Öleceğimiz gerçeği zoruma gidiyor

Dünyanın milyonlarca yıldır var olduğunu kabul ediyorsan, evrimi kabul etmiş oluyorsun ve din otomatikman ortadan kalkıyor. O yüzden kıyametten korkmana gerek yok. Dünyanın sonu elbet gelecek ama herhangi bir dinde anlatılan şekilde değil, kaynaklar bitecek ve yaşamak için uygun ortam kalmayacak. Diğer ihtimal büyük bir savaş çıkar ve insanlar yaşama tutunamaz ve insan ırkı yok olur.
Bu dediğiniz arkadaşın dediğinden daha mantıklı falan değil kendinizi kandırmayınız. Bu sadece sizi komik duruma düşürecektir bunun farkına varınız. Birisine karşı argüman sunarken bilimsel terimler kullanmanız sizin ondan mantıklı birşey söylediğinizi göstermez. Anlamsız çabanız boşunadır.
Sevgili kardeşim soruna gelince; Ölüm belki bir son, belki bir başlangıç... Herkes farklı bir şey söylüyor. Ama herkesin kabul ettiği birşey var ki ölümden sonra ne olacak kim bilir ama ölüm gerçek. Bu gerçek ile istersen yüzleş, farkına var; istersen inanma ve yanlışlamak için çabala... Gelecek uygarlıklar belki bizim onlara zemin hazırladığımız teknoloji ile ölen varlıkları geri getirebilirler belki. Ama şu soruyu soralım kendimize sevgili kardeşim; bizi neden geri getirsinler. Bunun masrafına neden katlansınlar. Belki dünyayı yapay zekanın içinde tatmak farklı bir deneyim olurdu ama ben onların yerinde olsam bizim gibi basit insanları değil de A. Einstein, N. Tesla, kimi büyük liderler gibi şahısları geri getirmek için çabalardım. Sağlıcakla.
Sanmıyorum.

Fikrinin değişeceğini sanmıyorum ama anlatayım. Öncelikle ben de müslümandım herkes gibi. Seneler içerisinde sorgulama, araştırma, okuma ve tartışma yoluyla bunun doğru olmadığına karar verdim. Yani senin bana sayacağın bütün "mucizeler" için bir yanıtım hazır. :")

Soruna gelelim: Kuran'da direkt olarak "evren genişliyor" yazmıyor. "Biz göğü kudretimizle bina ettik ve şüphe yok ki (şüphesiz ki) çok genişlik ve kudret sahibiyiz." yazıyor. Burada ayet cımbızlama ve kelimenin anlamını sapıtma var. Anlatılmak istenen Allah'ın gücünün genişliği ve sonsuzluğu. Ayetleri işlerine geldikleri gibi çeviriyorlar. Elmalılı Hamdi Yazır'ın mealini okuyun, en doğrusu şimdilik o. Böyle bir bilgiyi bende ilk gördüğümde demiştim ki "Evet, ben doğru dine inanıyorum." fakat sonradan araştırdım okudum ve bilgi edindim. Teker teker mucizeleri'n yalanlarını anlatabilirim istersen. :")
Siz edindiğiniz bilgiler ile sözde aciz fikirleriniz ile yalanlarsınız o mucizeleri; sizden daha bilgili birisi de gelir sizi yalanlar. Bu aptalca yalanlama çabası, bu kin ve nefret her iki taraf için de bitmediği sürece asla gerçek ahlaka ulaşamayacağız sevgili kardeşim. Umarım yaptığın şeyin manasız olduğunun farkına varırsın sağlıcakla...

Ama şu soruyu soralım kendimize sevgili kardeşim; bizi neden geri getirsinler. Bunun masrafına neden katlansınlar. Belki dünyayı yapay zekanın içinde tatmak farklı bir deneyim olurdu ama ben onların yerinde olsam bizim gibi basit insanları değil de A. Einstein, N. Tesla, kimi büyük liderler gibi şahısları geri getirmek için çabalardım. Sağlıcakla.
Belki işçi sınıfının yeterli olmaması sebebiyle daha önceden ölen insanları diriltip, köleleştirip işçi olarak kullanırlar. :D

@Orion Nebula normal yazacaktım yazmayı üşendim resimleri anlatıyım. ;)

Dosya Ekleri

• IMG_20211003_122817.jpg
    IMG_20211003_122817.jpg
    77,9 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20211003_122849.jpg
    IMG_20211003_122849.jpg
    262 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG_20211003_122903.jpg
    IMG_20211003_122903.jpg
    275,7 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20211003_122921.jpg
    IMG_20211003_122921.jpg
    256,7 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20211003_122941.jpg
    IMG_20211003_122941.jpg
    275,4 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_20211003_123002.jpg
    IMG_20211003_123002.jpg
    280,4 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Belki işçi sınıfının yeterli olmaması sebebiyle daha önceden ölen insanları diriltip, köleleştirip işçi olarak kullanırlar. :D

Buna harcanacak maliyeti, robot işçiler yapamaya harcamayı düşünecek kadar zeki insanlar olacaklarına inanıyorum gelecek nesillerin.

@Orion Nebula normal yazacaktım yazmayı üşendim resimleri anlatayım. ;)

Hocam üstteki sözde kuran mucizelerini yalanlayacak arkadaş nasıl böyle bir mantıksızlığa girişti ise, sizin yaptığınız da farklı değildir. Birbirinizin görüşlerini yalanlayarak bir yere varamazsınız. Bilakis Technopat bu kavgaların yeri değildir. Felsefe kategorisi ise bu tartışmalara ortam sağlayacak bir yer değildir. Lütfen. Aylardır şunu anlatmaktan canım çıktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu dediğiniz arkadaşın dediğinden daha mantıklı falan değil kendinizi kandırmayınız. Bu sadece sizi komik duruma düşürecektir bunun farkına varınız. Birisine karşı argüman sunarken bilimsel terimler kullanmanız sizin ondan mantıklı birşey söylediğinizi göstermez. Anlamsız çabanız boşunadır.
Sevgili kardeşim soruna gelince; Ölüm belki bir son, belki bir başlangıç... Herkes farklı bir şey söylüyor. Ama herkesin kabul ettiği birşey var ki ölümden sonra ne olacak kim bilir ama ölüm gerçek. Bu gerçek ile istersen yüzleş, farkına var; istersen inanma ve yanlışlamak için çabala... Gelecek uygarlıklar belki bizim onlara zemin hazırladığımız teknoloji ile ölen varlıkları geri getirebilirler belki. Ama şu soruyu soralım kendimize sevgili kardeşim; bizi neden geri getirsinler. Bunun masrafına neden katlansınlar. Belki dünyayı yapay zekanın içinde tatmak farklı bir deneyim olurdu ama ben onların yerinde olsam bizim gibi basit insanları değil de A. Einstein, N. Tesla, kimi büyük liderler gibi şahısları geri getirmek için çabalardım. Sağlıcakla.

Siz edindiğiniz bilgiler ile sözde aciz fikirleriniz ile yalanlarsınız o mucizeleri; sizden daha bilgili birisi de gelir sizi yalanlar. Bu aptalca yalanlama çabası, bu kin ve nefret her iki taraf için de bitmediği sürece asla gerçek ahlaka ulaşamayacağız sevgili kardeşim. Umarım yaptığın şeyin manasız olduğunun farkına varırsın sağlıcakla...
En üzücü tarafı da, sen beni kin ve nefret ile yargılarken aslında kendi içindeki kin nefreti bana kusman. Sana senden nefret edecek kadar değer vermiyorum. Sana katıldığım noktalar var, katılmadığım yerler de var. Ben argümanları sundum, aklı fikri olan araştırır ve kendi sonucuna varır. Bazıları da haklı çıkmak için gelir bizi linçler.
@Orion Nebula normal yazacaktım yazmayı üşendim resimleri anlatıyım. ;)
Hiç liberal müslüman görmemiştim. 😃

Kuran'da direkt olarak "evren genişliyor" yazmıyor. "Biz göğü kudretimizle bina ettik ve şüphe yok ki (şüphesiz ki) çok genişlik ve kudret sahibiyiz." yazıyor. Burada ayet cımbızlama ve kelimenin anlamını sapıtma var. Anlatılmak istenen Allah'ın gücünün genişliği ve sonsuzluğu. Ayetleri işlerine geldikleri gibi çeviriyorlar. Elmalılı Hamdi Yazır'ın mealini okuyun, en doğrusu şimdilik o. Böyle bir bilgiyi bende ilk gördüğümde demiştim ki "Evet, ben doğru dine inanıyorum." fakat sonradan araştırdım okudum ve bilgi edindim. Teker teker mucizeleri'n yalanlarını anlatabilirim istersen. :")
  1. Ruhu'l Beyan
  2. Taberi
  3. Ebussuud
  4. Beydavi
  5. Ez-Zadul-Mesir (İbn Zeyd)
  6. İbn Kesir
Bu kişiler evrenin genişlediği bulunmadan önce genişliyor diye tefsir etmişler.

"vesea=وسع" fiili "genişledi" anlamına gelir. (Müfredat: وسع Maddesi) bu fiilin if'al formu olan "evsea=أوسع" "genişletti" anlamına gelir. Bu formun ismi faili "mu'si=موسع" şeklinde gelir. Ayette de bu kalıbın çoğul formu ile gelmiştir. Yani anlam olarak "(Göğü) genişleticiyiz" anlamındadır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı