Özelleştirilebilir GNU/Linux dağıtımı önerisi

Programlama ile uğraşıyorum ve Windows'tan biraz sıkıldım onun yanına dualboot olarak Linux kurmayı düşünüyorum. Böyle macOS teması falan yapabileceğim dağıtım olursa iyi olur.

Öncelikle Arch Linux kurabilirsiniz çünkü diğer dağıtımlarda ".deb " dosyaları indirip kurmak ile uğraşırken Arch Linux'ta AUR (Arch User Repository) sayesinde terminalde tek bir satır kod ile istediğiniz her şeyi kurabilmeniz mümkün ve pacman apt'den daha hızlı. Masaüstü ortamlarında ise her masaüstünü istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz fakat özelleştirmeye daha uygun KDE gibi masaüstleri bulunmaktadır (Sisteminiz iyi ise KDE öneririm değil ise Xfce, budgie veya Pencere Yöneticileri, başlangıçta kullanmak zordur fakat sonradan alışır ve sevmeye başlarsınız bunlar da özelleştirilebilirdir.

Öncelikle Arch Linux kurabilirsiniz çünkü diğer dağıtımlarda ".deb " dosyaları indirip kurmak ile uğraşırken Arch Linux'ta AUR (Arch User Repository) sayesinde terminalde tek bir satır kod ile istediğiniz her şeyi kurabilmeniz mümkün ve pacman apt'den daha hızlı.

Debian tabanında 60.000 üzeri paket, Ubuntu tabanında 70.000'e yakın hazır paket var. Arch için hazır paket sayısı 12.000 civarında. Yani Arch kullandığınızda, çok daha fazla resmi olamayan pakete ihtiyacınız olacak. AUR'dan kurmak zorunda olacağınız bu paketler derlenerek kurulacağı için gereksiz kaynak kullanımı da cabası. Ayrıca AUR'dan derleyerek kurduğun bir pakete güncelleme geldiğinde, sürekli olarak bunun derlenmesi için gerekli geliştirici paketlerini indirmek zorundasın ya da bunları sisteminde tutarak sistemini gereksiz yere şişirmek zorundasın.

Arch tabanı uç kenar olduğu için sürekli güncelleme alırsın, bu fixed bir dağıtıma göre bazen 4-5 kat daha fazla güncellemeye maruz kalınacağı anlamına gelir. Yani hızlı bir paket yöneticisinin bulunmasının neredeyse bir avantajı kalmaz. Ayrıca işin AUR'a düşerse çok çok daha yavaş bir paket kurulumu seni bekler.

Debian tabanındaki meşhur yazılım paketlerinin çoğu, bir depo da içerir. Mesela Chrome ya da Spotify gibi bir uygulamayı indirip kurduğunuzda, bunların resmi olarak dağıtıldığı bir depo da sisteminize eklenir ve bu depodan mevcut olduğunda güncelleme de alırsınız. Bu paketleri indirip kurmak da ayrıca çok kolay bir işlemdir. 70.000 - 12.000 işleminin karşılığı paketi AUR'dan kurma olasılığından çok daha az zahmetsizdir.

Ha, Gnome look gibi bir siteden tema indirip bunu tema dizinlerine ekleyemiyorsanız 😀, AUR sizin için nimet olabilir, aksi durumda değil.

Programlama ile uğraşıyorum ve Windows'tan biraz sıkıldım onun yanına dualboot olarak Linux kurmayı düşünüyorum. Böyle macOS teması falan yapabileceğim dağıtım olursa iyi olur.

Hemen her dağıtımda istediğin temayı uygulayabilirsin. Mac hissi uyandırmak için paneli üste alıp, alta Plank gibi bir dock eklemen yeterli. Şu alanda işine yarayacak bir çok tema mevcut. Browse Latest | https://www.gnome-look.org/browse/

Son düzenleme:
Debian tabanında 60.000 üzeri paket, Ubuntu tabanında 70.000'e yakın hazır paket var. Arch için hazır paket sayısı 12.000 civarında. Yani Arch kullandığınızda, çok daha fazla resmi olamayan pakete ihtiyacınız olacak. AUR'dan kurmak zorunda olacağınız bu paketler derlenerek kurulacağı için gereksiz kaynak kullanımı da cabası. Ayrıca AUR'dan derleyerek kurduğun bir pakete güncelleme geldiğinde, sürekli olarak bunun derlenmesi için gerekli geliştirici paketlerini indirmek zorundasın ya da bunları sisteminde tutarak sistemini gereksiz yere şişirmek zorundasın.

Arch tabanı uç kenar olduğu için sürekli güncelleme alırsın, bu fixed bir dağıtıma göre bazen 4-5 kat daha fazla güncellemeye maruz kalınacağı anlamına gelir. Yani hızlı bir paket yöneticisinin bulunmasının neredeyse bir avantajı kalmaz. Ayrıca işin AUR'a düşerse çok çok daha yavaş bir paket kurulumu seni bekler.

Debian tabanındaki meşhur yazılım paketlerinin çoğu, bir depo da içerir. Mesela Chrome ya da Spotify gibi bir uygulamayı indirip kurduğunuzda, bunların resmi olarak dağıtıldığı bir depo da sisteminize eklenir ve bu depodan mevcut olduğunda güncelleme de alırsınız. Bu paketleri indirip kurmak da ayrıca çok kolay bir işlemdir. 70.000 - 12.000 işleminin karşılığı paketi AUR'dan kurma olasılığından çok daha az zahmetsizdir.

Ha, Gnome look gibi bir siteden tema indirip bunu tema dizinlerine ekleyemiyorsanız 😀, AUR sizin için nimet olabilir, aksi durumda değil.

Hemen her dağıtımda istediğin temayı uygulayabilirsin. Mac hissi uyandırmak için paneli üste alıp, alta Plank gibi bir dock eklemen yeterli. Şu alanda işine yarayacak bir çok tema mevcut. Browse Latest | https://www.gnome-look.org/browse/
Düşündüğünüz aksine her güncelleme sistemi yavaşlatmaya yönelik değildir tam aksine yaptığınız güncellemeler sisteminizin eskimesini önler efendim. Ayrıca AUR 'daki paketler birçok Arch kullanıcısı tarafından hazırlanıyor ve çoğusu da github da kodları açık bir şekilde paylaşıyor, kodlama bilginiz yoksa bile araştırarak hangisinin güvenli olduğunu anlayabileceğinizi umuyorum. Benim Arch kullanma sebeplerim bunlar zaten linux kullandıktan sonra hangi dağıtımı veya paket yöneticisini kullandığınızın pek bir önemi kalmıyor. Yanlışım varsa kusura bakmayın. Özgür Yazılım İle Kalın :)

Düşündüğünüz aksine her güncelleme sistemi yavaşlatmaya yönelik değildir tam aksine yaptığınız güncellemeler sisteminizin eskimesini önler efendim.

Nerede böyle bir şey demişim. Arch uç kenar bir dağıtım olduğu için, fixed dağıtımlardan daha fazla güncelleme alır. Bu sebeple paket yöneticisine daha fazla işlem düşer, Arch'ta yani paket yöneticisinin daha hızlı olmasının bir avantajı kalmaz. Debian tabanlı bir dağıtımda ayda 500-600 Mb. civarı güncelleme aldığınızda, Arch tabanlı bir dağıtımda 4-5 GB. kadar güncelleme alabilirsiniz. Bu durumda daha hızlı bir paket yöneticisi olsa ne olur olmasa ne olur, sistemin güncellenmesi için harcanılan zaman ve kaynak tüketimi netice olarak aynı olur, hatta Arch'ta güncellemeler için daha fazla zaman ve kaynak kullanılması daha olasıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı