Önemli veriler nasıl saklanmalıdır?

NFT teknolojisi ne oluyor tam olarak?
İngilizce bir kısaltmadır, açık şekli Non Fungible Token olup gerçek dünyadaki somut nesneleri soyut bir şekilde dijital ortamda hiçbir veri kaybı olmadan ve güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilir. Aslında bu daha çok sanatçıların eserlerini saklamak veya satmak için tercih ettiği bir yöntem sayılsa da önemli verileri saklamak için de kullanılabilir önerisi, sanırım sizin amacınızı gerçekleştirmek için biraz uçuk veya abartılı olacağı için ve biraz da espriye benzediği için :) sembolü eklemiştim. "NFT nedir ve NFT nasıl oluşturulur?" şeklinde arama çubuğuna yazıp araştırabilirsiniz. Saygılar.

Bitwarden free paketinde ikili kimlik doğrulaması yok, ana parola ele geçirilirse tüm parolalarınıza erişebilirler. Güçlü bir ana parola oluşturmanız gerekecek, bu sefer de onu koruma sorunu ortaya çıkacaktır.
Bitwarden'da kayıtlı olan şifreyle asıl şifre farklı olursa böyle bir problem kalmıyor. Salting deniyordu sanırım buna. Örneğin Bitwarden'da kayıtlı olan şifre "12345", ama asıl şifre "1_2_3_4_5". Bu basit bir örnek ama anlamışsınızdır demek istediğimi. Salting olarak hatırladığım bu yöntem her şifrede aynı şekilde uygulanırsa başka kırılma noktası kalmıyor galiba.

Açıkçası ben basit bir şekilde tutuyorum. Dosyaları OneDrive'da, şifreleri tarayıcıda tutuyorum. Arada not belgesine aktarıyorum tarayıcıdaki şifreleri.

Bitwarden'da kayıtlı olan şifreyle asıl şifre farklı olursa böyle bir problem kalmıyor. Salting deniyordu sanırım buna. Örneğin Bitwarden'da kayıtlı olan şifre "12345", ama asıl şifre "1_2_3_4_5". Bu basit bir örnek ama anlamışsınızdır demek istediğimi. Salting olarak hatırladığım bu yöntem her şifrede aynı şekilde uygulanırsa başka kırılma noktası kalmıyor galiba.
Bu dediğiniz Bitwarden saldırıya uğrarsa geçerli. Kullanıcı düzeyinde ana parola bilinirse kullanıcının kayıtlı tüm parolalarına da erişebilirler.

Bitwarden Free paketinde ikili kimlik doğrulaması yok, ana parola ele geçirilirse tüm parolalarınıza erişebilirler. Güçlü bir ana parola oluşturmanız gerekecek, bu sefer de onu koruma sorunu ortaya çıkacaktır.
Aegis kullan sende, Backup'unu da Bitwarden'da saklarsın.

Eğer Bitwarden hesabını 2FA ile korumaktan bahsediyorsan, o Free dahil bütün tierlarda var (Bazı kısıtlamalar dahilinde). Ben Bitwarden içinde olan 2FA özelliğinden bahsediyordum.

1644335708339.png

Kaynak

Son düzenleme:
Bu dediğiniz Bitwarden saldırıya uğrarsa geçerli. Kullanıcı düzeyinde ana parola bilinirse kullanıcının kayıtlı tüm parolalarına da erişebilirler.
Tamam da dediğim şifre değiştirme yöntemi de açığa çıkmadığı sürece Bitwarden'daki şifrelerin hiçbiri çalışmayacak. Ana şifre ve 1 adet şifre değiştirme "şablonu" ile bile sağlam bir güvenliğe sahip olacağını düşünüyorum ben. Gözümden kaçan bir ihtimal yoksa bu yöntem sadece kullanıcı hatasıyla patlar.

Tamam da dediğim şifre değiştirme yöntemi de açığa çıkmadığı sürece Bitwarden'daki şifrelerin hiçbiri çalışmayacak. Ana şifre ve 1 adet şifre değiştirme "şablonu" ile bile sağlam bir güvenliğe sahip olacağını düşünüyorum ben. Gözümden kaçan bir ihtimal yoksa bu yöntem sadece kullanıcı hatasıyla patlar.
2FA şiddetle tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı