OLED televizyon alınır mı?

ahmut222222

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3050 LAPTOP GPU, intel core i7-11800H, 16GB RAM, 1 TB SSD
Merhaba,

Yakında televizyon alacağım, ancak ekran kalitesi beni endişelendiriyor. Şimdiye kadar Samsung telefonları kullanıyorum ve OLED (bazen super AMOLED olarak da adlandırılır) ekranlara alıştım. TV için OLED'lere baktığımda, en ucuzunun bile 26 bin TL olduğunu görüyorum ve siyahların gerçek siyah olarak görüntülenmesi benim için çok önemli çünkü TV'yi film izlemek için alacağım.

Sorularım şunlar:

1. OLED teknolojisi neden TV'lerde bu kadar pahalıdır, çünkü en kötü Samsung A50'de bile bu teknoloji kullanılıyor?
  2. Başlangıçta TV için düşündüğüm fiyat 12 bin TL civarındaydı, ancak babam 6-7 bin TL verirse ben geri kalanını tamamlayacağım diye düşünüyordum. Ancak şimdi 26 bin TL olan bir TV'yi düşünmek zorundayım ve yazın bir PC toplamayı planlıyorum. Yaklaşık 40 bin TL biriktirsem bile, 20 bin TL (ya da 26 bin TL'ye) TV için harcamak geri kalanı için riskli olabilir. Sonuçta PC, TV'den daha önemli bir yatırım. Bu nedenle, QLED gibi farklı teknolojiler hakkında düşüncenizi almak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu meret telefonda en kötü A50'de bile varken neden TV'de bu kadar pahalı?

Biri 6.5 inçlik ekran, diğeri en az 43 inçlik ekran hocam. Tabii ki böyle olması normal. Bu arada, kaliteli bir IPS veya QLED alırsanız asla siyahları kötü göstermez. Sadece OLED'de biraz daha iyi olur. Ne kadarlık bir ekran boyutu istiyorsunuz?

Biri 6.5 inçlik ekran, diğeri en az 43 inçlik ekran hocam. Tabii ki böyle olması normal. Bu arada, kaliteli bir IPS veya QLED alırsanız asla siyahları kötü göstermez. Sadece OLED'de biraz daha iyi olur. Ne kadarlık bir ekran boyutu istiyorsunuz?
Hocam çok büyük olmasın, odam yaklaşık 3x3x3 metre boyutlarında ona göre absürt durmasın diyorum yani çok büyük olursa. Yani biraz da aşağıdaki fotoların etkisi oldu gerçekten böyle mi IPS/QLED. Bu arada gerçekten doğru dediniz biri 6.5 biri 60 inç :D

Dosya Ekleri

• images (1) (16).jpeg
    images (1) (16).jpeg
    53,8 KB · Görüntüleme: 307
Yani biraz da aşağıdaki fotoların etkisi oldu gerçekten böyle mi IPS/QLED.

Hocam şimdi teknik açıdan evet, böyle.

Bu arada, kaliteli bir IPS veya QLED alırsanız asla siyahları kötü göstermez.

Burada kaliteliden kastım, hem paneli kaliteli olan, hem içinde fazladan özellik bulunduran. Örn: siyahı gerçek siyah gibi göstermeye yarayan teknoloji. Bu açıdan yani. Anlayacağınız kaliteli bir IPS veya QLED alırsanız hiç bir sorun çekmezsiniz. Odanıza absürt durmasın istiyorsanız 50-55 kesinlikle yeterli olur.

Hocam şimdi teknik açıdan evet, böyle.

Burada kaliteliden kastım, hem paneli kaliteli olan, hem içinde fazladan özellik bulunduran. Örn: siyahı gerçek siyah gibi göstermeye yarayan teknoloji. Bu açıdan yani. Anlayacağınız kaliteli bir IPS veya QLED alırsanız hiç bir sorun çekmezsiniz. Odanıza absürt durmasın istiyorsanız 50-55 kesinlikle yeterli olur.
Anladım hocam 55 benim için yeterli ve uygun olacaktır. Şu an 26000'i OLED gözden çıkarsam bile yanma sorunu oluyormuş bi de bunların bir de bu kafama takıldı o kadar para verip alıp da 1 2 sene sonra bozulursa hiç hoş olmaz yani.

Anladım hocam 55 benim için yeterli ve uygun olacaktır. Şu an 26000'i OLED gözden çıkarsam bile yanma sorunu oluyormuş bi de bunların bir de bu kafama takıldı o kadar para verip alıp da 1 2 sene sonra bozulursa hiç hoş olmaz yani.

Yani hocam yeni çıkan modellerde genel olarak çözüldü. Artık kolay kolay yanmıyor diye biliyorum. Modele dikkat etmek gerek.

Televizyon dediğin 10 yıla yakın ömrü olmalı. OLED'lerdr bu imkansız. Önerim OLED'in yerini tutmaz ama ilk olarak Samsung Qled, sonra da LG NanoCell televizyonlara bakmanız. Samsung Qled'ler VA tabanlı olduğundan kontrastta (yani siyah kalitesinde) Oled'den sonraki en iyi alternatif bence. Son tercih LG NanoCell olmalı.

Gayet güzel model. Bu size tam uygun olarak görünüyor. Zaten 71 değerlendirmenin 71'i de 5 puan vermiş. LG sağlam marka zaten OLED konusunda.
Aynen öyle LG sağlam gerçekten. teşekkür ederim

Geri
Yukarı