Okulun Bilgisayar Odasında Yaşadığım Anı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Windows okullara düzenli olarak eleman yolluyor. Okullarda korsan Windows kullanımı çok yoktur.

Korsan uygulamalara bir şey diyemem.
Bizim okula gelen giden olmadı hala korsan aktivasyonlu Windows kullanılıyor tüm bilgisayarlarda. Programları saymıyorum bile.

Halbuki yazılımı yapan firma ile konuşsalar çok uygun fiyata, hatta bedavaya eğitim lisansı alabilirler... Ama kim yapacak, yapsa bir sorun olsa kim mes'uliyet alacak...

Bütçe meselesi bunlar, çok da şaşırmamak gerek.

Bu da var tabi. Diyanet'e var, Eğitim'e yok...

Halbuki yazılımı yapan firma ile konuşsalar çok uygun fiyata, hatta bedavaya eğitim lisansı alabilirler... Ama kim yapacak, yapsa bir sorun olsa kim mes'uliyet alacak...

Bu da var tabi. Diyanet'e var, Eğitim'e yok...
Çok doğru. Okul müdürünün ve baştakilerin bu işi anlaması gerek önce, onlar yazılımı gereksiz ve korsan kullanılabilecek bir şey olarak gördükçe bu böyle devam eder. Tabi anlasalar bile yapmazlar zaten o ayrı.

Lise zamanımda bizim Autocad için kullandığımız bilgisayarlarda I5 4460 ve GTX 750 ikilisi vardı. 20 tane korsan proteus ve autocad kurduk🤣 Meslek lisesi ama imkanlarımız iyidi.

Okuldan beklentiniz nedir gençler? RTX2080ti takılı custom sıvı soğutmalı, 240Hz monitörlü sistemler bekliyordunuz o yüzden mi bu şaşkınlık? 😀 Pinball oynardık biz bazılarında olurdu bazılarında olmazdı. Pinball olana denk gelmek gibi bir beklentimiz vardı bizim bilgisayarlardan.

Devletin binlerce okulundaki on binlerce bilgisayara paralı windowslardan satın alacak hali yok doğal olarak.

Bizim okulda akıllı tahtalarda orijinal Windows 8 kullanıyorlar ama diğer bilgisayarlar 500 MB RAM'li Pentium işlemcili bilgisayarlar var (bozulanların yerine daha da iyi bilgisayarlar satın alıyorlar) ve uygulamalar orijinal değil. Bozulunca daha iyisini satın almak pahalı gelmiyor ama hepsini teker teker bozulmadan önce değiştirmek pahalı geliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı