Öğlenci bir 10. sınıf ne yapmalı?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Okulum 1968`de yapıldı ve yapıldığından beri güçlendirilme yapılmadı, bula bula bu yılı buldular ve bir ortaokulda öğlenci olacağız. Öğlen 13.30`dan 19.20`ye kadar okulda olacağız. Hiç öğlenci olmadım ve bu yüzden kafam karışık. 12 de uyusam 10da uyansam bu 3 saat ne yapacağım gece 2 de mi uyusam 12de kalksam diye kafam karışık durumda. Sınavlara nasıl hazırlanacağım bu bile kafamı karıştırdı. 10. sınıfın ilk dönemi kötü bir dönemdi bu dönem düzeltmek istiyorum notlarımı fakat öğlenci olmak sanırım avantaj oldu, dezavantajda olabilir. Bu öğlenci olmayı nasıl değerlendirebilirim? Taktiklerinize ihtiyacım var, bu dönem teşekkür almak istiyorum.

Bende bu sene 10.sınıfa geçtiğim için öğlenci oldum. Giriş ve çıkış saatleri yakın diyebilirim geceleri 2 gibi uyuyorum öğlen 11 de kalkıyorum. Kahvaltı hazırlanma vb. derken okul saati geliyor yavaştan evden çıkıyorum. Sınav haftasında sabah kalkıp çalışmayı denedim ama maalesef yorgunluk olduğu için uyansam bile geri uyudum. Bende geceleri eve geldikten sonra birkaç saat ders çalışıyorum. Eğer vücuduna uygun olursa ders çalışmak için sabah kalkmak daha yararlı olacaktır.

23-05 en iyi uyku düzenidir. YKS hedefin varsa bu düzene alış. İlerki hayatında da büyük yarar sağlar. Bu arada ben biraz kendime göre dedim sen istersen 6 değil de 7.5 saat uyuyabilirsin. Fazlasına çıkma ama, mıyışırsın.

Bende bu sene 10.sınıfa geçtiğim için öğlenci oldum. Giriş ve çıkış saatleri yakın diyebilirim geceleri 2 gibi uyuyorum öğlen 11 de kalkıyorum. Kahvaltı hazırlanma vb. derken okul saati geliyor yavaştan evden çıkıyorum. Sınav haftasında sabah kalkıp çalışmayı denedim ama maalesef yorgunluk olduğu için uyansam bile geri uyudum. Bende geceleri eve geldikten sonra birkaç saat ders çalışıyorum. Eğer vücuduna uygun olursa ders çalışmak için sabah kalkmak daha yararlı olacaktır.
Bende muhtemelen sizin gibi olurum. İlk kez deneyeceğim ama tavsiyeni deneyeceğim.
23-05 en iyi uyku düzenidir. YKS hedefin varsa bu düzene alış. İlerki hayatında da büyük yarar sağlar. Bu arada ben biraz kendime göre dedim sen istersen 6 değil de 7.5 saat uyuyabilirsin. Fazlasına çıkma ama, mıyışırsın.
Aynen uyumayı 24-01 gibi, kalkmayı 10-11 gibi düşünüyordum. Sizin yaptığınızı ben LGS zamanı yapmıştım 23-04 yapmıştım fakat 1 ay dayanabilmiştim sonra bu düzene uyamamıştım, arada kaçamaklar oluyordu tabiki. En kötü 24-09 yaparım. 11. sınıfta 23`e çekerim. Peki bilgili görünüyorsunuz, birkaç YKS sorusu sorayım. Benim matematiğim falan hiçbir şeyim iyi değil, coğrafyayı seviyorum ondanda çalışında 70-80 alıyorum diğerleri 50-60 arası, 40`ta var. Benim test kitaplarımda var tüm derslerin ayrı ayrı kaynaklarım var. Fakat nasıl çalışacağımı bilmiyorum. (LGS zamanı bayağı arkadaş edindim çocukluktan beri çalışan kişilerle arkadaş oldum onlardan tavsiye aldım fakat ortaokul gibi kolay değil. Konu anlatımı dinle ardından test çöz yapamadığının çözümünü izlemekle olmuyor, biliyorsunuzdur lisede ders çalışma yöntemleri)

Bende muhtemelen sizin gibi olurum. İlk kez deneyeceğim ama tavsiyeni deneyeceğim.

Aynen uyumayı 24-01 gibi, kalkmayı 10-11 gibi düşünüyordum. Sizin yaptığınızı ben LGS zamanı yapmıştım 23-04 yapmıştım fakat 1 ay dayanabilmiştim sonra bu düzene uyamamıştım, arada kaçamaklar oluyordu tabiki. En kötü 24-09 yaparım. 11. sınıfta 23`e çekerim. Peki bilgili görünüyorsunuz, birkaç YKS sorusu sorayım. Benim matematiğim falan hiçbir şeyim iyi değil, coğrafyayı seviyorum ondanda çalışında 70-80 alıyorum diğerleri 50-60 arası, 40`ta var. Benim test kitaplarımda var tüm derslerin ayrı ayrı kaynaklarım var. Fakat nasıl çalışacağımı bilmiyorum. (LGS zamanı bayağı arkadaş edindim çocukluktan beri çalışan kişilerle arkadaş oldum onlardan tavsiye aldım fakat ortaokul gibi kolay değil. Konu anlatımı dinle ardından test çöz yapamadığının çözümünü izlemekle olmuyor, biliyorsunuzdur lisede ders çalışma yöntemleri)
Yabancı lisede okuduğum için lise sınavlarına çok tavsiye veremem ama verebileceğim en büyük tavsiye 11 e sağlam temelle geçmen. 10. sınıfla birlikte TYT bitiyor. Konuları daha sonra 2 kere daha göreceksin ama güzel bir altyapının olması önemli, hem 11. sınıf konularını da anlayabilmek için. Ek olarak sosyal konuları dershanelerde arka plana atılıyor, sosyali düzenli çalışman ve iyi kötü bir temel oturtman önemli, sonra bela olur. Son olarak paragraf ve problem çözme tamamen alışkanlıkla ilgili bir durum. Çok sıkmadan günlük paragraf ve problem çözebilirsin (bu sisteme katılmayanlar da var, şimdilik böyle yapman yeter). Ve çok kitap oku. Paragrafın %80’i okuma alışkanlığından gelir.

Öğlenci olmak kadar iğrenç bir şey yok hocam, avantaj falan değil. Öyle düşünen varsa da uyku duskunudur. Eve geldiniz saat 8. Ee? Yemek ye, dinlen derken saat olacak 9-10. O saatte yorgun argın ders çalışmak zor hem uyku da bastıracak. Hadi 12'ye kadar çalışıp yattın kalktın 8 veya 9'da. Ne yapacaksınız? Bir daha mı çalışacaksın. Yine okul var, gelince bir daha çalışmak var. Bu kadar kısır döngü görmedim hayatımda. Okuldan gelince 1-2 saat dinlenip direkt yatıp erken kalkıp çalışmak da bir seçenek ama o zaman da sabahçı olmuş gibi oluyorsun. Ben sizin yerinizde olsam hafta içi pek çalışmazdım, hafta sonu hallederdim çalışma işini. Şanslısınız ki 10. sinifsiniz, yapmanız gereken sadece okul sınavlarından yüksek not almaya çalışmak. 12 falan olsaydınız geçmiş olsun derdim. Umarım seneye o da olmadı 12. sınıfta sabahçı olursunuz.
Fakat nasıl çalışacağımı bilmiyorum. (LGS zamanı bayağı arkadaş edindim çocukluktan beri çalışan kişilerle arkadaş oldum onlardan tavsiye aldım fakat ortaokul gibi kolay değil. Konu anlatımı dinle ardından test çöz yapamadığının çözümünü izlemekle olmuyor, biliyorsunuzdur lisede ders çalışma yöntemleri)
Konu anlatımı + test + kontrol tekniği neden olmuyormuş? Herkes bu şekilde çalışıyor, demek ki bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı