Ön lisansta alttan ders almak

Mert Erbeden

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben ön lisans bilgisayar teknolojisi bölümü okumaktayım. Şu anda 1.sınıfım bitti sayılır, sadece finallerim kaldı. İlk dönemden 1 tane dersim kaldı bu dönemden de 1 tane kalırsa yani seneye 2 tane alttan ders alırsam okulumun uzama durumu var mı? Limiti ne kadardır? Seneye 2.sınıf güzde 4 tane dersim var alttan kalanlara birlikte 6 olabilir.(5 kesin ama 6 tahminen diyorum) 6 tane ders alacak olsam da dönemimi uzatır mı? Sınır sanırım 3 ders diyorlar diye biliyorum doğru biliyorsam 3'ten sonra biraz tehlike yaklaşıyor diye biliyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.

Alttan dersin olduğunda okulun uzamış oluyor zaten yaz okulunda veremezsen tek ders sınavları yoksa veya kurtarmıyorsa okul uzamış demektir.

Alttan ders kaldığı zaman o dönemde mevcut dönem ve alttan aldığım dersler için sınır saat süresi vardır eğer bunu aşarsan o zaman dönemin uzamış olur.

2.sınıfa geçtiğinde 1.sınıf güz döneminde kaldığın dersi 2.dönem güz dönemindeki derslerle beraber alıyorsun. Örneğin 2.sınıfın güz döneminde 5 ders vardır bu 5 dersi alır ekstra geçen sene kaldığın dersi de alırsın 6 ders üzerinden sorumlu olursun. 2.dönem içinde aynı şey geçerli. 2.sınıf bahar döneminde okurken 1.sınıf bahar döneminden kaldığın dersleri alttan alırsın. Alttan ders alma limiti yok fakat kredi sınırı var bu yüzden 3-4 taneden fazla alamazsın genellikle çok fazla ders alırsan ders saatleri çakışabilir bu yüzden derse giremeyebilirsin fakat derse devam zorunluluğun olmayacağı için bir sıkıntı yaratmaz diyebiliriz ders notlarını 1.sınıflardan alırsın zaten. Bu dersleri aldıktan sonra 2.sınıf bahar döneminde yani okul biterken bütün derslerini vermen ve genel ortalamanın 2.00 üstünde olman gerekir. Bu iki şartın ikisini taşıyorsan mezunsun eğer birini taşımıyorsan ya yaz okulu ya da uzar.

2.sınıfa geçtiğinde 1.sınıf güz döneminde kaldığın dersi 2.dönem güz dönemindeki derslerle beraber alıyorsun. Örneğin 2.sınıfın güz döneminde 5 ders vardır bu 5 dersi alır ekstra geçen sene kaldığın dersi de alırsın 6 ders üzerinden sorumlu olursun. 2.dönem içinde aynı şey geçerli. 2.sınıf bahar döneminde okurken 1.sınıf bahar döneminden kaldığın dersleri alttan alırsın. Alttan ders alma limiti yok fakat çok fazla ders alırsan ders saatleri çakışabilir bu yüzden derse giremeyebilirsin fakat derse devam zorunluluğun olmayacağı için bir sıkıntı yaratmaz diyebiliriz ders notlarını 1.sınıflardan alırsın zaten. Bu dersleri aldıktan sonra 2.sınıf bahar döneminde yani okul biterken bütün derslerini vermen ve genel ortalamanın 2.00 üstünde olman gerekir. Bu iki şartın ikisini taşıyorsan mezunsun eğer birini taşımıyorsan ya yaz okulu ya da uzar.

Hocam ders limiti yok fakat o dersin saati çok olursa hepsini alamayabilrsin.

İlk dönem dersini (güz)ilk döneminizde, ikince dönem dersini de (bahar) 2. döneminizde alacaksınız. Güz döneminde toplam 4+1, bahar döneminde de ders sayınız+1 dersiniz oluyor.

Alttan farklı dönem dersiniz kalırsa okulunuz uzamaz. Dönemlik AKTS puanları mevcut. 1 dönemde 30 AKTS zorunlu ise size 40 AKTS hak veriyorlar. Yani dersinize göre +10 AKTS hakkınız kalmış oluyor. Ama bu AKTS olayı okuldan okula farklı olabilir.

Alttan dersin olduğunda okulun uzamış oluyor zaten yaz okulunda veremezsen tek ders sınavları yoksa veya kurtarmıyorsa okul uzamış demektir.

Hayır öyle değil yanlış biliyorsun alttan ders illaki bırakılabilir üniversitede bunun bir sakıncası yok yeter ki sonraki sene alacağın derslerin kredisini aşmasın hatta aşağıda bir arkadaşımız açıklamış 40 AKTS veriliyorsa 30u zaten o dönem alacağın derslere gidiyor 10 AKTS'de bizim hakkımız oluyor artık alttan kalan derslere yeterse benim bildiğim uzamadan mezun oluyorsun yani senin dediğin doğru değil sonuçta herkesin kalabilir üniversitede eğer düşünsene alttan 1 dersin kaldı diye okulun uzasaydı çok saçma ve zor olurdu o zaman anca biterdi

Alttan ders alma limiti yok fakat kredi sınırı var olarak ekledim.

Evet sanırım ben orada ders bırakma sınırı belirtmişim ama dediğin doğru 3 tane ders bile kalsa alttan AKTS limitini aşmadığı sürece problem yok benim anladığım

Sadece 4 dersim var güzde hocam Staj ve proje de var ama onları geç ztn yazın staj yapacağımdan dolayı 4 dersim var sadece buna ilaveten güzden de alttan kalan 1 dersim olacak 5 ders alacağım sanırım problem çıkartmayacak gibi güz dönemi için 2.sınıfta,bahar için net bir şey söyleyemem ama güzde rahatım benim anladığım

Sadece 4 dersim var güzde hocam Staj ve proje de var ama onları geç ztn yazın staj yapacağımdan dolayı 4 dersim var sadece buna ilaveten güzden de alttan kalan 1 dersim olacak 5 ders alacağım sanırım problem çıkartmayacak gibi güz dönemi için 2.sınıfta,bahar için net bir şey söyleyemem ama güzde rahatım bnm anladığım
İlk dönem dersini (güz)ilk döneminizde, ikince dönem dersini de (bahar) 2. döneminizde alacaksınız. Güz döneminde toplam 4+1, bahar döneminde de ders sayınız+1 dersiniz oluyor.

Alttan farklı dönem dersiniz kalırsa okulunuz uzamaz. Dönemlik AKTS puanları mevcut. 1 dönemde 30 AKTS zorunlu ise size 40 AKTS hak veriyorlar. Yani dersinize göre +10 AKTS hakkınız kalmış oluyor. Ama bu AKTS olayı okuldan okula farklı olabilir.
Evet o kısmını belirtmeyi unutmuşum ilk sınıfta güzden 1 tane dersim kaldığı için onu 2.sınıf güzde 4+1 olarak yani 5 ders olarak almam gerekecek doğru söylüyorsun sanırım bu durumda çok uzama olmaz gibi ben başta alttan kalan tüm derslerimi seneye güzde alacağım gibi düşünmüştüm de 1.sınıf bahardan yanı şimdi de kalırsa 1 dersim onu da artık 2.sınıf baharda sanırım 6 dersim varmış 6+1 yani 7 ders alacağım gibi görünüyor bu durumda sanırım çok bir tehlike yok gibi farklı dönemlerden kaldığı için yani umarım yoktur

Son düzenleme:
Hayır öyle değil yanlış biliyorsun alttan ders illaki bırakılabilir üniversitede bunun bir sakıncası yok yeter ki sonraki sene alacağın derslerin kredisini aşmasın hatta aşağıda bir arkadaşımız açıklamış 40 AKTS veriliyorsa 30u zaten o dönem alacağın derslere gidiyor 10 AKTS'de bizim hakkımız oluyor artık alttan kalan derslere yeterse benim bildiğim uzamadan mezun oluyorsun yani senin dediğin doğru değil sonuçta herkesin kalabilir üniversitede eğer düşünsene alttan 1 dersin kaldı diye okulun uzasaydı çok saçma ve zor olurdu o zaman anca biterdi

Evet sanırım ben orada ders bırakma sınırı belirtmişim ama dediğin doğru 3 tane ders bile kalsa alttan AKTS limitini aşmadığı sürece problem yok benim anladığım

Sadece 4 dersim var güzde hocam Staj ve proje de var ama onları geç ztn yazın staj yapacağımdan dolayı 4 dersim var sadece buna ilaveten güzden de alttan kalan 1 dersim olacak 5 ders alacağım sanırım problem çıkartmayacak gibi güz dönemi için 2.sınıfta,bahar için net bir şey söyleyemem ama güzde rahatım benim anladığım

Sadece 4 dersim var güzde hocam Staj ve proje de var ama onları geç ztn yazın staj yapacağımdan dolayı 4 dersim var sadece buna ilaveten güzden de alttan kalan 1 dersim olacak 5 ders alacağım sanırım problem çıkartmayacak gibi güz dönemi için 2.sınıfta,bahar için net bir şey söyleyemem ama güzde rahatım bnm anladığım

Evet o kısmını belirtmeyi unutmuşum ilk sınıfta güzden 1 tane dersim kaldığı için onu 2.sınıf güzde 4+1 olarak yani 5 ders olarak almam gerekecek doğru söylüyorsun sanırım bu durumda çok uzama olmaz gibi ben başta alttan kalan tüm derslerimi seneye güzde alacağım gibi düşünmüştüm de 1.sınıf bahardan yanı şimdi de kalırsa 1 dersim onu da artık 2.sınıf baharda sanırım 6 dersim varmış 6+1 yani 7 ders alacağım gibi görünüyor bu durumda sanırım çok bir tehlike yok gibi farklı dönemlerden kaldığı için yani umarım yoktur
Pardon özür diliyorum son sınıf sandım arkadaşı.

Yeni konular

Geri
Yukarı