Okulum saçımı kesmem için zorluyor

Öncelikle uzun saçlı bir abin olarak seni çok iyi anlıyorum. Fakat ufku geniş olmayan insanlara bazı şeyleri anlatamazsın. Benim zamanımda okul çok daha sıkıydı bu konularda. Ne yaparsan yap eğitimci denen arkadaş kendi diretmesini uygulayacaktır. Canını sıkma lisedeki son yılının keyfini çıkar. Git 3 numaraya vur gözlerine sok.

Seneye özgürlüğüne kavuştuktan sonra çizgini belirlersin. Sıkma canını şafak say.

Haklısın ama "koyun" olmak istemiyorum. Zaten hep sessiz kaldığım için böyle bir durumayım. Üniversiteyi bile okumak istemiyorum sadece ailemin bana verdiği değerin karşılığı olarak diploma göstereceğim babama. Bana destek çıksalardı şu an çok iyi bir yazılım birikimim olurdu (yazılım üzerine yoğunlaşmaya çalıştım okulum engel oldu) bana koyan şey burada ailemin destek çıkmaması bana, şimdi çıkmasalar ne zaman çıkacaklar unutmam bugünleri, evimde ne bilgisayar kaldı ne internetim bu aralar bu elimdeki telefonu da kaldıracak diğerlerini kaldırdığı gibi açıkçası psikolojim bozuluyor ve en hassas dönemimdeyim farkındayım ne yapacağımı bilmiyorum silah alıp gidip her sabah okul girişinde kılık kıyafet kontrolü yapan idareyi mi katledeyim.

Mevzuatta uzun saç yasaktır tarzı bir ibare yok. Sadece bir kısımda "Yüzü açık olmalıdır." ibaresi var. Saçınız yüzünüzü kaplamıyorsa sorun yok. Sadece laf ederler, disiplin cezası vesaire almazsın.

Sadece sözlü tartışmaya girmemeye dikkat et.
Yüzümü kapatmıyor arkaya doğru bağlıyorum. Hocalarım ve arkadaşlarım tarafından beğeniliyor böyle çok güzel kesme gibi şeyler söylüyorlar. Okul idaresi sırf sert gözükmek için böyle şeyler yapıyor öğrencilere haksız yere bağırıp rencide ediyorlar. Yıl olmuş 2023 halen saçını uzatma kes gibi geri kafalı insanlarla aynı ortamı paylaşmayı istemiyorum. Okul çıkışı sigara içsem uyuşturucu kullansam daha mı iyi ,gereksiz yere neden saçımı keseyim özgüvenimi neden hayatımda hiçbir değeri olmayan insanlar için düşüreyimki sınav senemi özgüvenli rahat şekilde bitirmek istiyorum.

Sana ceza verse bile okul işleyişini bozuyor diye verir. Gidipte saçını uzattı diye veremez. Çünkü öyle bir ceza yok. Hakkını savun.
Bana başka bir nedenden dolayı bile ceza verse okulumda hocalarım var aramın iyi olduğu disiplin kurulunda bulunan hocalarım var onların bana destek çıkacağını umuyorum.

Saçınızı kesmek istemiyorsanız kesmeyin. Buna bence ne MEB karışabilir ne de müdür. Kendinize özgüvenli olun, saçlarınızı gerçekten kesmeyeceğinizi onlara hareketlerinizle gösterin ve yolunuzdan vazgeçmeyin. Bir kaç hafta sonra sizi yıldıramayacaklarını anlayınca vazgeçmek zorunda kalacaklar. Ek olarak, ben MEB olsam, bir müdürün saçı uzun öğrencim saçını kesmiyor diye atacağı ihbarı kâle almazdım.
Yorumunuz için teşekkür ederim az da olsa içimi rahatlatan yorumlardan biri. Okul idaresi sert davranıyor öğrencilere içine kapanık bir kişiliğim olduğundan o an bağırıp çağırmalarından tırsıyorum bu yüzden çekiniyorum yüz yüze gelmeye, hele ki okul girişinde onca insanın önünde rencide edilmeyi kaldıramam umarım o gün cesaret edipte kesmeyeceğim diyebilirim.

Son düzenleme:
Hayatınızda bugün rencide olurum diye ideallerinizden vazgeçmeniz, yarın hayatınıza birçok keşke bırakır. - OriVor
Bende içime kapanık biriydim, insanlarla konuşmaz ya da konuşurken heycanlanırdım. Bunu düzeltmem uzun zaman aldı ve yaş da buna yardımcı oldu. Karşınızdaki kişinin de sizin gibi bir insan olduğunu unutmayın. İnsanlar hayatınız boyunca saçlarınızı kesseniz ya da uzatsanızda veya tamamiyle bambaşka konularda da sizi eleştirmeye devam edecekler. Bugün müdürünüz yarın sevgiliniz bir başka gün patronunuz sadece dış görünüşünüze değil içinize, içinizdeki size saldıracaktır. Başınıza gelebilecek durumları, başınıza gelmeden önce beyninizde tasarlamaya çalışın ve hayatınız için gerekeni yapın. Okul, hayatın anlamı değildir. Başarılar dilerim.

Haklısın ama "koyun" olmak istemiyorum. Zaten hep sessiz kaldığım için böyle bir durumayım. Üniversiteyi bile okumak istemiyorum sadece ailemin bana verdiği değerin karşılığı olarak diploma göstereceğim babama. Bana destek çıksalardı şu an çok iyi bir yazılım birikimim olurdu (yazılım üzerine yoğunlaşmaya çalıştım okulum engel oldu) bana koyan şey burada ailemin destek çıkmaması bana, şimdi çıkmasalar ne zaman çıkacaklar unutmam bugünleri, evimde ne bilgisayar kaldı ne internetim bu aralar bu elimdeki telefonu da kaldıracak diğerlerini kaldırdığı gibi açıkçası psikolojim bozuluyor ve en hassas dönemimdeyim farkındayım ne yapacağımı bilmiyorum silah alıp gidip her sabah okul girişinde kılık kıyafet kontrolü yapan idareyi mi katledeyim.

Yüzümü kapatmıyor arkaya doğru bağlıyorum. Hocalarım ve arkadaşlarım tarafından beğeniliyor böyle çok güzel kesme gibi şeyler söylüyorlar. Okul idaresi sırf sert gözükmek için böyle şeyler yapıyor öğrencilere haksız yere bağırıp rencide ediyorlar. Yıl olmuş 2023 halen saçını uzatma kes gibi geri kafalı insanlarla aynı ortamı paylaşmayı istemiyorum. Okul çıkışı sigara içsem uyuşturucu kullansam daha mı iyi, gereksiz yere neden saçımı keseyim öz güvenimi neden hayatımda hiçbir değeri olmayan insanlar için düşüreyimki sınav senemi öz güvenli rahat şekilde bitirmek istiyorum.

Bana başka bir nedenden dolayı bile ceza verse okulumda hocalarım var aramın iyi olduğu disiplin kurulunda bulunan hocalarım var onların bana destek çıkacağını umuyorum.

Yorumunuz için teşekkür ederim az da olsa içimi rahatlatan yorumlardan biri. Okul idaresi sert davranıyor öğrencilere içine kapanık bir kişiliğim olduğundan o an bağırıp çağırmalarından tırsıyorum bu yüzden çekiniyorum yüz yüze gelmeye, hele ki okul girişinde onca insanın önünde rencide edilmeyi kaldıramam umarım o gün cesaret edipte kesmeyeceğim diyebilirim.

Fazla abarttığınızı düşünüyorum, bunun için ceza vermezler en fazla gözünü korkutmaya çalışırlar.

Geri
Yukarı