Özel üniversiteden devlet üniversitesine yatay geçiş

Vittorio Russo

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, şimdi ben internetten bu konuyu araştırdım fakat pek bir şey anlayamadım.
Bildiğiniz üzere YKS sınav sonuçları açıklandı ben sonuçlarıma baktım şimdi şöyle bir şey var. Bir özel üniversite var %50 burslu yani gelme ihtimali yüksek gibi eğer ona gidecek olursam diyelim gittim ve ben ilk yılımın bitiminde devlet üniversitesine geçiş yapmak istiyorum çünkü ailem bu ücreti 4 yıl boyunca kaldıramaz ve bu üniversite sanırım 300-350kdan almaya başlıyor ve İstanbul'da, ben ise sonra Eskişehir Anadolu üniversitesine geçiş yapmayı düşünüyorum hani bu mümkün mü değil midir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim şimdiden.

Geçme pişman olursun. Özeller daha iyi şu an. Üst seviye devlet üniversitesine geçmeyeceksen boşa uğraşma, mesela ODTÜ, Boğaziçi gibi.

Mumkundur kardesim gidecegin uniyi begenmeyen ya da kayit yaptirmayan insanlar olacak insanlar oldukca okulda kontenjan acılacak ganon ozelliklede uni yerlesme puanin okuldaki ders iceriklerinin oldugu birçok belge istiycekler senden ve bu belgeler belli bir okulun puan sistemine gore puanlanacak diyelim 10 kisi basvurdu 3 kisi alacaklar YKS puani etkeni cok onemli bu noktada

Teoride mümkün ama yatay geçiş kontenjanları 2-3 kişilik kontenjanlar, senin gibi yapmaya çalışanların sayısı da 20 küsür kadar oluyor. Yani pratikte zor bir şey. Deneme bence.
Şişirilmiş GNO'lar ile devletten devlete geçiş yapacak insanların da önleri kesiyor oluyorsunuz.

Geçme pişman olursun. Özeller daha iyi şu an. Üst seviye devlet üniversitesine geçmeyeceksen boşa uğraşma, mesela ODTÜ, Boğaziçi gibi.

Ailemin durumu kısıtlı maalesef 4 yıl boyunca kaldıramazlar bu masrafları ve benim de 1 yıl kendimden çok kısmam gerekecek, ve dediğiniz o üniversitelere geçilebilir mi ki hani pratikte şöyle düşün 350k sıralama yapmış 50klık üniversiteye geçmeye çalışıyor.

Arkadaşlar merhaba, şimdi ben internetten bu konuyu araştırdım fakat pek bir şey anlayamadım.
Bildiğiniz üzere YKS sınav sonuçları açıklandı ben sonuçlarıma baktım şimdi şöyle bir şey var. Bir özel üniversite var %50 burslu yani gelme ihtimali yüksek gibi eğer ona gidecek olursam diyelim gittim ve ben ilk yılımın bitiminde devlet üniversitesine geçiş yapmak istiyorum çünkü ailem bu ücreti 4 yıl boyunca kaldıramaz ve bu üniversite sanırım 300-350kdan almaya başlıyor ve İstanbul'da, ben ise sonra Eskişehir Anadolu üniversitesine geçiş yapmayı düşünüyorum hani bu mümkün mü değil midir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim şimdiden.

Eğer ailenin gireceği bu yük için okul ortalamanın 3.50-4.00 GANO yapman gerekiyor başka bir işle uğraşmadan.

Yeni konular

Geri
Yukarı