Özel sıvı soğutma

ozsoi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Uçak ve Uzay Mühendisi
Merhabalar şu anda AIO diye tabir edilen işlemci için bir sıvı soğutma alacağım(Corsair H100i). Ancak ileride ekran kartıma da sıvı soğutma bloku alarak bir Custom Loop denilen özel sıvı soğutma döngüsü oluşturmak istiyorum.
Sizlere sorum şu. Eğer harici bir pompa almazsam yalnızca işlemci bloku üzerinde olan pompa hem işlemci hem de ekran kartının bulunduğu bir döngüyü besleyebilir mi? Beslemesi için pompa hızını artırırsak pompaya bir zararı olur mu?
Harici pompa alıp bu döngüye dahil edersem, işlemci blokunun üzerinde bulunan pompaya zarar verir mi?

Not: Sıvı soğutma hakkında yok sıvısıydı, borusuydu vs. sözler sarf etmeyin, sorum yalnızca pompalar ile alakalı. Teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla işlemci bloğunun üstünde dahili bir pompa bulunmuyor.
Ben de böyle biliyorum, rezarvuar ve pompa alınması gerekli benim bildiğim kadarıyla da. CPU ve GPU'nun üstündeki genelde saydam olan blok, sıvı devirdaim işini yapıyor, pompalama görevi yok.

Arkadaşlar yanlış anladınız galiba. Diyorum ki ilk başta sadece işlemci için All In One bir sıvı soğutma alacağım aklımda da Corsair H100i RGB Platinium modeli var. Bu sistemlerin kendi dahili pompası oluyor işlemci blokunun üzerinde.

Daha sonrasında da belki 1 yıl sonra ekran kartı için bir sıvı soğutma bloku alıp sistemime dahil edeceğim.

Yazdıklarımı tekrar okuyup anlamaya çalışırsanız sevinirim.

Ben de böyle biliyorum, rezarvuar ve pompa alınması gerekli benim bildiğim kadarıyla da. CPU ve GPU'nun üstündeki genelde saydam olan blok, sıvı devirdaim işini yapıyor, pompalama görevi yok.

Geri
Yukarı