Okul çok yavaş ilerliyor

Zkrdyldz

Femtopat
Başlık pek açık değil, öncelikle onu bir derinleştireyim. Ben 10. sınıf öğrencisiyim ve okulda öğrettikleri fizik, kimya, matematik gibi dersler bana kalırsa çok yavaş öğretiliyor. Ben özel ders alıyorum -kimya, fizik ve matematik üzerine- haftada 1'er saat. Bunun için hem yüklü miktarda para ödüyorum hem de, yanii, 1'er saat. Buna rağmen fizik ve kimya derslerine okuldan 1-2 konu öne geçmeyi başardık. Lakin bu da yavaş gelmeye başladı ve yetmiyor. Kitaplar üzerinden gitmeye çalışsam pek uygun gelmiyor zira onlar da güzel bir anlatıma sahip değil. Matematik hocamın elinden binomlara dair ders notları almayı başardım ve bu konuyu, bu notlar üzerinden öğrenmem, yaklaşık 3 saatimi aldı. Aynı not kaynağını ise bir daha bulamadım. Yanii demek istediğim, kitapların büyük bir kısmı beni etkileyen anlatımlara sahip değil ve bu gerçekten sinir bozuyor. Bu yüzden bir hocaya ihtiyacım varmış gibi hissediyorum. Şimdi tavsiye almak istediğim noktaya varmamız gerekirse ben, bana hızlı öğretim yapabilecekleri ve gerçekten de maddiyatı çok zorlamayacak bir eğitim merkezi arıyorum. Ya da ders notları kaynağı da olur lakin çok seçiciyimdir, bu konuda gerçekten iyi ders notlarına ihtiyacım var ve bu konuda da yardıma ihtiyacım var, sadece tavsiyesel olarak tabii.

Bende 10. sınıfım dün itibaren her gün dershaneye gidiyorum bana da öyle geliyor anlıyorum seni kafana takma fazla.

Öncelikle okullar genellikle yavaş ilerler. Yani en düşük öğrencinin anlayabileceği şekilde (tabii nitelikli okulda değil isen). Kendimden örnek vereyim. 11. sınıfta sayısal sınıftaydım ve derslerin yavaş gitmesini bırak gitmiyordu. Çünkü okulda sayısal derslerimize girecek olan hocalar yoktu derslerimiz boş geçip duruyordu. Bayağı bir süre geçtikten sonra geldiler. Geldiler de ne oldu sanki senin bahsettiğin gibi yavaş ilerleyip durdular. Açığa almadığım için 12'ye başlarken çok pişman oldum fakat son pişmanlık neye yarar... Neyse ki 12 de açığa geçtim dershaneye başladım bir umutla fakat o da pek verimli olmadı. Çünkü hocalarla aynı anda gidemiyordum sürekli. Bir de ders sayım fazla olunca (haftalık 30 saat) çok zor oluyordu. Motivasyonum düşüyordu doğru düzgün çalışmıyordum cart curt derken mezuna kaldım. Bu tecrübelerime dayanarak okul konusunda şunu söyleyebilirim ki maalesef ülkemizdeki okullar yetersiz. Dershane konusuna gelecek olursak kişiden kişiye değişir fakat ben gerekli görmüyorum. Hele özel dersi hiç gerekli görmüyorum hatta özel bir durumun yoksa gereksiz masraf olarak görüyorum çünkü yıl olmuş 2023 YouTube denen bir platformda özel derste veya dershanelerde alabileceğinden çok daha verimli bir şekilde ders alabilirsin. Düzenli ders notum olsun dersen kendin bir deftere videolardan çıkardığın notları yazabilirsin veya YouTube'deki hocaların video ders defter notlarını alabilirsin. Tavsiyelerim bunlar.

Geri
Yukarı