OEM vs Retaıl

ThanatosyTale

Decapat
Hocalarım ben geçenlerde yazılımbudur sitesinden Windows 10 Home keyi aldım. Key retail çıktı. Diğer alan bazı arkadaşlara OEM çıkmıştı. OEM mi retail mi daha iyi? Yani regaip çıktığına sevinmeli miyim yoksa siteden OEM key mi istemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
OEM= Original Equipment Manufacturer demek. Bu anahtar şirketlere(Dell,HP,ASUS) verilen bir anahtar. Son kullanıcının bu anahtara erişimi olmaması gerek. Tabii mükemmel bir dünyada yaşasa idik...
Retail=Perakende demek son kullanıcıya satılan ürün anahtarı demek. Size satılması gereken anahtar bu. Retail anahtarların sınırlı aktivasyonu bulunuyor. 1 cihaza(kişiye) 1 adet gibi. Önerim online Microsoft hesabı açıp cihazı o şekilde aktive etmeniz. Bu sayede hesabınızla anahtarınız eşleşmiş oluyor ve bundan sonra yapacağınız temiz kurulumlarda da -başka cihazlara kendi hesabınızla kurulum yapsanız dahi- bu anahtarı kullanabiliyorsunuz.

Aynı şey, retail olanlar daha fazla tercih ediliyor. OEM ve Retail farklı kategorilerde yer alıyor. OEM anakarta yerleşir, başka bilgisayarda kullanılamaz. Retail ise kutulu ürün lisansıdır kabaca.

Efendim ben direk keyi yazarak aktive ettim. Microsoft hesabıyla nasıl yapacağım?
OEM= Original Equipment Manufacturer demek. Bu anahtar şirketlere(Dell,HP,ASUS) verilen bir anahtar. Son kullanıcının bu anahtara erişimi olmaması gerek. Tabii mükemmel bir dünyada yaşasa idik...
Retail=Perakende demek son kullanıcıya satılan ürün anahtarı demek. Size satılması gereken anahtar bu. Retail anahtarların sınırlı aktivasyonu bulunuyor. 1 cihaza(kişiye) 1 adet gibi. Önerim online Microsoft hesabı açıp cihazı o şekilde aktive etmeniz. Bu sayede hesabınızla anahtarınız eşleşmiş oluyor ve bundan sonra yapacağınız temiz kurulumlarda da -başka cihazlara kendi hesabınızla kurulum yapsanız dahi- bu anahtarı kullanabiliyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı