Okulda öz güvenim yok

Makaleler
2
Normalde evde kendim ders çalışırken çok kısa sürede soruları çözüyorum ve doğru da oluyor ama okulda hoca bir soru sorduğunda heyecanlanıyorum. Soruyu yapıyorum ama ya yanlış ise deyip kalkmıyorum ve genelde cevaplarım doğru oluyor fakat parmak bile kaldırmadığım için hocaların dikkatini çekemiyorum ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sihirli değneği bekle.

Yani hocaların kızıyor mu yanlış yaptığında? Ne önemi var yanlış yapıp yapmamanın. Öğrenmek için oradasın. Klasik motivasyon cümleleri gibi olacak ama Just do it.

Sihirli değneği bekle.

Yani hocaların kızıyor mu yanlış yaptığında? Ne önemi var yanlış yapıp yapmamanın. Öğrenmek için oradasın. Klasik motivasyon cümleleri gibi olacak ama Just do it.
Başarılı kişiler ile okuyorum ve yanlış yapınca onların gerisindeymişim gibi hissediyorum kendimi.

Yanlış yapmak, doğruya ulaşmanın en güzel yoludur. En kötüsü hiçbir şey yapmamaktır. Bırak sen yanlış yap. Yeri geldiğinde parmak kaldır ve kaygılarını bir kenara bırak.

Ben okuldayken inanılmaz kaygılanır, öz güven eksikliği yaşardım ama üniversitede bunu aştım.

Hayatının büyük bir bölümü yanlış yapmakla geçecek ki bu hayatın bir parçasıdır. Doğruya böyle böyle ulaşacaksın. Derslerine çalış, genel kültür edin ve insanları umursama.

Normal hayatta çok özgüvenli biriyim ama yeni okul olunca böyle bir durum oldu
Yeni okul, yeni arkadaşlar, yeni iş… Hayatınız hep kendi güvenli alanınızda olmayacak. Bazı şeyleri genç yaşta öğrenmenizde fayda. Yanlış da olsa konuşun. En kötü ihtimalle sizin yanlış olduğunuz söylenir ve doğrusu öğretilir.

Başarılı kişiler ile okuyorum ve yanlış yapınca onların gerisindeymişim gibi hissediyorum kendimi.
Bir kere kendinize bakın. Yanlış yapmadan doğru yapılamaz. Mesela ben de fazla derse katılmadım ama çok iyi dinledim. Derse katılanlardan daha fazla başarılı oldum. Kimsenin de parmak kaldırması, yanlış yapması, benim yanlış yapmam beni geriye düşürmedi. Daha da kendime olan güvenim arttı çünkü yapabileceğimi biliyordum. Okul böyle bir ortam, yaşam da böyle. Benim şu anda yanlış şeyler yapmam kendimi geride olarak düşündürür ama çözümü de bulmaya çalışırım. Siz de daha fazla çalışmaya ve daha fazla derse katılmaya çalışın. Yoksa başarı gelemez.

Yeni konular

Geri
Yukarı