Özgür irade var mıdır?

Din tartışmasına giren kim? Ben herkesten bağımsız olarak yazdım. Ne alıntı yaptım, ne cevap. Zaten senin dediğini bende söylüyorum. Eğer din muhabbetine benim ile girerlerse kendileri kaybeder.

İnsanlarda cüzi irade vardır bu irade özgür iradedir fakat bir sınırı vardır, bu sınıra gelecek olursak da şöyle bir örnek verebiliriz cüzi irade ve mutlak irade vardır cüzi irade mahlukata yani insanlara aittir, fakat mutlak irade hakkına gelecek olursak bu yalnız Allah'a aittir. Eğer kul istediği her şeyi irade etseydi ve bu gercekleşseydi sence kâinat bir düzene sahip olabilir miydi?

Özgür iradeden kastın istediğim zaman istediğim şeyi yaparım durumu mudur? Doğru mu anladım?

Tamamdır hocam sizinki anlaşıldı özgür iradeye sahip olup karakter özelleştirme ekranına gitmek istiyorsunuz.
Sen böyle herkesi küçümsüyor musun? Yoksa dinleyecek veya cevap verecek misin? İlk yazdığım yorumu okumadan yorum yapmaz isen sevinirim.
Öyle yazmamın sebebi ise verdiğin örnekten kaynaklıdır. Biraz da hatayı kendinde ara derim.

Sen böyle herkesi küçümsüyor musun? Yoksa dinleyecek veya cevap verecek misin? İlk yazdığım yorumu okumadan yorum yapmaz isen sevinirim.

Kişiden kişiye göre değişir. Dediğim gibi burada tartışmaya girmeyeceğim çünkü bu konular sakız gibi uzar 40 sayfada olur 50 sayfada.

Özgür irade gerçekten var mıdır?
Elektronların hareketleri gerçekten de bilinebilir mi?
Tanrı, geleceğimizi mi belirler? Yoksa yalnızca geleceğimizi mi görür?

Evet insan seçimlerin de ve yaptıklarında özgürdür.

Evrimin insanların maymundan geldiğini iddia ettiğini sanan kişilerle tartışmayın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…