Önceden bitirdiğiniz oyuna tekrar başladınız mı?

Yıllar önce bitirdiğiniz oyuna şans eseri denk gelip yine bitirir miydiniz ?

• Elbette

Oy: 46 79,3%
  • Gerek yok

Oy: 12 20,7%

• Oy verenlerin toplamı
    58
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba iyi forumlar dilerim. Hepimizin belli dönemlerde oyun alanında boşluğa düşmüşlüğü vardır, artık aynı oyunlardan sıkılıp yeni maceralara aksiyonlara atlamak istiyorum hırsı bürümüştür. Forumda bir çok konu açılmıştır bu konuda hatta ben şöyle bir şey düşündüm belki zahmetli olabilir ama siz de katılırsanız hiç olmazsa çoğu insanın kafasında kalan soru işaretlerini biraz da olsa giderebiliriz. Mesela en sevdiğiniz oyunun ufak özet çeklinde artılarını ve eksilerini yazarak konuya yeni dahil olmuş insanları veyahut birbirimize oyun incelemesi paslamış oluruz. Nasıl olacak bu derseniz de şöyle bir örnek vereyim;

Dishonored

Oyun tamamiyle suikast, sessizlik ve main objectivesler arasında küçük yan görevler de eklenerek karakterinizi upgradelemenize olanak sağlıyor. Herhangi bir oyun sonu boss fightı yok. Olan bossları da zaten sessiz ve fark etmeden ortadan kaldırıp ortadan yok oluyorsunuz. İsterseniz de Call of Duty misali ortaya dalıp herkesi temizleyerek de gidebilirsiniz. Benim için bu oyunun

Artıları
+/
+Sizi herhangi bir şekilde haritada bir kaba sokmuyor istediğiniz şekilde keyfiniz nasıl isterse o şekilde ilerleyebiliyorsunuz isterseniz teleport özelliğiyle uzaklara ışınlanıp çatılardan da hedefe varabiliyorsunuz.

+Karakterleri öldürürken hangi skillinizle öldürürseniz ona göre küçük cinematic efektler mevcut güzel bir tat veriyor.
+Akışkanlığı mevcut bir oturuşta oyunun tamamını bitiremeseniz de sıkılma olasılığınız çok az derecede, zaman öldürmek için bire bir.
+Benim gibi ani öldürmek, hızlı hareket edip başka düşmana geçmek kılık değiştirmek, başka insanların bilincine girip onları hareket ettirmek ve çevik bir şekilde mapi bitirmeyi sevenler için incelemem 9/10.
+En sevdiğim özellikler arasında herhangi bir objeyle düşmanın yönünü şaşırtıp ( ki bu oyunun %60-%70 kapsar ) arkasından brutal kill ya da sessizce geçip giderek bölüme devam etmenize olanak sağlıyor.

Eksileri /-

-Oyun zorluğunda bir dengesizlik mevcut neredeyse normal-hard arasında hiçbir fark yok eğer zorluğu seven insanlar varsa onlar için bir problem yaratmayacak fakat diğer türlü küplere binmenize yol açabilir örnek verecek olursam; kılık değiştirdikten sonra bir düşmanın yanından geçerken bazı chapterlarda hiç mantıksız bir şekilde daha ilerlemediğiniz levelde ki düşman sizi tanıyıp yanınıza kadar koşup gelip alar mı çalıştırıyor.
-Oyunda sizin gibi başka yapay zeka suikastçiler de var ve olup olmadık yerlerde karşınıza çıkıp hatta boss'a suikast düzenlerken onları öldürüp mission failed'e yol açabiliyor. ( Oyunun yapım aşamasında yapay zeka suikastçilerinin boss'un yanına yaklaşmasına bırakın kalenin içine bile giremeyecek şekilde tasarlamışlardır)
-Bazı bölümlerde yanınıza size destek çıkan adamlar alabiliyorsunuz. Bunlar undergroun'da yaşayan küçük çetelerdir ve her zaman headquartesleri sabittir hareket etmezler onlarla iş birliği de yapabilirsiniz isterseniz öldürebilirsiniz de fakat mantıksızlık şura da ortaya çıkıyor; işbirliği içine girip Save aldıktan sonra ilerleyen levelde ölürseniz iş birliğiniz otomatikman bozulup bir daha hiçbir underground çetesiyle beraber hareket edemiyorsunuz ve şaka değil oyun otomatikman oynadığınız zorluktan bir üst zorluğa çıkartıyor. ( Dishonored bunun için gerekli açıklamayı 2013 de yaptı oyunda kaynaklanan yazılımsal kodlama problemlerinin zorluk derecelerini tetiklediğini söyledi, bir dengelenme getirildeğil mi bilmiyorum. )

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevabım evet ama aynı zevki vermiyor, oyunu ilk oynadığın zaman ne olduğunu, ne olacağını anlamaya çalışmak/düşünmek zevkli. 2. oynayışta her şeyi bilmiş bir şekilde oynuyorsun.

Şans eseri denk gelmek nasıl oluyor onu anlamadım. Birden fazla kez bitirdiğimi kesin hatırladığım oyunlar: AC 3, AC 4, GTA Vice City, GTA IV, Hitman Absolution, NFS Most Wanted ve Witcher 3. En azından şimdilik aklıma gelenler. Aradan biraz zaman geçtiği sürece o güzel zevki tekrar verdiklerini düşünüyorum.

C&C Generals: Zero Hour campaign kısmını hard zorluk seviyesinde 25 defa bitirmişimdir. Sırayla sayayım;
  1. C&C Generals: Zero Hour: 25 defa,
  2. Far Cry 3: 16 defa,
  3. Undertale 7 defa,
  4. NFS Underground 6 defa,
  5. NFS Most Wanted 6 defa.

GTA San Andreas'ı en az 15 kere bitirdim. Daha fazla da olabilir. Oyun ile ilgili her şeyi biliyorum. Speedrun yapabilecek kapasitedeyim.

Bazı oyunlar vardır, hikayesini yeniden oynasanız bir şey kaybetmezsiniz, tıpkı GTA IV gibi. Kimisi vardır hikayesi eh olmasına karşın oynanışı yüzünden yeniden oynarsınız, Fallout 4 gibi. Bazen de yeni oyunu çıktığından oynamak istersiniz, Metro serisi gibi. Bazı oyunları 1 defa oynamam yeterli, Sniper Elite 4 ve Mad Max gibi. Kişiye kalmış. Birçok oyunumu en az 2-3 defa bitirmişimdir, yakın zamanda Metro Redux serisini yeniden bitirip Metro 2033 ve 2035'i okudum.

Geri
Yukarı