Okul için Linux dağıtımı yapıyorum

Neden Parrot OS kurmuyorsunuz?
Bunu aynı zamanda okulda bir etkinlik olarak düşünebilirsiniz. Bizden sonra gelecek sınıfların bu dağıtımı geliştirmesi ile hem öğrencilerin linux bilgisi artar, hem de okulun bir linux dağıtımı olmuş olur diye düşündük. Yoksa bu zamana kadar kali / parrot kullanıyorduk zaten :D

Dağıtım ne durumda hocam?
Şuan hala plan aşamasındayız, önerilere açığım.

Bunun için oturup dağıtım yapmaya başlasan bile ya yarım yamalak olur ya da istediğin gibi yapamazsın. "Benim için ideal setup bu, böyle bir şey yapmak istiyorum" amacında bir projeyse eğer en basitinden Arch, Debian, Fedora tabanlı veya bağımsız bir distroyu mu kullanmak istediğini seçersin. Kurup istediğin paketleri, masaüstünü ayarlar sonra live iso'ya dönüştürürsün. Hem tonla işten kurtarır hem de "Hedehödö OS" diye ad koyup yarım yamalak işler çıkarmamış olursun.

Bunun için oturup dağıtım yapmaya başlasan bile ya yarım yamalak olur ya da istediğin gibi yapamazsın. "Benim için ideal setup bu, böyle bir şey yapmak istiyorum" amacında bir projeyse eğer en basitinden Arch, Debian, Fedora tabanlı veya bağımsız bir distroyu mu kullanmak istediğini seçersin. Kurup istediğin paketleri, masaüstünü ayarlar sonra live iso'ya dönüştürürsün. Hem tonla işten kurtarır hem de "Hedehödö OS" diye ad koyup yarım yamalak işler çıkarmamış olursun.
Tavsiyeniz için sağolun. Zaten büyük ihtimalle lfs vb. kullanmayız. Sadece amacımız her 0'dan OS kurduğumuzda yaptığımız işleri tekrara sürüklememek. Burada distro ibaresini kullanma nedenim ise, bir installer'a sahip olacak (büyük ihtimalle calamares) ve bazı coreutils binaryleri editlenmiş olacak. Tabii şuan planı söylüyorum. Örneğin calamares'i hala nasıl entegre edeceğimi bilmiyorum :D (daha önceden kullanan var ise yardımlarını bekliyorum)

Paylaşırsanız benim adıma çok iyi olur hocam. Daha önceden bireysel kullanım için ben de custom-session yaptım. Ama bu sefer okulda kullanmak gibi bir planımız olduğu için biraz daha özen gerekiyor.

Buyurun. Gercek projeden esinlendim bunu yaparken. Isim ve Wallpaper ayni sadece, onun disinda neofetch paketine kadar kendim ekledim.
Bunun daha "resmi" olan versiyonunu yapmistim ancak icime sinmedi, hem yapmasi da zevkli olmadi.
Istersen alip, okulunda kullanmak icin degistirebilirsin.

Sadece Live kullanmak icin Devuan'in kurulum aracini kaldirdim bu arada.
Mart ayinda olusturmustum bu imaji.

Buyurun. Gercek projeden esinlendim bunu yaparken. Isim ve Wallpaper ayni sadece, onun disinda neofetch paketine kadar kendim ekledim.
Bunun daha "resmi" olan versiyonunu yapmistim ancak icime sinmedi, hem yapmasi da zevkli olmadi.
Istersen alip, okulunda kullanmak icin degistirebilirsin.

Sadece Live kullanmak icin Devuan'in kurulum aracini kaldirdim bu arada.
Mart ayinda olusturmustum bu imaji.
Çok teşekkür ederim :) Sadece yaptığımız live isoları bir kurucu ile nasıl birleştirebileceğimizi hala çözemedik :D Calamaresin configleri biraz değişik...

Çok teşekkür ederim :) Sadece yaptığımız live isoları bir kurucu ile nasıl birleştirebileceğimizi hala çözemedik :D Calamaresin configleri biraz değişik...

Hic denemedim cunku amacim zaten Live olarak kullanmakti.
Ancak haklisin, Calamares'in nasil yapilandirilacagina dair duzgun bir yazi bulamadim.
Devuan'in kendi kurulum aracini hazirladigim oturum icin ayarlayabilirim galiba.

Geri
Yukarı