Okulda kalmak

mami_12

Centipat
Daha fazla  
Merhaba ben 9. sınıf öğrencisiyim. Eğer bu konu ile bilgisi olanlar yazabilir mi? Benim şu an 11 gün özürsüz devamsızlığım var. Ve karneye 11 gün olarak işlemiş. Eğer 2. dönem bunu düzeltsem sınıfta kalır mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
Merhaba ben 9. sınıf öğrencisiyim. Eğer bu konu ile bilgisi olanlar yazabilir mi? Benim şu an 11 gün özürsüz devamsızlığım var. Ve karneye 11 gün olarak işlemiş. Eğer 2. dönem bunu düzeltsem sınıfta kalır mıyım?

Kalıyorsun eğer özürsüz devamsızlıksa.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-20 110734.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-20 110734.png
    40,8 KB · Görüntüleme: 75
Yanlış bilgi

Hocam yönetmeliğe göre 1. dönem devamsızlıklarının 2. dönem özürsüzden özürlüye çevrilmesi diye bir durum yok ancak birçok okul yine de özürsüzden özürlüye geçirebiliyor, yönetmeliğe göre ilgili devamsızlıktan sonra 5 iş günü içerisinde durumu açıklayan özür dilekçesinin verilmesi lazım. Ancak idarenizle görüşmeniz daha doğru olacaktır.
Lisede devamsızlıklar;​
  • 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.
  • 9 gün özürsüz, 20 gün özürlü devamsızlıkta kalmazsınız.
  • 0 gün özürsüz, 29 gün özürlü devamsızlıkta kalmazsınız.
  • 9 gün özürlü, 0 gün özürlü devamsızlıkta kalmazsınız.
  • Özürsüz devamsızlığınız 5 günü geçerse belge (takdir, teşekkür) alamazsınız.
Cevabım işinize yaradıysa çözüm olarak raporlayabilirsiniz.

@paxizm haber sitelerini kaynak olarak baz almayın, verdiğiniz bilgi yanlış. Kaynak olarak MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğini kaynak olarak baz almalısınız. Özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkı bulunuyor ve toplam devamsızlık sınırı aşılmadığı sürece de özürlü devamsızlık için herhangi bir sınır bulunmuyor.

(5) (Değişik:RG-21/4/2022-31816)Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özeleğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özeleğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır. Tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler hariç olmak üzere devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler derslere devam edemez ve istemeleri halinde bu öğrencilerin kayıtları mesleki eğitim merkezi diploma programına aktarılır. Bu öğrenciler istemeleri halinde bir sonraki eğitim ve öğretim yılında önceki okulunda ayrıldıkları sınıf seviyesinden eğitimlerine devam ettirilir. Öğrenim hakkı bulunmayanlar ise Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi veya meslekieğitim merkezine yönlendirilerek kayıtları yapılır. Meslekieğitim merkezi öğrencilerinin teorik derslere özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi ders yılı içinde devam etmesi gereken sürenin altıda birinden, işletmede mesleki eğitimde ise 3308 sayılı Kanun hükümlerine göre kullanabileceği ücretli ve ücretsiz izin toplamından fazla olamaz. Bu fıkra kapsamında toplam devamsızlık süresinin 60 güne çıkabildiği durumlarda teorik derslere devamsızlık süresi teorik ders süresinin üçte birini geçemez. Devamsızlık süresini aşan öğrencilerin sözleşmeleri fesih edilerek sigorta çıkışları yapılır ve durumları yazılı olarak yasal temsilcisine ve işletmeye, 18 yaşından büyükler için kendisine de bildirilir. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler derslere devam edemez ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılının başından itibaren bir işletme ile sözleşme imzalamak şartıyla okula devam ettirilir. Meslekieğitim merkezinde öğrenim hakkı bulunmayanlardan zorunlu eğitime tabi olanlar ise Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine yönlendirilerek kayıtları yapılır.

• 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.

Sizinki de bu sebepten dolayı yanlış. 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü diye bir şey yok. Özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkı var ve özürsüz devamsızlığı 10.5 gün olan ya da toplam devamsızlığı 30.5 gün olan birisi sınıfta kalır. Örneğin özürlü 25 gün, özürsüz 2 gün devamsızlık yapan birisi sınıfta kalmaz.

Son düzenleme:
@paxizm haber sitelerini kaynak olarak baz almayın, verdiğiniz bilgi yanlış. Kaynak olarak MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğini kaynak olarak baz almalısınız. Özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkı bulunuyor ve toplam devamsızlık sınırı aşılmadığı sürece de özürlü devamsızlık için herhangi bir sınır bulunmuyor.

Sizinki de bu sebepten dolayı yanlış. 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü diye bir şey yok. Özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkı var ve özürsüz devamsızlığı 10.5 gün olan ya da toplam devamsızlığı 30.5 gün olan birisi sınıfta kalır. Örneğin özürlü 25 gün, özürsüz 2 gün devamsızlık yapan birisi sınıfta kalmaz.
Hocam dikkat etmemişim kusura bakmayın.

Saolun hocam. Öğrenmiş oldum.

Geri
Yukarı