Okuldaki kılık kıyafet konusunda yaşadığım problem ve tavsiye

Oxeld

Hectopat
Daha fazla  
Yasada öğrencinin kılık kıyafet tercihinde bazı maddeler dışında serbest olduğu yazıyor. Söz konusu maddeler; (http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1617.pdf)

"MADDE 3 – (1) 4 üncü maddede yer alan sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbesttir.
(Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilir. Bu fıkranın uygulanmasına dair usûl ve esaslar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile belirlenir.)"

Şimdi, bizim okul bu sezonun başındaki konuşmada okulun yaptırdığı kıyafetlerle gelmeyi zorunlu kıldı. Ben liseye başladığımdan beri devam eden bir kural ve şuan son sınıfım. Eğer "4 seneden sonra ne oldu da artistlik yapıyorsun?" derseniz kabul etmem. Bu sene bir bilişsel evrim geçirdim ki dayatılan her kuralın, normun nedenini sorgulamadan durmaz ve yasa sayısınını sistemin yanlışlığı ile olan doğru orantısını fark ettim.
Günün sabahında kıyafeti kafamdan geçirirken "Ulan ben neden bu kıyafeti giyiniyorum her gün?" dedim. Lütfen fakir ile zengin arasındaki farkı örtmek için olduğunu söylemeyin daha büyük bakınca bu olayın tam tersine neden olduğunu görüyorsunuz.(kıyafetler okula özgül, okula nasıl ve hangi fırsatlarla yerleşiyoruz?) Açtım interneti ve yazdım Google'a "Oylama yapılmadığı takdirde serbesttir." yazıyor. Giydim bir tişörtü gittim okula. Geleneksel kıyafet kontrolünü yapan müdür yardımcısına vardım. Giremezsin git değiştir öyle gel dedi herkese dediği gibi. Giremem mi? Neden? dedim, kurallar var dedi. Hangi kurallar? Oylamaya sunulmadı dedim, durdu düşündü müdüre gitmemi istedi. Müdüre gittim ona sordum bir bakışı var okul hayatım bitecek sanırsın. Aile birliği buna karar veriyor dedi. Aile birliğinin sadece koordine ettiğini belirteyim. Sonrasında bana 4 senedir neden şimdi şikayet ettiğimi sordu bende "yeni farkına vardım" diye cevap verdim. Doğru bir çocuksun öyle kal! dedi. Evet arkadaşlar burada kişilik yer değiştiriyor o Sokratesçi savunmayı yapan çocuk sadece korkak sıfatıyla baş başa kalıyor.(Yoksul, kaygılı ve eğitimimin son yılı olmasından dolayı riske girmemeye oynadım, ne de olsa bu hegamonyada haklı her zaman o olacaktı.) "Tamam bu seferlik öyle gireyim" dedim ve okula girdim. 3 gündür düşünüyorum, Sokrates'in o idam sahnesini saniye saniye hissederek bu sessizlik için mi okudum diye sorguluyor ve kayıtsız kalıyorum.

Ne yapardınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ülkede her şey kurallara göre işlemez. Okula niye üniforma ile gidiyoruzu sorgulaman yerine niye 15 saat ders görüyoruzu sorgulaman daha iyi olur. Oylamaya sunsalar bile üniforma kazanır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı