Okul mu sanayi mi?

Bak kardeşim. Bende 3 yaz senesi yani 9 aydır berberlik yapıyorum. Saç tıraşında bazı yerlerde hatalar yapıyorum. Onun dışında her şeyi biliyorum. Çalıştığım yerdeki adam çıraklık eğitim merkezine vermeyi düşünüyor beni. Bende lise 2 ye geçtim. Bende çok çalışkan biri değilim fakat gittiği yere kadar götürmeyi ve kesinlikle ama kesinlikle lise mezunu olmadan okul hayatını bitirme. Ama öyle ama böyle lise mezunu ol.

Tabiki önermiyorum lâkin dayım ortaokul 5'de okulu bırakıp sanayiye atıldı. Şuan 37-40 yaşında ve usta olarak çalışıyor. Aylık 4K geliri var. Okursan çok daha iyi yerlere gelebilirsin ama dediğim gibi okumadan da bi işte ustalaşırsan para kazanabilirsin.

Arkadaşım hayatımda o kadar çok insan tanıdım ki yaşım itibari ile sana kısa birkaç cümle yazıp durumunu izah etmeye çalışayım.
* Bir çok arkadaşım yurt çıkışlı yani anası ve babası olmayıp ya da annesi ve babası olup durumu olmayan insanların çocuklarını devlet eline bırakması; şimdi burada da iki kısma ayıracağım
* Benim annem babam yoktu devlet bana sahip çıktı okumaktan başka sansım yoktu diyen
* Benim annem babam vardı, ama bana yine devlet sahip çıktı okumaktan başka şansım yok diyen

Bunların içinde okumak için abartısız söylüyorum yırtık ayakkabılar ile kilometrelerce yol gidip derslerinde başarılı olan ve şu an devlet memuru olan çok arkadaşım var.

Sana o yüzden maddi durumun kötü diye para kazanmak için sanayi de çalış diyemem okumaktan güzel bir şey yok tabiri caizse soğan ekmek ye ama yine de okulunu bitirmeye çalış.

Okulu kesinlikle bitir, eğer iyi bir yer, geleceği olan ilgi duyduğun mesleği yapacağın bir okul kazanamazsan sürekli KPSS'ye gir memur olmaya çalış. Üniversiteye zaman harcamaya değmez. İşsiz kalabilir okuduğun bölümle alakasız bir iş yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı