Okul ne kadar önemli?

Üniversite mezunları bile işsiz kalabilirken liseyi terk etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.
En azından sizi iyi bir üniversiteye sokacak notlara sahip olun.
Zaten liseyi terk edeceğim ve üniversite okumayacağım falan demiyorum hangisine ağırlık vermeliyim diyorum. Araştırmalarıma göre büyük şirketler falan artık diplomadan önce "Kendini geliştirmiş mi" gibi şeylere bakmaya başladı ki ben zaten okuyup iş hayatına atılana kadar 7-8 yılım var bu kadar yıl da bunun daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum.
Şey gazı mı bu Facebook ve Microsoft kurucuları falan okuldan kaçmış, bırakmış. Şimdi zenginler. Ben de bırakacağım.

Bu hikayelerin eskide kaldığını ve avutma olduğunu düşünüyorum. Şimdi sesini duyurup belli bir yere gelmen için belli bir kademede olman, okumuş olman lazım.
Hayır. Ben öyle gazlara falan gelen biri değilim araştırmalarım doğrultusunda karar almaya çalışıyorum.

Herkes bırakmamanı söylemiş fakat eğer bir hedefin varsa bu hedef uğruna bunları feda edebileceksen bunun arkasını sürekli kovalayacaksan bırakabilirsin lakin bunları Türkiye'de yapabileceğini düşünmüyorum. İlla okulu bırakmak zorunda değilsin ikisini birden yürüyebilirsin baktın işlerin iyi gidiyor bunun kararını sen verirsin.

En azından meslek lisesi okuyun da bir işe girebilin. Hayat ve hayal arasında kocaman bir fark var. Hayale dalıp ben yapay zeka ile uğraşacağım demekle olmuyor. Bir meslek üzerine eğitim almanız ve daha sonrasında bu alanda kendinizi geliştirmeniz gerekir. Damdan düşme olmaz o işler.
Abi ben zaten liseyi bırakmadım istesem Anadolu lisesinden Fen lisesine nakil aldirabilirim yani lgs den 250 falan alıp bir iki girişimcinin gazına gelmiyorum. Hali hazırda girişimcilik ve yapay zeka dışında kendimi de geliştirmeye çalışıyorum yapacağım demekle de olmayacağını biliyorum.

Bir üniversite diploması alsanız bile geleceğiniz garanti değil ama yine de o diplomayı almak çok önemli çünkü en azından az da olsa iş bulma şansınız artıyor.
Kendinizi ne kadar geliştirirseniz geliştirin, işverenler diplomayı görmezse sizi işe almayabilir.

Ve en azından "ben emek verdim, vicdanım rahat" diyebilirsiniz. Gerçi bunu okul dışı emekleriniz için de söyleyebilirsiniz ama neyse. :)

Okul bence çok önemli. Eğer üniversite olarak ilk 10 bindeki bir üniversiteye girersen kesinlikle çok iyi bir geleceğe sahip olursun (tabi odun odun takılmazsan :D ). Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Hacettepe vs. bu üniversiteler gerek eğitimiyle gerek sağladığı koşullarla insanları çok iyi geliştirir.

Mesele okul ne kadar önemli mi? Yoksa diploma ne kadar önemli mi? Diploma almak için okuyan biri boş versin hiç okumasın. Okul sizin kendinizi geliştirmeniz için bir fırsat, zorunluluk değil. Okula öylesine boş boş gidip gelmek de okumak sayılıyor maalesef. Diploma değil, diplomayla birlikte kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz önemli. Kısacası, okul önemli ama ondan daha önemli olan şey ise kişinin iradesi.

Abi ben zaten liseyi bırakmadım istesem Anadolu lisesinden Fen lisesine nakil aldirabilirim yani lgs den 250 falan alıp bir iki girişimcinin gazına gelmiyorum. Hali hazırda girişimcilik ve yapay zeka dışında kendimi de geliştirmeye çalışıyorum yapacağım demekle de olmayacağını biliyorum.
Hayallerinizin peşinden koşun ama hiçbir zaman tek bir yere hayatınızı ortaya koymayın. Okuyacağınız bir meslek okulu ya da üniversitede geçerli bir bölüm sayesinde, hayalinizin gerçekleşmediği durumda hayatınız yıkılmaz. Dayanacağınız bir yer olur en azından.

Diploma alıp bir şirkete girer asgari ücretin az üstünde çalışırım düşüncelerin varsa hiç okuma. O kadar zahmete değmez. Staj yaptığım bir firmada gördüm ki meslek erbabı olmak daha çok para kazandırıyor. Firmada onlarca mühendis vs. varken kaynakçılar ve elektrikçiler daha fazla değer görüyordu. Bir mühendis işten çıksa fabrika aynı düzen devam ediyor ancak bir usta işini bıraksa fabrikada hayat duruyordu.

Okulu bırakacağım ve kendimi geliştireceğim diyenlerin sonu şöyle oluyor genellikle:

kapak.jpg

Kısacası, okuyun. Okumadan hiçbir yere varamazsınız. Eğitim sistemi rezalet olsa da hiç olmazsa sana bir şey öğretiyor. Mutlaka bir tecrübe ediniyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı