[ÖDÜLSÜZ] Gizemli şifreyi çözün!

Anlatır mısınız? Çok merak ettim.
Öncelikle 3 tane kodlama türünü esas aldım. Base 64, ATBASH ve CAESAR. Base 64 çok barizdi bilen biri için, bilmeyenler için balık sayısı ipucunu verdim. Topladığınızda 64 çıkıyor. Caesar ise apaçık ortadaydı. ATBASH ise notun ilk kısmında baş harflerin alt alta dizilmesiyle oluşuyordu. Sıralamayı vermedim, yoksa kolay olurdu. Base 64'ten ATBASH veya CAESAR'a çevirirken deneme yanılma yapmalıydı ki çok da zor değildi. Dikkat ettiğin zaman zor bir tarafı yok. Eğlence için yapmak istedim. İleride ödüllü bile yapabilirim durum el verirse.

Base64 kodu UTF-8'e çevirip, çıkan sonuçta harfleri düzeltmeniz gerekiyor.

Ynrbığgnb! Rv rvgfspsti öçşoüe. Fssgnanm ngıfon ases unbnrıgnpnkıf jıörıb znt tdğ. Ases ğsşseoibsrıgnpnkıf jıörıb znt tdğ. Ğiaspsai rneone rıb znt rnğgnfn, rnğgntnfnşaıe şsyne... Cnğı, entn fsg dgov? Rıb znt ğsşsefsoie un ğsşsefstspskiei os rıgıtdbove. Nknb çtgntan enone ğsyigoie un vkbszsbsğ rvev öçşfn ğsbsbi sgoie? Enone rvev tscyie? D onknbgı usğyıeı osjs lüşng zntgnb ıöıe jsbpstsrıgıboıe. Msğsy ane rv rvgfspsti öçşfntı anöyıe. Rngğı rıbsş nkgnepn sbitdbove, rngğı pseie aiğigfizyi. Rngğı on asonpn lışnfgı zntgnbn ıglıe usb? En dgvbas dgave, rses rv onknbgı usğyıeı unboıkıe ıöıe ynznğğübgnb. Msğsy vevyfs: "Tszsf un şsfse ne rütüğ jsşıeneoıb. Nknb tsyibif tscfsşase nb ts os lnö rıyyıkıeon fnfeve ğsgfstsrıgıbaıe." Lüşng rıb lüeüe dgave anulıgı odayvf. Rses vgszfsğ un rıbıepıgıkıeı odkbvgsfsğ ıöıe Öıapdbo: faybığndvy#7324

Buradaki ilk kelimenin "Tebrikler" olduğu, sondaki kelimenin "Discord" olduğu oldukça belli. Discord adresi ise muhtemelen kullanıcı adınıza yakın olacaktı. Harfleri tek tek eşleştirirseniz aşağıdaki çözüme ulaşıyorsunuz.

Tebrikler! Bu bulmacayı çözdün. Maalesef elimde sana verebileceğim hiçbir şey yok. Sana kazandırabileceğim hiçbir şey yok. Kısacası benden bir şey bekleme, bekleyemezsin zaten... Peki, neye mal oldu? Bir şey kazanmadın ve kazanmayacağını da biliyordun. Eğer öylerse neden katıldın ve uğraşarak bunu çözme kararı aldın? Neden bunu yaptın? O değerli vaktini daha güzel şeyler için harcayabilirdin. Fakat sen bu bulmacayı çözmeyi seçtin. Belki biraz eğlence arıyordun, belki canın sıkılmıştı. Belki de sadece gizemli şeylere ilgin var? Ne olursa olsun, bana bu değerli vaktini verdiğin için teşekkürler. Fakat unutma: "Yaşam ve zaman en büyük hazinendir. Eğer yatırım yapmışsan er ya da geç bittiğinde memnun kalmayabilirsin." Güzel bir günün olsun sevgili dostum. Bana ulaşmak ve birinciliğini doğrulamak için Discord: Moderasyon tarafından kaldırıldı.

Böyle kriptografik değişiklikler için Cryptogram Assistant güzel bir araç mevcut.

EWcVhhbXQAAwjvQ.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı