ÖSYM'nin Tercih Sistemi Nasıl İşler?

K4NG4L

Kilopat
Daha fazla  
Sorumu şöyle açıklayayım; Sıralaması 50.000 olan birisi tercih listesini şu şekilde yapsa ne olur?
  1. 40.000
  2. 50.000
  3. 100.000
  4. 40.000
  5. 60.000
Bu şekilde yapıldığı zaman 3'den sonraki tercihler ölü mü olur? Yoksa biz nasıl yazarsak yazalım önce puanı yada sıralaması en yüksek yazdığımız yere yerleştirmeye çalışıp duruma göre daha düşük tercihlere mi deneme yapıyor ve eğer ihtiyaç olursa yaptığımız sıralamaya mı bakıyor? Birileri aydınlatırsa sevinirim tercih yapmak için bu sorunun cevabına ihtiyacım var.

Üniversiteyi hangi sıraya yazdığın da önemli. Mesela 50.000 sıralaması olan 1. sıraya yazmıştır fakat 40.000 sıralaması olan 5. sıraya yazarsa ilk sıraya yazdığı için 50.000 sıralaması olan o üniversitesiye girerken 40.000 sıralaması olan giremeyebilir. Senin sorunun cevabını kesin olarak bilmiyorum, ama sistem "Bunu daha yukarı sıraya yazmış, demek ki bunu daha çok istiyor." deyip 3. sırada yazdığına yerleştirir diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
En yüksekten en düşüğe yaz. Sadece senin seçimin değil, diğerlerin de secimi doğrudan senin seçtiklerini etkiliyor.

Örneğin kimse xx bolumu yazmaz. Sıralaması düşer. Geçen sene aynı sıralamayla giremediğin yere bu sene girebilirsin.
Yok benim derdim istediğim yere gidebilmek ve zaten sıralamamın baya bir gerisinde sadece şans işte olur ya tutmaz diye o bölümün arkasına başka yerlerde yazarsam ne olur diye öğrenmek istiyordum. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Sistem Türkiye birincisinden başlayarak yerleştirir, bir kişiyi yerleştirmeden sonrakilere geçmez yani;
40000. kişinin 5.tercihe (ilk 4 yere yerleşemediğini düşünelim) yazdığı yeri 40001. kişi 1. tercihe yazdı diye 40001. kişi yerleşmez.
Sizin sorunuza gelecek olursak mühim olan tercih sırasıdır, ilk sıraya 100000lik yeri yazıp ikinci sıraya 10000lik yeri yazdığınızda ikisi de tutacak olsa dahi ilk tercihinize yerleşirsiniz.

Evet 3'den sonraki tercihler ölü olur eğer 3. tercih gelirse diğer sıralamaya bakmadan yerleşirsiniz. Sonuçta sistem sıralama yapıyor. Bu kişi bunu böyle yapmış ama ben bunu mantıklı olarak 4. sıradakine yerleştireyim demez.

En kısa haliyle açıklıyorum. 50 bin sıralamanız varsa listeniz su şekilde olmalıdır.
40 bin
43 bin
45 bin
47 bin
48 bin
50 bin
52 bin vs. Aşağıya doğru düşüş başlar. 52 bin sonrası garanti olacağı için önemli olan 52 bine kadar gelen yerlerdir. Sevgilerle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı