Özel plaka nasıl alınır?

Learnof

Decapat
Yer
Detroit
Arkadaşlar, araç alacağım ve plakası benim istediğim sayılar ve harflerden oluşsun istiyorum. İstediğim plaka boşta ve daha önce hiç araba almadım kendi üstüme. Ne kadar ücret ödüyoruz? İstediğimiz plakayı almak için prosedürler nedir?

2,3 ve 4 harfli plakalar için değişir fiyatlar. Normal olarak 3 harfli alacağınızı varsayarak 30k başlangıç fiyatı olarak 120k değere kadar yükselebilir ücret. Tabii bu alacağınız plakaya talip sayısına göre değişir. Dip de olabilir en yüksek fiyat da çekilebilir. Ve bildiğim kadarıyla da İl Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne doğrudan başvuruda bulunulması lazım. Bazen online başvuru da yapılabiliyor, internetten araştırmanız lazım şehrinize göre.

Özel plaka formatı ile kasıt ettiğiniz 34 XXX 34 ise o zaman uygun olan plakayı seçip, ilgili kurumun fiyatlandırma planına göre alabilirsiniz. Bu şehirlere ve plakanın içeriğe göre değişir. Eğer özel plaka olarak örneğin XXX1 plakasını (normal plaka formatına uymayan) istiyorum derseniz o zaman fiyatları daha da artar ve fiyat çok fazla değişkenlik gösterir. Emniyet Müdürlüğü'nden sorgulattıktan sonra sorgulama sonucundaki fiyatı ödersiniz.

Arkadaşlar mesela Konyalıyım diyelim ve 42 RN 345 plakasını istiyorum. Bunu tamamen sallıyorum şu an. Bu plaka öyle herkesin istediği gibi illa benim olsun denilebilecek bir plaka değil ama benim için özel ve boşta. Şimdi ben bunun için 30k gibi bir fiyat mı ödeyeceğim ?

Arkadaşlar mesela Konyalıyım diyelim ve 42 RN 345 plakasını istiyorum. Bunu tamamen sallıyorum şu an. Bu plaka öyle herkesin istediği gibi illa benim olsun denilebilecek bir plaka değil ama benim için özel ve boşta. Şimdi ben bunun için 30k gibi bir fiyat mı ödeyeceğim ?
Evet :) ya da rastgele şansını dene.

Daha fazla da olabilir daha az da 5k'dan 200k'ya kadar yolu olabilir. Sorgulatarak fiyatını öğrenmek daha doğru olur.

Nereden sorgulatabilirim?
Sigortam360 uygulamasından sorgulayabiliyorsun, Bulunduğun şehrin egm sitesinden de olabilir ya da internetten bakarak mesajla sorgulamayı da (varsa/emin değilim) deneyebilirsin. Boştaysa rezerve edip parasını ödedikten sonra makbuzunu alacaksın. Fiyat detaylarını da sorgularken öğrenirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı