Okyanusun ortasına bir insan atılırsa ne kadar yaşar?

Sonsuza kadar yüzemeyeceği için tükendiği zaman boğulacaktır. Tutunacağı bir parça varsa daha uzun süre hayatta kalabilir. Gerisi şans. Zehirli deniz canlıları, köpek balıkları, güneş çarpması ve hipotermi gibi başka tehlikeler de var.

En iyi koşullarda ve en iyi ihtimalle yağmur suyu içerek ve balık, kuş ve kaplumbağa yiyerek çok uzun süre hayatta kalabilir.

Çok doğru küçüklükte ne başınıza geldi?

14 yaşımda suda derinlere doğru biraz ilerledim. Yüzme bilmiyordum ve üstümde 2 tane deniz çubuklarından vardı. Karadan denizin derinlerine doğru sürüklendim. Tahmini olarak 1-2 saat denizde kaldım. Karaya ulaştığım da sahilin 4km öbür ileri ucundaydım. Akıntı beni tekrar sahile sürükledi. İşin tuhaf yanı çok sakindim. Sırt üstü karaya doğru yüzdüm. Ayağıma bir şey değdi. Ne olduğunu bilmiyorum ama onun sayesinde bayağı korkarak denize yüzdüm. Bir daha 1-2 ay boyunca denize girmedim. Sonrada gitmek nasip olmadı. Ama aynısını tekrar yapacağım. Dalgalar dalgalar dalgalar, suyun lacıverte dönmesi, karadaki binaların karınca kadar olması...

Korku filmi gibi bir anı işte. O yaşta çok etkilemedi ama olayı hatırlayınca mucize gibi geldi. Sanırım stres anında sakin kala biliyorum.

Hipotermi geçirir dakikalar içinde. Eğer yanında yüzen düz bir cisim yoksa kurtulma ihtimali çok düşük. Imkansız demiyorum çünkü insan vücudu çok değişik bir yapıya sahip. Bir belgeselde görmüştüm soğuktan donmuş kişinin kalbi dakikada 6 kez di sanırım atıyordu. Uygun bir şekilde tedavi gördükten sonra normal hayatına dönmüştü.

14 yaşımda suda derinlere doğru biraz ilerledim. Yüzme bilmiyordum ve üstümde 2 tane deniz çubuklarından vardı. Karadan denizin derinlerine doğru sürüklendim. Tahmini olarak 1-2 saat denizde kaldım. Karaya ulaştığım da sahilin 4km öbür ileri ucundaydım. Akıntı beni tekrar sahile sürükledi. İşin tuhaf yanı çok sakindim. Sırt üstü karaya doğru yüzdüm. Ayağıma bir şey değdi. Ne olduğunu bilmiyorum ama onun sayesinde bayağı korkarak denize yüzdüm. Bir daha 1-2 ay boyunca denize girmedim. Sonrada gitmek nasip olmadı. Ama aynısını tekrar yapacağım. Dalgalar dalgalar dalgalar, suyun lacıverte dönmesi, karadaki binaların karınca kadar olması...

Korku filmi gibi bir anı işte. O yaşta çok etkilemedi ama olayı hatırlayınca mucize gibi geldi. Sanırım stres anında sakin kala biliyorum.
Soğukkanlısın demekki.

Geri
Yukarı