Öğleden sonra kaçan kişiye disiplin verilir mi?

heimerbergg

Centipat
Daha fazla  
Selam çok kısa olayı anlatıyorum hemen bilgi sahibi olanlar cevaplarsa sevinirim.

Ben 12.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim 17 yaşındayım devamsızlığım izinli 4.5 izinsiz 10 gün.

Meslek lisesi 12.sınıf olduğum için 3 gün staja 2 gün okula gidiyorum. 2 gün okula gittiğimde can sıkıntısından öğleden sonra yok yazılacağım şekilde okuldan çıkıyorum (bunu tek ben değil bizim sınıfın çoğu yapıyor). Fakat biliyorsunuz ki bu kaçışlar izinsiz yok yazılma oluyor ve izinsiz yok yazılma sınırım 10 gün. Bunun için de velimi okula götürüp devamsızlığı izinliye çevirmem gerek. Neyse bugün annem devamsızlığımı izinliye çevirmek için okula geldi müdür yardımcısı benim öğleden sonra kaçışlarımı görmüş bu çocuk disiplin yer falan demiş anneme ama devamsızlıkları izinliye çevirmiş.
(Herkes de benim gibi kaçıyor fakat müdür yardımcısı tek benim velime böyle bir şey demiş)

Şimdi sorularım şunlar;

• Devamsızlık hakkım yetiyor ve ben her okul günü öğleden sonra kaçmayı düşünüyorum bu mümkün müdür?(sadece pazartesi salı okula gidiyorum haftada 2 gün)
  • Öğleden sonra kaçtığım için disiplin yer miyim?
  • Disiplin yersem ne olur nasıl bir ceza alırım?
  • Kanunda böyle bir disiplin türü var mı?

(Sınıftaki arkadaşlarım ve ben hocayı az çok tanıyoruz korkutmak amaçlı dediğine inanıyorum fakat tersi olursa diye bu konuyu açıyorum)

Büyük ihtimalle disiplin yemessiniz.
Müdür gördükten sonra sizi çağırıp kızardı sadece sizi korkutmak istemiş anlaşılan.
10 gün izinsiz yapmışsın 1 gün bile gitmesen okulda kalıyorsun.
Bir şey oldu ve hoca bunları izinliye çevirmedi 1 yılın boşa gidecek.

Büyük ihtimalle disiplin yemessiniz.
Müdür gördükten sonra sizi çağırıp kızardı sadece sizi korkutmak istemiş anlaşılan.
10 gün izinsiz yapmışsın 1 gün bile gitmesen okulda kalıyorsun.
Bir şey oldu ve hoca bunları izinliye çevirmedi 1 yılın boşa gidecek
Velim gelirse sildirmek zorunda değil mi? Hem sınıfımda 27 gün izinsiz 0 gün izinli devamsızlık yapan kişiler bile var fakat onlar çok rahat davranıyorlar ben sadece kalmaktan korkuyorum.

Günlük toplam ders saatinin 2/3'ü veya daha fazlasına gelmeyenler tam gün yok yazılıyor. Bunun dışında yarım gün yok yazılırsın. Hesabını ona göre yap.

Direkt okuldan kaçmaya dair bir şey olduğunu sanmıyorum. İlk vukuatın olacağı için kınama alırsın muhtemelen. Taş çatlasa 3 gün uzaklaştırma verirler.
Okula geldiği halde derslere katılmamayı/erken ayrılmayı alışkanlık haline getirmek gibi bir disiplin maddesi var. Yani bir güzel yaparlar.

Bahsettiğim disiplinler ileride hiçbir şekilde karşına çıkmaz. Anca MEB takar onları. Tabii gidip TÜBİTAK bursu falan almaya çalışırsan ve sana çok takan birisi olursa bir şekilde araştırıp bulup bahane edilebilir.

Daha bugün kaçtık, iyi bir şey olarak algılamayın ama bir şey olmaz. Tabii artık benim şansımamı bilmiyorum ama yok yazılmamışım, daha önce de öğleden sonra gidince yazmıyorlardı 2 kere okul değiştirdim 2'sinde de böyle oldu. Bence bir şey olmaz okuldan okula göre değişir müdür kafayı takar kızar mızar ama tutanak falan ne sebeple tutacak ki?

İzinsiz devamsızlık limiti 10 gün. Onun dışında bir gün bile gelmezseniz sınıfta kalırsınız, koca bir seneniz çöpe gider. O devamsızlıkları en azından bazılarını izinliye çevirmeniz gerek. Yoksa sınıfta kalacaksınız. Bu arada disiplin yemezsiniz. Büyük ihtimal gözdağı vermek için söylemiş.

• Kanunda böyle bir disiplin türü var mı?
Okulda olduğunuz halde derse girmemek suç diye biliyorum. Yönetmelikte mübarek Manas Destanı gibi bu dediğim madde hakkında da pek bir şey bulamadım. Onun dışında üstteki arkadaşların dediği gibi de devamsızlığına işlenir, sorun olmaz.

Daha bugün kaçtık, iyi bir şey olarak algılamayın ama bir şey olmaz. Tabii artık benim şansımamı bilmiyorum ama yok yazılmamışım, daha önce de öğleden sonra gidince yazmıyorlardı 2 kere okul değiştirdim 2'sinde de böyle oldu. Bence bir şey olmaz okuldan okula göre değişir müdür kafayı takar kızar mızar ama tutanak falan ne sebeple tutacak ki.

Hep bende yok yazılmıyorum 😂

Geri
Yukarı