Çözüldü Özürlü devamsızlık 18, özürsüz devamsızlık 10 ile kalınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkın var. İkisinden birisi yarım gün aşarsa sınıfta kalıyorsun. Örneğin özürsüz devamsızlığın 10 günü ya da toplam devamsızlığın 30 günü aşarsa sınıfta kalırsın. Özürsüz devamsızlığın 10 gün, toplam devamsızlığın 28 gün etmiş. Özürlü ve özürsüz devamsızlıkların toplamı, toplam devamsızlığındır. Bu hâliyle sınıfta kalmıyorsun.

(5) (Değişik:RG-21/4/2022-31816)Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsunbaşarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllühastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmîraporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplamdevamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özeleğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özeleğitim meslekliselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır. Tamzamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olanöğrenciler hariç olmak üzere devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler derslere devam edemez ve istemeleri halindebu öğrencilerin kayıtları mesleki eğitim merkezi diploma programına aktarılır. Bu öğrenciler istemeleri halinde bir sonraki eğitim ve öğretim yılındaönceki okulunda ayrıldıkları sınıf seviyesinden eğitimlerine devam ettirilir. Öğrenim hakkı bulunmayanlar ise Açık Öğretim Lisesi, Mesleki AçıkÖğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi veya meslekieğitim merkezine yönlendirilerek kayıtları yapılır. Meslekieğitim merkezi öğrencilerininteorik derslere özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi ders yılı içinde devam etmesi gereken sürenin altıda birinden, işletmede mesleki eğitimde ise 3308sayılı Kanun hükümlerine göre kullanabileceği ücretli ve ücretsiz izin toplamından fazla olamaz. Bu fıkra kapsamında toplam devamsızlık süresinin 60güne çıkabildiği durumlarda teorik derslere devamsızlık süresi teorik ders süresinin üçte birini geçemez. Devamsızlık süresini aşan öğrencilerinsözleşmeleri fesih edilerek sigorta çıkışları yapılır ve durumları yazılı olarak yasal temsilcisine ve işletmeye, 18 yaşından büyükler için kendisine debildirilir. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler derslere devam edemez ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılınınbaşından itibaren bir işletme ile sözleşme imzalamak şartıyla okula devam ettirilir. Meslekieğitim merkezinde öğrenim hakkı bulunmayanlardan zorunlueğitime tabi olanlar ise Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine yönlendirilerek kayıtları yapılır.

10 ozursuz olunca kalıyosun bıldıgım kadarıyla.
Kalmazsın özürlü 20 özürsüz 10'u geçmemeli okula gitmediğin gün mutlaka rapor al
Eğer özürsüzleri özürlüye aktarabiliyorsanız kalmazsınız.

Bunların üçü de yanlış bilgi. Özürsüz 10 olunca kalmaz, aynı şekilde toplam devamsızlık sınırını aşmadığı sürece özürlü devamsızlık için de herhangi bir sınır bulunmuyor yani özürlü 20, özürsüz 10 gün devamsızlık hakkınız var diye bir şey yok.
Tamam o zaman. Bu hâliyle sınıfta kalmıyorsun kardeşim fakat şunu da unutma derim, toplam devamsızlığın 28 gün etmiş. Topu topuna 2 gün devamsızlık hakkın kalmış, aynı şekilde özürsüz devamsızlığın 10 günü de aşmamalı. Her gün okula gitmen gerekiyor, izin alsan da kurtarmıyor. İzin alsan da özürlü devamsızlığa geçer.

Tamam o zaman. Bu hâliyle sınıfta kalmıyorsun kardeşim fakat şunu da unutma derim, toplam devamsızlığın 28 gün etmiş. Topu topuna 2 gün devamsızlık hakkın kalmış, aynı şekilde özürsüz devamsızlığın 10 günü de aşmamalı. Her gün okula gitmen gerekiyor, izin alsan da kurtarmıyor. İzin alsan da özürlü devamsızlığa geçer.

Pekâla önümüzdeki kalan 4 hafta mecbur gideceğim zaten.

Özürsüz devamsızlık 10 günü, toplam devamsızlığı da 30 günü aşmamalı. Toplam devamsızlık da özürlü ve özürsüz devamsızlıkların toplamıdır, ikisinin toplamı yani. Bu liseler için geçerli, ortaokul ve ilkokulda durum biraz farklı.

Özürlü 10 gün, özürsüz 20 günü geçmemeli dersek doğru demiş oluyoruz yani değil mi? Çünkü zaten 20 ile 10 toplamda 30 yapıyor. Ve teşekkürler.

O bilgi yanlış kardeşim. Toplam devamsızlığı 30 günü aşmadığı sürece özürlü devamsızlık için herhangi bir sınır bulunmuyor. Özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkı var. Toplam devamsızlığı 30 günü aşmadığı sürece özürlü devamsızlık için herhangi bir sınır bulunmuyor.

O bilgi yanlış kardeşim. Toplam devamsızlığı 30 günü aşmadığı sürece özürlü devamsızlık için herhangi bir sınır bulunmuyor. Özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkı var. Toplam devamsızlığı 30 günü aşmadığı sürece özürlü devamsızlık için herhangi bir sınır bulunmuyor.

Hocam son doğrulamak için soruyorum, yanlış biliyormuşum sanırsam o yüzden. 10 gün özürsüz için sınır, özürsüz için toplam olarak 30 günü geçmediğinde bir sınır bulunmuyor anladığım kadarıyla, yani 3 gün özürüz ve 25 gün özürlü olan kişi kalmıyor toplam 30'u geçmediğinden ve özürlü 10 günü geçmediğinden değil mi? Biraz uzatmış olabilirim pardon bunun için.

Yeni konular

Geri
Yukarı