Ölü birinin banka borcu nasıl ödenir?

L1fer1o

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, konuyu bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Daha önce böyle bir sorum olmadı. O yüzden konuyu doğru yere mi açtım, emin de değilim. Moderatörler düzeltir zaten şimdiden özür dilerim. Uzatmadan anlatıyorum olayı. Bundan birkaç ay önce benim dedem vefat etti. Vefat etmeden 1 yıl kadar önce bankadan 25k para çekmiş. Bu paranın varlığından falan haberimiz yok. Banka borcu olan kişi öldüğünde tüm borcunu silip parayı çektiğinden beri aylık olarak geri verdiği tüm parayı geri veriyormuş. Yani almıyormuş parayı. Babam bunun için konuşmaya bankaya gittiğinde dedemin 2011'deki hastane raporlarını falan istemişler. Bunu yapmaları yasal mı? Yani bir tanıdığımız da olmadığından bunu kime soracağımı bilemedim. Yani banka bizi kafaya mı alıyor? Şu an da amcam dedemin borcunu güç yaka ödemeye çalışıyor. Zor durumda. 2 çocuğu var. Bu olayı tam olarak bilen birileri aydınlatabilir mi beni lütfen?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer ki reddi miras yapmazsanız bütün alacak ve borçları kardeşler bölüşmek zorundadır. Eğer reddi miras yaparlarsa bütün mal varlığından ve borçlarından hak talep etmeyeceklerini mahkemeye bildirmiş oluyorlar ve borçlardan sorumlu olmuyorlar.

Kredi çekerken zorunlu hayat sigortası yapılıyor ve vefat durumunda borcu sigorta karşılıyor diye biliyorum. 25K için zorunlu hayat sigortası yapmamış olabilirler tabi.
Sadece ölüm raporu istediklerini biliyorum. Geçmiş yıllara ait sağlık raporu istemeleri anlamsız geldi.

Bankanın benim bildiği böyle durumlar için sigorta yapıyor.
O yüzden yaşlı insanlara pek kredi vermezler.

Eğer ki reddi miras yapmazsanız bütün alacak ve borçları kardeşler bölüşmek zorundadır. Eğer reddi miras yaparlarsa bütün mal varlığından ve borçlarından hak talep etmeyeceklerini mahkemeye bildirmiş oluyorlar ve borçlardan sorumlu olmuyorlar.
Bunu biliyorum ancak bankanın şu durumda borcu tahsil etmeyi kesip ödeden kısmı da geri vermesi gerekiyor. Bu yasal hakkımız. Dolayısıyla neden reddi miras yapayım? Benim istediğim eğer bankanın hastane raporları istemesi palavradan ibaret ise tazminat davası açacağız. Mesela sıcağı sıcağına bankanın yaptığının doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu öğrenmemiz.

Bunu biliyorum ancak bankanın şu durumda borcu tahsil etmeyi kesip ödeden kısmı da geri vermesi gerekiyor. Bu yasal hakkımız. Dolayısıyla neden reddi miras yapayım? Benim istediğim eğer bankanın hastane raporları istemesi palavradan ibaret ise tazminat davası açacağız. Mesela sıcağı sıcağına bankanın yaptığının doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu öğrenmemiz.

Ölüm belgesi vb. bir belge istiyorsa yaptıkları işlem doğru, harici bil belge istiyorlarsa (başka bir belge istemeleri saçma) yanlış bir süreç işliyor demektir.

Kredinin geri ödemesi yapılan kısmını banka neden geri ödüyor? Bankanın sigorta yoluyla parasını tahsil etmesi gerekmez mi? Alacaklı olan banka. Bankanın size bir borcu yok ki.

Kredinin geri ödemesi yapılan kısmını banka neden geri ödüyor? Bankanın sigorta yoluyla parasını tahsil etmesi gerekmez mi? Alacaklı olan banka. Bankanın size bir borcu yok ki.
Banka krediyi verirken ekstradan ölüm dahilinde krediden hariç 3.5k para alıp sigorta yapıyor. Bu sigortaya göre ölüm dahilinde ölüm anına kadar ödenen parayı varislere geri veriyor ve kalan borcu siliyor. Şartları bu. Şimdi ise oyunu kuralına göre oynamıyorlar gibi görülüyor.
Ölüm belgesi vb. bir belge istiyorsa yaptıkları işlem doğru, harici bil belge istiyorlarsa (başka bir belge istemeleri saçma) yanlış bir süreç işliyor demektir.
Ölüm belgesi verdik. Epikriz raporu.

Babam vefat ettiğinde 50k küsür borcu vardı. Hayat sigortası yaptırmadığı için ödemek zorunda kaldım. Kesinlikle hayat sigortası şart.

Geri
Yukarı