ODTÜ'nün bu kadar prestijli olmasının sebebi nedir?

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Akademik Link'in 2 tane videosuna baktım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda öğretim üyesi falan bazılarını gömüyor. Evet, kötü akademisyen olabilir. Ama bu kadar da kötü kötü akademisyenler mi var Türkiye'de? Yüksek üniversiteleri haricinde falan demedi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yani insan normal bu konuda ama tüm üniversitelere laf atan birinin sadece ODTÜ hakkında konuşması nasıl bir durum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Videoyu izlemedim ama devlet üniversitelerinden İTÜ küçümsenemez. Uluslararası alanda çok iyi değil ikisi de çünkü bütçeleri yok eğitimler iyi. Öyle olmasa diplomaları her yerde geçmez. İstanbul Üniversitesi de her bölümde olmasa iyi. Birkaç örnek daha var ama yazmaya üşendim.

Eğer İTÜ ODTÜ karşılaştırması gibi bir saçmalık yapılacaksa hiç girmeyin İTÜ bilimini üretirken diğerinin ne yaptığını herkes biliyor.

Videoyu izlemedim ama devlet üniversitelerinden İTÜ küçümsenemez. Uluslararası alanda çok iyi değil ikisi de çünkü bütçeleri yok eğitimler iyi. Öyle olmasa diplomaları her yerde geçmez. İstanbul Üniversitesi de her bölümde olmasa iyi. Birkaç örnek daha var ama yazmaya üşendim.
Valla Türkiye'de okunacaksa İTÜ çünkü onun altındaki ODTÜ ile arasında 150 sıraya yakın bir fark vardı sanırım bu azımsanacak bir fark değil.

Eğer İTÜ ODTÜ karşılaştırması gibi bir saçmalık yapılacaksa hiç girmeyin İTÜ bilimini üretirken diğerinin ne yaptığını herkes biliyor.

Vallahi Türkiye'de okunacaksa İTÜ çünkü onun altındaki ODTÜ ile arasında 150 sıraya yakın bir fark vardı sanırım bu azımsanacak bir fark değil.

Fark var ama o sıralamaya göre tercih yapmanın bir olayı yok bölüme göre karar verilmeli. Yer altı bilimlerinde İTÜ derim gerçi nesnel sıralamayı bilmiyorum. ODTÜ küçümsenecek üniversite değil onu demek istiyorum. Bu arada ODTÜ ile hiçbir alakam yok savunmak için de nedenim yok açıkçası.

Valla Türkiye'de okunacaksa İTÜ çünkü onun altındaki ODTÜ ile arasında 150 sıraya yakın bir fark vardı sanırım bu azımsanacak bir fark değil.
ODTÜ gibi bir üniversitenin yanında İTÜ meslek yüksek okulu gibi kalır

Bu tarz bir iddia için bir dayanağınız var mı? İkisinden herhangi birinde eğitim görme veya araştırma yapma şansına sahip oldunuz mu? Olduysanız, aydınlatırsanız sevinirim.

Akademik Link'in 2 tane videosuna baktım.

Bu videoda öğretim üyesi falan bazılarını gömüyor. Evet, kötü akademisyen olabilir. Ama bu kadar da kötü kötü akademisyenler mi var Türkiye'de? Yüksek üniversiteleri haricinde falan demedi.

Yani insan normal bu konuda ama tüm üniversitelere laf atan birinin sadece ODTÜ hakkında konuşması nasıl bir durum?

ODTÜ Türkiye için çok güzel bir üniversitedir ama burada resmen ODTÜ fanatikliği yapılıyor.

Başka üniversitelerle karşılaştırma imkanı bulmuş biriyim. Yakından bir çok üniversitenin müfredatını ve hocalarını görmüş biriyim.

Videoları izlemedim, direkt başlığa cevap yazmak istedim.

ODTÜ de eğitim yüksek lisans düzeyinde yapılıyor, müfredat farkı ve hocaları çoğu yurtdışında doktoralarını bitirmiş kaliteli hocalardan oluşuyor. Doğal olarak da müfredat ona göre şekilleniyor. Kendi mesleğime ait, mühendislikteki ODTÜ ve ITU lisansüstü tezlerini incelemiş biri olarak, ODTÜ nün yüksek lisans tezleri birer doktora tezi ayarındadır, hocaların yaklaşımı ve müfredat bunu sağlamaktadır. ITU tezleri ise normal standart kalitededir.

Lisans eğitimi görürken daha hiç eğitimini bile almadığımız bir konuda bize ödev verilmişti ve gidin araştırın denmişti. Koca sınıfta bir tek kişi bile çıkmadı yapabilen, freelance iş olarak lisans okuyan bir ODTÜde lisans okuyan öğrenciye parasıyla yaptıracaktık, ama çocuk para almak yerine bize doğrudan ödevi çözmemize sağlayan spesifik bir yabancı kitabı söyledi.

Müfredatı ve hocaların yaklaşımı odtü de çok farklı. Bu yüzden odtü alanında en iyisi.

Geri
Yukarı