ÖTV arttı mı?

Dostum 20 yıldır tek başına bir hükümet var ve tüm kanallar elinde iken yapmayan kişiler şimdi mi araba üretecek? Bu kadar karmaşık düşünceye gerek yok. Şurada 1 seçim öncesi 1 dolar 1 TL olacak diyen insanlar şimdi diğer para birimleri karşısında rekabetçi olacağız diyorlar, sende bu söylemlere inanıyor destek çıkıyorsun. O gün 1 dolar 1 TL olacak dediklerinde de alkışlıyordun, bugünde alkışlıyorsun.

Bak dostum anlaşamadığımız durum şu;

Bu ülkede 3-5 milyon zenginden başka insanlarda yaşıyor sen bu insanların yaşam hakkını elinden alamazsın. Geçmişte nasıl ki televizyon, buzdolabı vb eşyalar lüks sayılıyorken bugünkü koşullarda ihtiyaç ve herkesin evinde olan normal bir şey ise şu anda da internet, araba, telefon vb tüketim malları ihtiyaçtır. Sen internetsiz şu anda bırak forumlarda gezmeyi ikametgah bile çıkaramaz, hastanede muayene olamazsın. Doğru mu? Hal böyle iken internet fiyatları asgari ücretin 10'da veya 12'de 1 kadar bir yer tutması ne kadar mantıklı?

Aynı şekilde araba vb. ihtiyaçlarda insanların yaşamında var olmalı ve erişilebilir olmalıdır. Hayır nasıl yaşamayı hayal ediyorsunuz gerçekten anlamıyorum. Köhne bir apartman dairesinde yerin 3 kat altında kot 3'de rutubet içinde 1 baş soğan 1 kuru ekmeğe mi layık bu ülkenin insanları? Elin gavuru dediğin insanlar 18bin birime 20bin birime mustang gibi arabalara binerken biz neden almıyoruz.

Düşün şimdi araba plazasında bir satış bayisinde çalışan adam bugün 3500 gibi bir maaş alıyordur ortalama, aynı şekilde Almanya vb Avrupa ülkesinde aynı iş gücünde aynı şekilde çalışan bir adam da 3500 euro/dolar maaş alıyor. Oradaki adam 18bin Euro'ya yani 5 maaşıyla sıfır araba alırken buradaki insanın günahı ne? Buradaki insan niye 42 maaş karşılığında aynı şekilde çalışıp vergisini öderken aynı emeği sarf ederken bu şekilde altı üstü bir araba için çalışıyor, senelerce kazanacağı parayı vermek durumunda kalıyor?

Durumun bu şekilde olması ülke vatandaşının problemi değil kardeşim, yönetimin proble midir? Sen gider tüm fabrikalarını, limanlarını, araba muayene istasyonlarına kadar her şeyi satarsan sonra gelip para bitti vergi arttırıyorum diyemezsin. Bak bugün tüvtürk'e araç başı 350 lira para alıyorlar onu da kart bile kabul etmiyor, nakit. Düşün ülke genelindeki dakikada kazanılan parayı? Vallahi darphaneden daha çok para basıyordur günde. Madem dışa bağımlılık, yok yerli milli diyorsun, para ülke dışına çıkmasın diyorsun, bu ne o zaman? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi? Devlet bu iş kendi yapaydı da 350 değil 150-200 liraya yapıp kendi kazansaydı, millette ucuza muayene yaptırıp millette kazansaydı olmaz mıydı?

Ha yerli araba yapıp piyasa oluşsun dışarıyla ilişkiyi keseyim vergi arttırayım da yerli araba yapacak adam görsün, yatırımı yapsın diyorsun ya, onunda kolayı var. Üretirsin arabayı, taksiciye vergi indirimi yapıp Mercedes'leri BMW'leri taksi yaptıracağına (ki bu yapıldı biliyorsundur) bundan sonraki taksilerin alayı sadece bu yerli elektrikli araba olmak zorunda der bir kanun çıkarırsın al sana hazır milyonlarca müşteri. Hem ülkeden para çıkmaz, hem yerli arabayı üretecek firmaya garanti verirsin, hem üretici güven kaybın olmaz, hem dışa bağımlı olduğun petrol gelirlerini düşürürsün. Bu bu kadar basit, bunu gelipte millete vergi olarak bindiremezsin. Bunları da biz düşünecek isek oradaki adamların işi ne?

İnsanlar dünyaya 1 kere geliyor ve her insan güzel elbiselere sahip olmak, başını sokacağı bir ev sahibi olmak, çocuğunu güzel bir okulda eğitim verdirmek ister. Sen bu hakları gelip elinden alamazsın. Senin düşüncene göre 80 milyon robot olsun, maraba olsun, eşek gibi çalışsın karın tokluğuna, geride kalan 3-5 milyon kişi zevki sefa içinde yaşasın, kahvaltıya parise gitsin. Oldu canım başka istediğin var mı? Sen bu kadar vergi ödemeyi seviyorsan buyur kardeşim devletin el-ele hesapları orada IBAN var sat evini arabanı yatır hesaba kimse bir şey demez. R.

Son olarak o zaman şöyle yapalım ben razıyım; devlet arabadan vs tamam ÖTV bu kadar fahiş alsın kabulüm, ama insanın yaşaması için gerekli olan temel gıda maddelerinden ÖTV ve KDV'yi kaldırsın. Peynir, ekmek, süt, et, yumurta, meyve sebze gibi ürünlerden vergi alınmasın. Bunlar insanın hayatını devam ettirmesi için gerekli mecburi temel ihtiyaç malzemeleri. Et yiyemeyen, muz yiyemeyen, çocuklarına armut alamayan milyonlarca aile var, yazık değil mi kardeşim bu insanlara? Söylesene en son ne zaman kaç KG löp et alıp, prizola alıp da eline evine gittin? Ne oldu seçimden önce açılan tanzimlere? Neden kapatıldı? Hani patates, soğan depoları vardı baskın yapılıyordu? Neden şu en bol yaz mevsiminde bile patates hala 2, 5 lira? Hani her yere tanzim açılacaktı? Seçim bittikten sonraki gün 1 tane tanzim yeri kaldı be. Elektrikten, sudan alınan saçma sapan TRT payı imiş, okuma parası imiş, enerji fonu imiş, KDV imiş kaldırsın o zaman?

Bak bu dediklerine eyvallah dediklerine katılıyorum eti bırak balığı da geçtim tavuk bile alamıyorum doğru düzgün tamam yine Allah'a şükürler olsun açım açıktayım diyemem ama şöyle gönlümce löp löp tavuk alıp yemediğim uzun bir süre oldu. Bak bu gibi konulara katılıyorum ama araba muhabbeti olunca dayanamıyorum bu ülke devrim gibi bir araba yaptı hem de uygun fiyata ama halk sahip çıkmadı o konu da halkın okumadan araba isteriz araba isteriz demesine karşıyım bana gelip başka ülke ile kıyas yapıyor. Benim nefret ettiğim olay bu adam örneğin britanya ile kıyas yapıyor o zaman bende demokratik Kongo cumhuriyeti ile yapayım hani bu o kadar mantıksız bir olay onun dışında dediklerin doğru ama araba konusunda katılmıyorum çünkü bu ülke üretmesin diye emperyalizmin kralları karşımızda duruyor halk döneminde olan hükümete sahip çıkmadığı gibi aynısını bu hükümete yapıyor. Benim olayım şu bir karşılaştırma yapsınlar en iyi kim yönetir diye yine aynı hükümet çıkar ben Atatürk ile aponun resmini aynı yerde açıp sevinç nidaları atan bir partiye oy vermem. Bu sebepten ötürü bu adamlar kötünün iyisi benim gözümde ama bunlar gidince emin ol yine kötü olacak en azından böyle tek bir iktidar olduğu için siyasal sıkıntılar eskisi kadar değil. Ama bu yemek içmek, internet konusunda sana kısmen katılıyorum benim görüşüme göre bunlar da eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaç olarak kabul edilmeli ve halka verilmeli. 600 tane salağa para vereceklerine bize bunları verseler sıkıntı olmaz ama muhalefet bile bunları dile getirmiyor ki onu da geçtim ülke de benim gördüğüm muharrem ince (Türkiye cumhuriyeti halkı tarafından seçilen Recep tayyip erdoğan) dışında CB vasfı taşıyan yok. Kısaca konuyu toparlayacak olursam darbe, terör ve de halkımızın cahilliği olmasa araba konusunda veya bilgisayar konusunda haklı olabilirdin ancak ne yazık ki ben geçmişten günümüze lan Türkiye cumhuriyeti için düşünüyorum. Yoksa Yunanistan gibi bizde darbe, terör vb. gibi olaylar yaşamasak arkamızda da sağlam bir güç olsa bunlar yeridir ama dediğim gibi şu an üretmeyen bir millet için araba ve bazı elektronik eşyalar lükstür.

Dostum ben sana günlük hayattan bahsediyorum sen bana siyasetten. Bak arkadaşım siyaset halkı bağlamaz. Siyasiler siyasetini yapar insanlar yaşamını yaşar.

Üretmeyen ülke için lüks demişsin bir nevi doğrusun, örnek vermek gerekirsek elimizde devletin koskoca tekeli vardı sigara paketi 50krş idi. Para basan, zarar etmeyen tekeli sattık şimdi paketi 20 lira. Peki halk mı o zaman sahip çıkmadı? Devrime diyorsun ya halk sahip çıkmadı diye, kızıyorsun.. Neden herşeyi sattılar diye, yanlış yapılıyor diyenlere sizler terörist misin gelişmeyi mi istemiyorsun diyorsunuz. O zaman geçmişte nasıl devrime kızıyorsan bugün aynı hatayı kendin yapıyorsun.

Maden ocaklarından tut, TPOA ya demir çelik fabrikasından tut, şeker fabrikalarına kadar aklına ne geliyorsa gitti. Hepsinin geliri yurt dışına şuanda. Neyse dediğim gibi siyaseti yapmam yapmıyorum da ben sana yaşamdan örnek veriyorum. Ayrıca geçmişte ne olduysa oldu doğru yada yanlış hiçbirisini savunmuyorum. Bana bugün lazım. Geçmişte yanlış yaptılar diye bugünde bak şunlarda böyle yapmıştı demenin hiçbir faydası yok.

20 yıldır günlük yaşamında ne böyle kaliteli hale geldi? Alım gücü dedim zaten sende söyledin et falan alamıyoruz. Peki can ve mal güvenliği nasıl? Suriyeli, Afgan, Arap hepsi geldi tecavüz gasp durum ortada adamlar sahil kenarında senin kız kardeşine sarkıyor doğru mu? Başına bişey gelse git karakola şikayet et hadi çöz, ya da mahkemeye ver kazan bakalım oluyor mu? İnternetten bile aldığın mal bozuk çıksa firma insafına kalıyorsun, adam banane kardeşim dese kaldın öylece. Şuan adalet sadece sosyal medya ile sağlanıyor. O durumda yazıyorsun Instagrama falan ancak öyle. Eğitime hiç girmiyorum pisa test sonuçları ortada 37 ülkede 31'inci sıradayız, okullarda bırak üniversitede bile eğitim kalitesi yerlerde. Sağlık sistemi zaten hak getire, güya ücretsizdi ki zaten SGK'ya her ay para yatırdığın halde yine muayene ücreti, ilaç yüzdesi ödüyorsun. Sıra var kardeş yok diyen bana gidip herhangi bir hastaneden fotograflar atsın. Eee arkadaşım geriye ne kaldı? Eğitim, sağlık, alım gücü, adalet her alanında yerlerdeyiz. 20 yılda her 5 senede 1 sorunu çözebilsek böyle rahat rahat geniş geniş şimdiye Avrupa ülkesi kadar gelişirdik.

Beni siyaset bağlamaz kardeşim, hangi ilde oturuyorsun bilmiyorum ama diyelim ki Artvindesin. Bugün devlet gelip Artvin'e PVC fabrikası kurdu da millet mi çalışmadı? Yada gidip Ordu'ya Anakart fabrikası kurdu mühendis teknik adam alacağım dedi de millet mi çalışmadı? Bu tarz kararların millet ile alakası yok ki.

Şimdi düşün sen baştasın ve eğitimi düzeltmek istiyorsun ne yaparsın en basit? Bak ben sana ilk aklıma geleni yazayım. Bir heyet kurarım üniversite hocasından, akademisyenden tut lise, orta okul, ilkokul ve anasınıfı dahil her kesimden insanlardan oluşan. Bu heyeti Avrupa'ya gönderirim. İsviçre, Hollanda, Kanada gibi eğitim kalitesi yüksek ülkelerde gerekirse 1'er ay boyunca kalsınlar araştırsınlar, okullara gidip derslere girsinler, öğretmenlerle görüşsünler, oraların eğitim bakanlıkları sınav sistemleri herşeyi rapor ettiririm. Sonra getirir bi toplantı yaparım. Herşeyi madde madde yazdırırsın, ve bizim örf adet gelenek ve yaşam biçimimize göre bazı maddeleri eler diğer maddeleri gerekirse ufak tefek değiştirip uygulamaya koyarım. Uzun lafın kısası Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Şimdi sen bunu yapmıyorsan bu halkın suçu mu? Biz napıyoruz? Teog sınavı koyuyoruz oooovvv alkııışşşş...Teog kaldırıyoruz ooovvvv alkışşşş. Bu nedir arkadaşım ya? Ya neyse yazacak çok şey var ama ben daha fazla uzatmayacağım. Sen Et alıp yiyemiyorsan ve çocuğun da aynı şekilde olduğunda bir gün sana markette baba bana muz alır mısın? Et alalım dediğinde alamıyorsan veya gidip 1-2 tane sadece çocuğuna yetecek kadar alıyorsan ve bundan hicap duymuyorsan, üzülmüyorsan kimsenin diyecek lafı kalmaz. Çünkü bu yaşamı sen hala savunarak kendin tercih etmiş oluyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı