Özel Plaka Nasıl Alınır?

DarkeDemon

Centipat
Daha fazla  
Selam.
İyi günler ben otomobil alacağım ama aklımda özel plaka var (plaka benim için manevi değeri var).Ama ben Ankara'da oturuyorum, İstediğim plaka İstanbul. Şimdi illaki aracı İstanbul'dan mı almam lazım yoksa Ankara'dan İstanbul plaka araç alabiliyor muyum? Çoğu kişi geçici ikametgâh ver diyor ama nasıl olacağını bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

Özel plaka almak için yapılması gerekenler arasında vergi ve bağış ödemek yer alır. Aynı zamanda plakayı almak için notere gidilmesi gerekir. Notere eski plakalarınızı teslim ettikten sonra Şoförler Odası'na başvurmalısınız. Noterden özel plakaya dair belgeleri almalısınız.

Özel plaka almak için yapılması gerekenler arasında vergi ve bağış ödemek yer alır. Aynı zamanda plakayı almak için notere gidilmesi gerekir. notere eski plakalarınızı teslim ettikten sonra şoförler odası'na başvurmalısınız. noterden özel plakaya dair belgeleri almalısınız.

18 yaşındayım ilk aracım olacak bunu nasıl yapabiliriz?

Eğer 34 başlangıçlı plaka istiyorsanız mecburen geçici ikametgah vermeniz gerekiyor. Bu sırada almalısınız aracı. Ankara'dan almanız problem yaratmaz.

Eğer devamını yaptırmak istiyorsanız emniyete danışın. Bir dünya para isterler harf başına. Eskiden ücretsizdi.

#2'de denilen doğru ama artık pek işe yaramaz. Herkes parasının peşinde. Onlar sonraki işler.

Özel plaka almak için öncelikle almak istediğiniz plakanın başka bir araçta kullanılıp kullanılmadığını tespit etmelisiniz. Emniyet Müdürlüğü’ne bizzat giderek ya da web sitesindeki uygulamaları kullanarak plaka sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama sonrası istediğiniz plaka boşta ise rezerve edebilirsiniz. Ardından özel plaka için belirlenen bağış miktarını ödemeli ve bağış makbuzunu almalısınız. Özel plaka, keyfi plaka değişikliği olduğu için maliyeti yüksek olabilir. Eğer aracı ikinci el satın aldıysanız ön ve arka plakalarını çıkarıp noteri plaka değişikliği hakkında bilgilendirerek plakaları teslim edin. Noterden yeni plakanız ile ilgili düzenlenen belgeleri alıp Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasına giderek plaka basım merkezinden plakanızı bastırın ve yeni plakanızı teslim alın.

Özel plaka almak için öncelikle almak istediğiniz plakanın başka bir araçta kullanılıp kullanılmadığını tespit etmelisiniz. Emniyet Müdürlüğü’ne bizzat giderek ya da web sitesindeki uygulamaları kullanarak plaka sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama sonrası istediğiniz plaka boşta ise rezerve edebilirsiniz. Ardından özel plaka için belirlenen bağış miktarını ödemeli ve bağış makbuzunu almalısınız. Özel plaka, keyfi plaka değişikliği olduğu için maliyeti yüksek olabilir. Eğer aracı ikinci el satın aldıysanız ön ve arka plakalarını çıkarıp noteri plaka değişikliği hakkında bilgilendirerek plakaları teslim edin. Noterden yeni plakanız ile ilgili düzenlenen belgeleri alıp Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasına giderek plaka basım merkezinden plakanızı bastırın ve yeni plakanızı teslim alın.
Teşekkürler.

Selam.
İyi günler ben otomobil alacağım ama aklımda özel plaka var (plaka benim için manevi değeri var).Ama ben Ankara'da oturuyorum, İstediğim plaka İstanbul. Şimdi illaki aracı İstanbul'dan mı almam lazım yoksa Ankara'dan İstanbul plaka araç alabiliyor muyum? Çoğu kişi geçici ikametgâh ver diyor ama nasıl olacağını bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

Ben bu sayfa ile iletişime geçerek aldım.
Fiyatlar istenilen harf ve sayıya göre değişiyor.
Ufak bir komisyon alıyorlar ama çok fazla değil. Bağış, vergi vs. durumlarla uğraşmamak için işi bilene bırakmak en doğrusu. Emniyetin istediği fiyatlarla hemen hemen aynıdır.

Geri
Yukarı