Özel sektördeki işten nasıl istifa edilmeli?

Alfirk

Kilopat
Özel sektör fabrikada ocak 4'ten beri çalışıyorum artık çalışmak istemiyorum sebeplerden dolayı.

Normalde mesai bitiminde saat dört gibi insan kaynaklarına çıkacaktım ama servisi kaçırırım diye kaldı.

Şimdi yarın işe gitmezsem ne olur? İzin almadan falan. Öğleden sonra insan kaynaklarına çıkmak istiyorum.

İstifam kabul edilir mi, ustalar müdürler zorla çalışmaya çağırır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Özel sektör fabrikada ocak 4'ten beri çalışıyorum artık çalışmak istemiyorum sebeplerden dolayı.

Normalde mesai bitiminde saat dört gibi insan kaynaklarına çıkacaktım ama servisi kaçırırım diye kaldı.

Şimdi yarın işe gitmezsem ne olur? İzin almadan falan. Öğleden sonra insan kaynaklarına çıkmak istiyorum.

İstifam kabul edilir mi, ustalar müdürler zorla çalışmaya çağırır mı?
En az 7 gün, ya da en fazla 15 gün sonra veya içinde, işten ayrılacağım tarzında bir dilekçe yazman gerek. Aksi takdirde, işvereni mağdur etmekten ötürü, karşı dava açılabilir. Bir de bu corona dalgasından ötürü, işverenler rastgele işçi çıkaramıyor vs. Dilekçe şart.

Dostum kimse senin müdürünün ne yapacağını göremiyor. Kimsenin ileriden bilgi alabilme yeteneği olduğunu düşünmüyorum. Zorla çalıştıracak halleri yok ya.

Haber vermeden işe gitmemezlik yapmayın. Sonuçta siz istemezsiniz zorla çalıştırma olmaz. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra serbest kalırsınız. İnsan Kaynakları evrak işini halleder.

İşe gitmen lazım. Gitmezsen yaptırım uygulayabilirler. Normal şartlarda istifa edeceğini 14 gün önceden söylemen lazım ki firma da senin yerine başka bir çalışan bulabilsin. Öyle hadi ben daha gelmiyorum diye bir şey dizi ve filmlerde oluyor anca.

İşten çıkmak istediğine dair bir dilekçe yazacaksın. İhbar süren 6 aydan az çalıştığın için 2 haftadır. Bu süre boyunca çalışmaya devam etmen gerekiyor.

Arkadaşlar zaten gerekli bilgileri vermişler. Daha tam olarak 2 ay bile olmamış. Size zorluk çıkacağını zannetmiyorum. Sabah işe gidin ve İnsan Kaynakları ile görüşün. Büyük ihtimalle sizi gönderirler. Bunu gördüklerime göre söylüyorum. Zaten dediğim gibi bilgiler verilmiş. İsterlerse uygulanabilir fakat zannetmiyorum.

Geri
Yukarı