Özel fiber hat çektirmek

CVaRy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat ailesi,

İki adet internet kullanıcısıyım. Bir tanesi kırsal, bir bölgede köyde diyelim. Köy yerinde evime kadar fiber çektirmek gibi bir hedefim var. Bunda öncelikle fiberin havadan çekileceğini düşünüyorum. Yaklaşık mesafe mevcut internet kablosu ( bakır kablo ) 700 metre kadar. Tüm masrafları 2 kişi olacak şekilde karşılayacağız. Daha öncesinde bu kadar mesafe ya da daha kısa mesafede özel olarak fiber çektiren var mı? Çekim yaptırdı ise maliyeti ne kadar olmuştu? Bilgilendirme yaparsa sevinirim.

Dostum bildiğim kadarıyla olay sadece kablo çektirmek değil, fiber için bir kutu koyuyorlar gelen bir teknik eleman bana bu kutunun pahalı olduğunu söylemişti, 2 bağlantı için bu kutuyu koymayı kabul etmezler kutuyu da biz karşılayalım desende kurumsal şirketler muhtemelen onu da kabul etmeyeceklerdir.

Santral taktıracaksanız en az 2000000 lirayı gözden çıkarın. Santral taktırmayıp sadece kablo çektirecekseniz yine çok ciddi masraf tutar ancak sadece kablo çektirmeyle santrale 700 metre mesafeden fiber hat bile olsa ADSL hızı alırsınız.

Santral taktıracaksanız en az 2000000 lirayı gözden çıkarın. Santral taktırmayıp sadece kablo çektirecekseniz yine çok ciddi masraf tutar ancak sadece kablo çektirmeyle santrale 700 metre mesafeden fiber hat bile olsa ADSL hızı alırsınız.

💀 Dostum 700 metre fiber ADSL hızı mı verir dedin sen?

Dostum bildiğim kadarıyla olay sadece kablo çektirmek değil, fiber için bir kutu koyuyorlar gelen bir teknik eleman bana bu kutunun pahalı olduğunu söylemişti, 2 bağlantı için bu kutuyu koymayı kabul etmezler kutuyu da biz karşılayalım desende kurumsal şirketler muhtemelen onu da kabul etmeyeceklerdir.

Binaya gelen aletler için fiyatlandırma bilmiyorum. Dilekçe ileterek maliyet konusunda ne olacağını bir sormak istiyorum. Özel durumlar için bu şekildeydi diye hatırlıyorum özel fiber hat başvuru işlemleri. Bizim bölge de altyapı başvurularında hat yenilemeleri sağlanıyor. En azından yenileme veya boş yerlere çekmeyi kabul ediyorlar. En kötü durumda kendim artık santral üzerinden özel olarak başlatıcı ve tamamlayıcı Switch'ler ile çektirmem gerekecek gibi duruyor :D

Hocam TAA okyanusları kat ediyor tüm dünyayı birbirine bağlıyor fiber siz gelip burada ADSL hızı verir diyorsunuz 😅

Arkadaşın yapmak istediği şeyi tam olarak anladın mı hocam? Santral vs. yok direkt kablo çekecek, bizim evin santrale uzaklığı 154 metre ve 100 Mbit olan hız 70 civarında, %25 kayıp var neredeyse. 700 metrede çok ciddi bir kayıp olur, ADSL hızını lafın gelişi söyledim cümleden anlamalıydın. O okyanusları aşan kablolar için devlet bütçesi lazım.🤣

Arkadaşın yapmak istediği şeyi tam olarak anladın mı hocam? Santral vs. yok direkt kablo çekecek, bizim evin santrale uzaklığı 154 metre ve 100 Mbit olan hız 70 civarında, %25 kayıp var neredeyse. 700 metrede çok ciddi bir kayıp olur, ADSL hızını lafın gelişi söyledim cümleden anlamalıydın. O okyanusları aşan kablolar için devlet bütçesi lazım.🤣

Sen VDSL ile fiber i karıştırıyor olmayasın?

GPON fiber de kutular sokaklara konur ve mesafe 0 çıkar sen muhtemelen başka bir şeyi söylüyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı