Rehber Olası Bir Ekran Kartı Sorununda Ne Yapmalıyız?

NVIDIA Ve AMD kullanıcıları için olası bir ekran kartı sorununda telaşa kapılmadan önce yapmanız gerekenler.

Not: Bunlar sadece temel çözüm önerileri bir konu açarsanız sizden önce bunları yapmanızı isterler.
Not 2: Ekran karıt güncellerken veya eski bir sürüme dönerken DDU ile temiz kurulum yapmanızı öneriyorum.

1-En Güncel Ekran Kartı Sürücüsünü Yüklemek
Ekran kartı sürücülerini güncellemek sorununuzu çözebilir çünkü yeni yazılımın çıkma sebebi sorunları düzeltmektir.
NVIDIA için en güncel sürücüyü yüklemek için tıklayın. [18.10.2020]
AMD için en güncel sürücüyü yüklemek için tıklayın. [18.10.2020]

2-WHQL (Önerilen) Ekran Kartı Sürücüsünü Yüklemek
Eğer ki en güncel sürümü denediyseniz ve hatanız devam ediyor ise WHQL (Önerilen) sürücü sürmünü yüklemeyi deneyin.
NVIDIA için WHQL sürücüyü yüklemek için tıklayın.
AMD için WHQL sürücüyü yüklemek için tıklayın.
Not: Verdiğim sitelerden ekran kartınızı bulun ve WHQL yazanı yükleyin.

3-Windows Otomatik Sürücü Güncelleme Özelliğini Kapatma
Ben eğer bunu yapmasaydım sistemimi kullanamazdım belki sizin de işinize yarar. (Ekran kartım: RX 5600 XT)
Eğer ki sorununuz çözülmediyse bunu deneyebilirsiniz.
Nasıl yapılır? Buyurun bunun için de bir rehber hazırlamıştım.

4-Windows Güncellemeleri
Windows sürmünüzü güncellemeniz de sorununuzu çözebilir. Her ihtimale karşı güncel tutmakta fayda var.
Nasıl güncellenilir-> Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > Güncellemeleri denetle

Güncel Sürüm: (2004)

Güncel Sürüm: (20H2)

5-BIOS Güncellemelerini Yapmak
Bunun için çok fazla video ve rehber var o yüzden anlatmıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

6-Sürücü Ayarlarınızı Kontrol Edin
Yaşadığınız sorunun kaynağı ekran kartının sürücü uygulamasında yaptığınız ayarlardan kaynaklanıyor olma ihtimali var. Bu yüzden önce ekran kartı sürücüsünü varsayılan ayarlara çevirin.

AMD için varsayılan ayarlara çevirme:

Önce ayarlara geliyoruz.
Ekran görüntüsü 2020-10-18 142853.png

Daha sonra sistem sekmesini açıyoruz ve ''Fabrika Ayarları'' yazan yerin sağındaki ''Sıfırlama Gerçekleştir'' kısmına tıklıyoruz.
Ekran görüntüsü 2020-10-18 142835.png

7- Temiz Kurulum (Format)
Temiz kurulum yapmayı da deneyin. Driver Boost tarzı uygulamalar kullandıysanız da bir daha kullanmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

8-Temiz Önyükleme
Bu soruna bir uygulama neden oluyor olabilir bu yüzden temiz kurulum öncesi temiz önyükleme yapabilirsiniz.

9-Donanımsal Yöntemler
Tabi ki ekran kartınızın içini açıp şu şu parçayı sökün demiyorum. Bahsettiğim şey basit yöntemler.
1-Ekran kartını çıkarıp takma.
2-Ekran kartının tozlarını alma.
3-Güç kablosunu söküp takma.
Aklıma başka gelmedi.

10-Ekran Kartınızın Üretici Firmasıyla İletişime Geçme
Ekran kartınızın model (Asus, MSI, Sapphire...) üreticisiyle iletişime geçin. Çözüm önerileri işe yaramaz ise sizden servis talebi oluşturmanızı isteyeceklerdir.
A: Neden AMD/NVIDIA ile iletişime geçmiyoruz?
Cevap: Tabi ki şansınızı deneyebilirsiniz ama onlar sizden temiz kurulum, başka sürücü sürümü deneme vb. şeyler söyleyecek ve sorun kaynağının donanımsal olduğunu söyleyerek sizi model üreticinize yönlendirecektir.

Not: Her ihtimale karşı bir sistem geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

Eğer unuttuğum bir şey var ise özür dilerim.

Bunları bilmeyen mi var diyecek arkadaşlara söylüyorum var ki teknik destek bölümünde her gün onlarca konuda bu yöntemleri açıklamak zorunda kalıyoruz.

Güzel rehber olmuş. Elinize sağlık.
Üçüncü seçenekteki "Ben eğer bunu yapmasaydım sistemimi kullanamazdım belki sizin de işinize yarar." neden dediniz onu anlamadım.

Süper konu. Sadece bunları yazabilmen bile ayrı bir tebrik konusu.

Garip bir şekilde çözüldü işaretleyebiliyorum. Bu bir rehber ama galiba bir yanlışlık oldu?
İlginç. Benim de soru olarak açtığım konuları moderatör rehber olarak onaylıyordu. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı