Olasılık matematik sorusu

Hayrettin Bayram

Femtopat
Daha fazla  
A marka cep telefonu üreticisi bir firma, ürettiği telefonların bir yıl içinde bozulması oranını %2 olarak açıklamıştır. Bu mağazadan son bir yıl içerisinde telefon alanlar arasından rastgele seçilen 200 kişiden en az 2 tanesinin telefonunun bozulması olasılığı nedir?

Bu sorunun çözümüne yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bilemedim hocam şimdi. Bir güven aralığı vs. aradı gözlerim. Bu durumda elimden bir şey gelmiyor.
Hocam buradaki sorunun hala eksik olduğunu düşünmekle beraber Poisson dağılımına uyduğunu kabul ederek şu işlemleri yaptım.

Seçilen grupta 1 senede ortalama 4 telefon bozulması beklendiği için λ = 4 aldım. En az 2 telefonda bozulma olan durumu istediğimize göre, 1'den 0 telefon ve 1 telefon bozulması kısımlarını çıkarmak bizi cevaba ulaştıracaktır.

1 - (0 telefonun bozulma olasılığı) - (1 telefonun bozulma olasılığı) ==>

1 - ( 4^( 0 ) * e^( -4 ) / 0! ) - ( 4^( 1 ) * e^( -4 ) / 1! ) = 1 - 5 * e^( -4 ) = 0.90842180555 bulunur.

Son düzenleme:
Bilemedim hocam şimdi. Bir güven aralığı vs. aradı gözlerim. Bu durumda elimden bir şey gelmiyor.
Hocam buradaki sorunun hala eksik olduğunu düşünmekle beraber Poisson dağılımına uyduğunu kabul ederek şu işlemleri yaptım.

Seçilen grupta 1 senede ortalama 4 telefon bozulması beklendiği için λ = 4 aldım. En az 2 telefonda bozulma olan durumu istediğimize göre, 1'den 0 telefon ve 1 telefon bozulması kısımlarını çıkarmak bizi cevaba ulaştıracaktır.

1 - ( 4^( 0 ) * e^( -4 ) / 0! ) - ( 4^( 1 ) * e^( -4 ) / 1! ) = 1 - 5 * e^( -4 ) = 0.90842180555 bulunur.
1 - ( 4^( 0 ) * e^( -4 ) / 0! ) - ( 4^( 1 ) * e^( -4 ) / 1! ) = 1 - 5 * e^( -4
bu bölümde ki işaretleri anlayamadım açıkcası

Teşekkürler uğraştığınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı