Okul bir işe yarıyor mu?

@reinsy Okumak değil tek mesele, okuyan ve kendini geliştiren güzel iş buluyor. Artık okuyanın bile değeri azalmışken, hiçbir vasfı olmayan adamın bir gram değeri yok. Zaten ondan bir kamyon var piyasada. Okuyamayan adam zaten azimden yoksundur. Okul gibi basit bir yeri bile dert yakınan bir insan gerçek yaşam şartlarında hiçbir şey yapamaz.

@reinsy Okul sonrası görürsünüz 3 kuruş için günün 12-15 saatini çalışma ve yola harcadığınızda. Kötülüğü ve birbiriyle uğraşan aynı kafada insanları da göreceksin. Bunlar tamamen bahane. Ya baştan çile çekip birilerini geçecek, iyi şartlarda ömrünün sonuna kadar çalışacaksın ve yaşayacaksın, ya da emeksiz çabasız kendini piramitin en altında bulacaksın.
Okul okumak iş garantisi gibi konusmussunuz tam tersi meslek daha iyi üniversitelerden (Üniversite okuyorum)

10. sınıfa gidiyorum belki ergen deyip geçiştirirsiniz ama hayatın böyle yaşanabildiğini düşünmüyorum.

Bence 5. sınıftan sonra eğitim iyice saçmalamaya başlıyor. Çoğu öğrencinin ilgisini çekmeyen dersler/konular zorunlu olarak öğretiliyor ve buna anlamadığım bir şekilde sorumluluk deniyor. Fakat bir çocuğun istemediği ve zorla yapılan bir sorumluluk, o çocuğu mutlu edebilecek bir sorumluluk değildir. Çocuğun bir sorumluluk edinmesi için onu severek, isteyerek edinmesi gerekiyor. Ama okullar ne yapıyor? Sınav, proje ödevi, performans ödevi, ev ödevi gibi şeyleri çocuk istemese bile zorunlu olarak veriyorlar. Çocuk yapmazsa eksi koyulup başarısız, tembel damgası yiyor. Yaparsa da zeki, çalışkan gibi laflar söylenmeye başlanıyor. Saçmalığa bak :D sen gel yüzlerce hatta belki binlerce çocuğu istemediği derslerde sorumluluk ver, yapmazsa da beceriksiz, aptal gibi laflar söyle dur.

Diğer bir saçmalıksa okul kıyafeti. Pantolon seven birisi değilim ve en son pantolonu herhalde 8. sınıfta okula giderken giydim. 2 yıldır pantolon giydiğimi hatırlamıyorum. Üstümde sadece okulun sweati var. Ve okula siyah eşofmanla gittiğim için serseri falan diyor hoca. Öğrenci misin değil misin belli değil diyor. Bir de disiplin deniyor buna. Zorla çocuklara kıyafet aldırıyorlar ve onları giydiriyorlar. Okulu kıyafet yarışma programına çevirmesinler ama niye herkese aynı şeyi giydiriyorsunuz hocam? Hapishane mi burası? Aslında birçok özelliğiyle hapishaneden farkı kalmıyor neredeyse okulun.

Diğeri de dersler. Derslerde kimseye sataşmıyorum, kimsenin konsantresini bozmuyorum. Sadece yatıyorum. Bir anda kaldır kafanı diye bağrıyor hoca. Ulan sanane? Neyine batıyor? Öğrettiğin şey ilgimi çekmiyor. Öğrenmek istemiyorum. Bana göre boş beleş şeyler öğretiyorsun. Sanki bütün sınıf uyuduğum için bana bakıyor da kalk diye bağrıyorsun. Tamam hadi kalktım dersi dinliyorum diyelim. 12 tane hoca farklı farklı derslere giriyorsa bunların en fazla 2'si dersleri istekli, olumlu, mutlu şekilde anlatıyor. Diğerleri bir isteksiz, bir agresif çocuğu hayattan soğutur yemin ediyorum.

Diyeceksiniz şimdi okuma, açığa geç falan. Açığa geçme mevzusunu direkt olarak özetleyeyim ailem izin vermiyor. Sanki lise okumamış da hayata atılamayacak sanıyorlar. Okumazsam da iş bulma sorunu çekerim ama şu anda üniversite mezunları bile aynı durumu yaşıyorsa aslında haklısınız bir yana :D ama birkaç yıla düzelir diye düşünüyorum. Daha çok yazılım, bilişim, teknoloji, şarkıcılık gibi şeyler üzerine eğitim görmek istediğim halde okul sayesinde günde 8 saatim çöpe gidiyor ve internetten öğrenebileceğim şeyleri de öğrenmeye zamanım kalmıyor.

Neyse çok uzattım. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
Okula değil dayıya ihtiyacın var çevremden çok gördüm bu olayları kimse bahane falan diyemez.

Hocam belki Finlandiya gibi bir ülkede dediklerim yok zaten onların eğitim olayı çok uzun bir çalışma neyse evet sistemde hatalar var ve başıboş öğretmenler var fakat okulda verilen dersler ileride senin işine yaramicak dahi olsa beyin nöronlarını geliştirir ve belirli bir düzeyde bilinmesi gerekir diye düşünüyorum zaten universite de istediğin bölümü seçiyorsun, her okul aynı durumda değil ayrıyeten ben açığa geçmeden önce okuduğum lise kıyafet konusunda bizler gibi düşünüp serbest ama derslerde disiplini olan bir okuldu hem de öyle nitelikli bir okulda değil 85OBP ile girebiliyorsun tabii ki çoğu okul böyle değil ama İstanbul için diyorum böylesi veya benzeri okullar var. Konuya gelirsem nakil alabilirsin açığa geçemiyorsanız ve öğretmenlerinizden o kadar rahatsızlık duyuyorsanız.

Belki de haklısınızdır hocam, ama bizim okul dediğiniz gibi değil maalesef. Kapalı e tipi cezaevi gibi. 10. sınıfın başından beri mesleğe geçmeyi düşünüyordum (amacım yazılım okumaktı) ama nakillerde nedense hep red yedim derslerim de o zamana göre fena değildi. Onunda verdiği etkiyle okuldan iyice nefret ettim tabii ki. Neyse ben burada bırakıyorum iyi forumlar.

@Bloodlinee "Okumak değil tek mesele, okuyan ve kendini geliştiren güzel iş buluyor. Artık okuyanın bile değeri azalmışken, hiçbir vasfı olmayan adamın bir gram değeri yok. Zaten ondan bir kamyon var piyasada. Okuyamayan adam zaten azimden yoksundur. Okul gibi basit bir yeri bile dert yakınan bir insan gerçek yaşam şartlarında hiçbir şey yapamaz."

Ben öyle dememişim aslında devamında. Meslek edinen daha erken yaşta yolunu bulur. Şartları ağır olur ama boş kalmaz. Hayat güvencesi arka planda kalır genelde. Hem azimli hem de okumuş kişi ise meslek edinmiş kişilerin başında daha rahat yaşar.

@Bloodlinee "Okumak değil tek mesele, okuyan ve kendini geliştiren güzel iş buluyor. Artık okuyanın bile değeri azalmışken, hiçbir vasfı olmayan adamın bir gram değeri yok. Zaten ondan bir kamyon var piyasada. Okuyamayan adam zaten azimden yoksundur. Okul gibi basit bir yeri bile dert yakınan bir insan gerçek yaşam şartlarında hiçbir şey yapamaz."

Ben öyle dememişim aslında devamında. Meslek edinen daha erken yaşta yolunu bulur. Şartları ağır olur ama boş kalmaz. Hayat güvencesi arka planda kalır genelde. Hem azimli hem de okumuş kişi ise meslek edinmiş kişilerin başında daha rahat yaşar.
Evet iş görüşmesinde ise 5 yıllık tecrübe isteyecekler. Atamayıda 40 yaşında oluruz artık. Hukuk okuyorum. Hukuk gibi bir bölüm bile bitti herkes okuyor. Herkesin gelişmesini isteyeceklerine verdikleri eğitim ABD de ki gibi yeterli olacak yok öyle slayttan ders anlatıp ego kasmak. Öğrencinin üstüne 30 bin borç bindirmeyecekler. Okul açıldığında millet sokak sokak ev aramayacak. Yurt yapacaklar okul değil. Okul açıldığında biletinden tut emlağına pahalı olmayacak. Hadi yapsınlar bunu bakalım.
Evet işe görüşmesinde ise 5 yıllık tecrübe isteyecekler. Atamayıda 40 yaşında oluruz artık. Hukuk okuyorum. Hukuk gibi bir bölüm bile bitti herkes okuyor. Herkesin gelişmesini isteyeceklerine verdikleri eğitim ABD de ki gibi yeterli olacak yok öyle slayttan ders anlatıp ego kasmak. Öğrencinin üstüne 30 bin borç bindirmeyecekler. Okul açıldığında millet sokak sokak ev aramayacak. Yurt yapacaklar okul değil. Okul açıldığında biletinden tut emlağına pahalı olmayacak. Hadi yapsınlar bunu bakalım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
@Bloodlinee Tecrübe konusu resmen şaka gibi. O insanların gerçekten karşısına çıkan bir saçmalık. Aday fazla olunca saçmalama hakkı doğuyor işverenlere. Yine de hukuk okumadan önce hiç bakmadınız mı talebe? Yeni değil, 5-10 senedir bu bölüme olan yığılma konuşuluyordu zaten. Yine herkes kısa yoldan bir bölüm okuyup parlama peşine düştü. Hangi alan olursa olsun, bir yeri kolay lokma görüp yığılan sayısı artınca orada arz fazla olur, talep ise az. Sonra stajyer gibi muamele görür mezun insanlar.

Evet işe görüşmesinde ise 5 yıllık tecrübe isteyecekler. Atamayıda 40 yaşında oluruz artık. Hukuk okuyorum. Hukuk gibi bir bölüm bile bitti herkes okuyor. Herkesin gelişmesini isteyeceklerine verdikleri eğitim ABD de ki gibi yeterli olacak yok öyle slayttan ders anlatıp ego kasmak. Öğrencinin üstüne 30 bin borç bindirmeyecekler. Okul açıldığında millet sokak sokak ev aramayacak. Yurt yapacaklar okul değil. Okul açıldığında biletinden tut emlağına pahalı olmayacak. Hadi yapsınlar bunu bakalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben genelden bashediyorum istisnalar elbette olacaktır.
@Bloodlinee Tecrübe konusu resmen şaka gibi. Yine de hukuk okumadan önce hiç bakmadınız mı talebe? Yeni değil, 5-10 senedir bu bölüme olan yığılma konuşuluyordu zaten. Yine herkes kısa yoldan bir bölüm okuyup parlama peşine düştü. Hangi alan olursa olsun, bir yeri kolay lokma görüp yığılan sayısı artınca orada arz fazla olur, talep ise az. Sonra stajyer gibi muamele görür mezun insanlar.
Üniversite sınavı böyle olmayacak o zaman yoldan geçen girmesin. Neyse bu konu sabaha kadar konuşulur ne bana fayda ne de size fayda. Yıllarıdır konuşuluyor da ne oldu.

Geri
Yukarı