Öncelik SSD mi olmalı, RAM mi?

Merhaba arkadaşlar. Sistemim şöyle:

Eki Görüntüle 840301

Laptopumda oyun oynarken arada sırada gerek oyun yüklenmesinde olsun, gerekse arka planda takılırken bilgisayarda takılma gerçekleşiyor. Bunu bir nebze rahatlatmak için sizce önceliğim çift RAM'e geçiş mi olmalı yoksa ekstra 500GB SSD mi takmam lazım? Bir de anakartın desteklediği maksimum RAM hızını bilmiyorum. RAM hızını kaç seçmem lazım? Laptopu genel olarak oyun oynamak için kullanıyorum ama AutoCAD, Visual Studio tarzında mühendislik programları da var.

Biraz araştırdım ve Kingston A2000 ve XPG 8100 arasında kaldım. Hangisini almam daha mantıklı olur. Benim kullanım tarzımı düşünürsek fiyat farkına değer mi?
Kingston 500 GB A2000 SA2000M8/500G M.2 PCI-Express 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Xpg SX8100 ASX8100NP-512GT-C 512GB 3500/2400MB/s M.2 PCIe NVMe SSD Disk - incehesap.com
Attığım resimde de gördüğünüz üzere Windows 10 Home kullanıyorum. SSD alırsam Windows 10 Pro'ya geçiş yapmayı düşünüyorum.

SSD tarafında bir geliştirme yapmanızı öneririm. SSD olarak SanDisk Ultra 3D NVMe 500GB versiyonunu öneririm eğer yüksek kapasiteli pek oyun oynamıyor iseniz 250 GB versiyon + RAM takviyesi daha mantıklı olacaktır.
Daha sonradan 16 GB RAM'e geçmeni öneririm.

Ben herkesin tersi bir yorum yapayım, sistemine +8 GB RAM takmanı tavsiye ederim önce.
Tek kanal kullanımından kurtulduğunda hem sistem hızlanmış olacak hem de 16 GB RAM sayesinde HDD kullanım oranı azalacak Sanal bellek kullanımın azaldığı için genel bir rahatlama hissedersin.
Ancak önce SSD alırsan onun ömründen HIZLICA yiyeceksin.
Bunu 8 ve 16 kullanmış birisi olarak yazıyorum.

Herkese verdiği cevaplar için teşekkürler.

Ben herkesin tersi bir yorum yapayım, sistemine +8 GB RAM takmanı tavsiye ederim önce.
Tek kanal kullanımından kurtulduğunda hem sistem hızlanmış olacak hem de 16 GB RAM sayesinde HDD kullanım oranı azalacak sanal bellek kullanımın azaldığı için genel bir rahatlama hissedersin.
Ancak önce SSD alırsan onun ömründen hızlıca yiyeceksin.
Bunu 8 ve 16 kullanmış birisi olarak yazıyorum.

Bu mesaj kafamı kurcaladı. RAM'i yükseltmeden SSD alırsam SSD ömrünü neden daha hızlı bitiyor bu konu hakkında bir bilgim yok. Bu ay SSD alıyorsam 2 ay sonra RAM alacağım zaten. Çok fazla etkiler mi SSD ömrünü? Açıklarsanız sevinirim.

Bir de ben Kingston A2000 almayı düşünüyordum. CanTahaTekin SanDisk Ultra 3D önermiş. Aralarında çok fazla fark yok gibi. Yazı tura oluyor galiba. Belirleyici bir farkları var mıdır hocam?

Hocam zaten 931 GB alanın var. Bence RAM al.

Önemli olan alanı değil ki harddisk olması. Okuyun konuyu önce bir.

Bu mesaj kafamı kurcaladı. RAM'i yükseltmeden SSD alırsam SSD ömrünü neden daha hızlı bitiyor bu konu hakkında bir bilgim yok. Bu ay SSD alıyorsam 2 ay sonra RAM alacağım zaten. Çok fazla etkiler mi SSD ömrünü? Açıklarsanız sevinirim.

Bir de ben Kingston A2000 almayı düşünüyordum. CanTahaTekin SanDisk Ultra 3D önermiş. Aralarında çok fazla fark yok gibi. Yazı tura oluyor galiba. Belirleyici bir farkları var mıdır hocam?

SSD kronik sorunlu olmadığı zaman ömrü hızlı bitmez. Arkadaş saçmalamış!

Merhaba arkadaşlar. Sistemim şöyle:

Eki Görüntüle 840301

Laptopumda oyun oynarken arada sırada gerek oyun yüklenmesinde olsun, gerekse arka planda takılırken bilgisayarda takılma gerçekleşiyor. Bunu bir nebze rahatlatmak için sizce önceliğim çift RAM'e geçiş mi olmalı yoksa ekstra 500GB SSD mi takmam lazım? Bir de anakartın desteklediği maksimum RAM hızını bilmiyorum. RAM hızını kaç seçmem lazım? Laptopu genel olarak oyun oynamak için kullanıyorum ama AutoCAD, Visual Studio tarzında mühendislik programları da var.

Biraz araştırdım ve Kingston A2000 ve XPG 8100 arasında kaldım. Hangisini almam daha mantıklı olur. Benim kullanım tarzımı düşünürsek fiyat farkına değer mi?
Kingston 500 GB A2000 SA2000M8/500G M.2 PCI-Express 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Xpg SX8100 ASX8100NP-512GT-C 512GB 3500/2400MB/s M.2 PCIe NVMe SSD Disk - incehesap.com
Attığım resimde de gördüğünüz üzere Windows 10 Home kullanıyorum. SSD alırsam Windows 10 Pro'ya geçiş yapmayı düşünüyorum.

Hocam benim de sizinle durumum aynı fakat ben RAM aldım bence sizde RAM alın.

SSD ömrü genelde veri yükleme ve silme ile ömründen eksiltirsiniz ve garantilerini verilerin silinip yüklenmesine göre belirlerler çoğu zaman.

Oynadığın oyunlarda 8 GB RAM yetmiyorsa 16 GB'ye tamamla. Oynadığın oyunlara 8 GB RAM yetiyorsa SSD al. Benim oynadığım oyunlar 16 GB RAM istediği için ben aynı durumda olsam RAM alırdım.

Hocam. SSD'siz o Windows'u kullansaydınız çok yüksek ihtimalle kalp krizinden zaten giderdiniz. SSD'siz Windows 10 çok can sıkıcı gerçekten.

Geri
Yukarı