Ömür boyu kullanılabilecek bir disk var mı?

Kendi çocukluk fotoğraflarımı, aile fotoğraflarımı, ileride çocuklarımla, eşimle olan fotoğrafları; yani kısacası bir ömrümde çekilen fotoğrafların hepsini bir diske koymak istiyorum.

Eskiler fotoğrafları hep bastırmış. Bize ilkel geliyor fotoğraf bastırmıyoruz. Ama fotoğrafları stabil bir şekilde saklama mantığımız da yok, bulut servislerinde saklasak bulut servislerinin bir ömür aktif kalacağının garantisi yok. İleride bana da "o kadar teknoloji varken bir fotoğraf saklamayı bile becerememiş bunak" demesinler istiyorum :)
Bulutun garantisi yok evet ama bugün alacağınız bir HDD en çok 30 yıl sonra açılmaz olacak. Bakınız bir kaset. Kendi zamanında popülerdi fakat şu an çalışan bir oynatıcısı kimde var? İşte sizin HDD'niz de yıllar sonra oynatılmaz olucak. O yüzden sürekli değiştirmeniz lazım.

bulut servislerinde saklasak bulut servislerinin bir ömür aktif kalacağının garantisi yok.
Çok olağanüstü bir şey olmadığı sürece mağdur edeceklerini sanmam insanları. Kapanacak falan olsa aylar yıllar önce haber verirler verileri kurtarmak için diye düşünüyorum. Şaak diye insanları ortada bırakırlarsa şirketlerin başına hiç hoş şeyler gelmez, kendileri de bilir.

Nemsiz ortamda saklasan uzun yıllar bir şey olacağını sanmam sağlam HDD'lere. İstersen 5-10 yılda bir disk değiştirme yapabilirsin garantiye almak için. Hem 70 yıl sonra o HDD'yi takacak yer bulamayabilirsin bile 🙂

Kendi çocukluk fotoğraflarımı, aile fotoğraflarımı, ileride çocuklarımla, eşimle olan fotoğrafları; yani kısacası bir ömrümde çekilen fotoğrafların hepsini bir diske koymak istiyorum.

Eskiler fotoğrafları hep bastırmış. Bize ilkel geliyor fotoğraf bastırmıyoruz. Ama fotoğrafları stabil bir şekilde saklama mantığımız da yok, bulut servislerinde saklasak bulut servislerinin bir ömür aktif kalacağının garantisi yok. İleride bana da "o kadar teknoloji varken bir fotoğraf saklamayı bile becerememiş bunak" demesinler istiyorum :)
Hocam USB alın diyeceğim yıllar sonra korozyona uğrayabiliyor içerisinde ki parçalar. SSD diyeceğim onu da mutlaka çalıştırmak gerekiyor ara sıra. Veriler bir süre sonra uçuyor NAND yongalarından. HDD diyeceğim o da darbe yese gümler. En iyisi CD ve DVD. Yeniden yazılabilir olmayan bir CD senelerce bozulmadan durabiliyor. Windows 95 yüklü bir CD var elimde. Tarihi bile yazıyor ne zaman basıldığının. 12 Mart 1996 tarihinde basmışlar. Halen çalışıyor. Ama yeniden yazılabilir olmaması gerekiyor. Yeniden yazılabilir CD'ler özel bir katmana sahip. O katman zaman içinde aşınıyor ve CD kullanılamaz hale geliyor.

En mantıklısı HDD ve CD bence yine de. Ironwolf Pro veya da Exos gibi baba HDD'leri senelerce sabit bırakırsanız asla bozulmazlar. :) CD ise yeniden yazılabilir olmazsa sıkıntı yok.

Yapısı CMR olan, yani verileri birim başına yazan, alandan tasarruf sağlamaya yönelik bir amacı olmayan diskleri tercih edin. Toshiba Canvio basic önerilir.

En iyisi CD ve DVD. Yeniden yazılabilir olmayan bir CD senelerce bozulmadan durabiliyor.

En mantıklısı HDD ve CD bence yine de. Ironwolf Pro veya da Exos gibi baba HDD'leri senelerce sabit bırakırsanız asla bozulmazlar. :) CD ise yeniden yazılabilir olmazsa sıkıntı yok.
Dediğim gibi diski sadece 6 ayda bir alıp bilgisayara bağlayacağım, dosyaları atıp çıkartacağım. Bilgisayardan diske attıktan sonra yine bir köşede öylece duracak.

Şu ikisi arasında kaldım:

Bir de CD'lerden hiç anlamıyorum... Dediğim gibi fotoğrafları almaya kapasitesi yetebilecek, arada fotoğraflara açıp bakılabilecek CD öneriniz var mı?

@Dümdüz Aslında tam size göre bir şey var. Asus 1000 yıl boyunca dayanabilen bir disk üretmiş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunu bir düşünün bence. 2 tane hediye geliyor hatta. 4.7 GB boyutu var.

@Dümdüz Aslında tam size göre bir şey var. Asus 1000 yıl boyunca dayanabilen bir disk üretmiş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunu bir düşünün bence. 2 tane hediye geliyor hatta. 4.7 GB boyutu var.
Olsa çok güzel olurdu ancak bunun fiyatına 10 tane Ironwolf Pro alırım gibi geliyor :D Bir de boyutu çok küçük.

Yeni konular

Geri
Yukarı