanlar neden burayı tercih etmekten bu kadar kaçmış?

Merhabalar, üniversiteden 1 yıl önce mezun oldum yurtiçi, yurtdışında pek çok yerde çalıştım ve şunu söyleyebilirim ki KKTC ODTÜ'den mezun olanlara puan ve sıralamadan ötürü sektörde pek ODTÜ'lü gözü ile bakılmıyor. Yine de sizin tercihiniz tabii. Yani KKTC ODTÜ'ye girip oradan çıktığınızda diğer ODTÜ'lü arkadaşlarla kendinizi bir görmek de doğru olmaz çünkü hatırı sayılır başarılarla girmişler.

Not: ODTÜ'lü değilim, savunmuyorum. Gördüklerimi ve düşüncelerimi belirttim.

Kesinlikle eşit olmaz. Ama aldıkları eğitim aynı sonuçta ayrıca 1-2 dönem de Ankara'da okunabiliyormuş sanırım(çok yüksek bir ortalama ister büyük ihtimal ama şansı var sonuçta).

Not: Ama dediğim gibi insanlar neden burayı tercih etmekten bu kadar kaçmış? Bu soruya da yanıtlarınızı merak ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı