ÖSYM'nin Hala Yanlış Soru Hazırlaması

Murat Koç

Kilopat
Makaleler
69
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Profil Kapağı
1523789582
Ne demeli? 2019 TYT'de bir adet matematik sorusu iptal oldu. Fen sorularının bir iki tanesinde tartışma var açıklama gelmedi. Peki yıl oldu 2019 sistem değiştire değiştire soru sayılarını indirdiler. Bu kadar az soru içerisinde bir de yanlış soru hazırlamak ne akla hizmet? Hani çok özel bir ekip soruları hazırlıyordu? Hani sorular bir çok öğretmen tarafından hazırlanıyordu? Zaten zamanla yarışılan bir sınavda hata olması kabul edilemez.
İptal edilen soru:
0x0-yksde-iptal-edilen-soru-hangisi-iste-tyt-matematikte-iptal-edilen-o-soru-1560724084496.png

Ben bu soruya kaç dakika uğraştım ama çıkmadı, en az 5-6 dkmı yedi bu soru. x-z=xy yapıyor ordan da z=x-xy yapar x parantezine alsak z=x(1-y) yapıyor burdan da y=0 olamaz y=1 olsa z=0 oluyor yani z pozitif sayı değil,y>1 olmalı fakat x'te pozitif sayı olduğu için y'nin 1'den büyük değerlerinde z sayısı negatif oluyor.
Peki ben bu çıkarımı yapmak için neden 5-6 dakikamı harcıyorum bir sınavda.Tabi ilkte dedim ben mi yanlış yapıyorum öyle de psikolojik olarak aklım orda kaldı ama sağolsun sınavı hazırlayamayan aptallar şu basit işlemi düşünemiyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı