OLED TV Ekran Yanığı Burn-In/Ghost Screen

Eyyüp İ.

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar. Birkaç gün önce LED TV önerisi için konu açmıştım. Bunun üzerine biraz daha araştırma yaparak OLED TV almaya karar verdim. Ancak OLED TV'leri de araştırırken o güzel ve canlı renklerin yanısıra olumsuz bir özelliğinin olduğunu öğrendim. OLED TV'lerde uzun süre kullanımlarda ekran yanığı (genel olarak burn-in veya hayalet ekran olarak biliniyor) bir diğer İngilizce terimiyle "permanent image retention" oluştuğunu keşfettim.

Bu noktada doğal olarak OLED TV satın almaktan vazgeçme içgüdüsü doğdu. Dolayısıyla geçici de olsa kalıcı da olsa ekran yanığı riski olmayan (%0 olan) Samsung 55MU8000 LED TV'yi almaya yöneldim.

Burada ise aklıma başka bir konu takılıyor. Samsung'un bu modeli "Kenar LED Aydınlatma (Edge-Lit LED)" ekran paneline sahip. Forumlardan, haber sitelerinden okuduğum kadarıyla kenar LED aydınlatmalı TV'leri almayın, onun daha gelişmişi "Direct LED" daha iyi gibi yorumlar var.

Kalıcı ekran yanığı riski genelde OLED TV'ler için var, genelde LED TV'ler için çok fazla yok, olsa da geçici ekran yanığı oluyor.

Sizin fikirleriniz nelerdir?
- Ekran yanığı riskine rağmen OLED TV alınır mı? Her OLED TV'de ekran yanığı olur mu? Bu riske rağmen almaya değer mi? Çözümü var mıdır? Aklımdaki OLED marka ve modeli LG 55C7V.

- Eğer OLED alınmazsa hala gelişmesi için zamanı var diyorsanız, o zaman Edge-Lit LED TV alınır mı?

- Edge-Lit TV de alınmaz diyorsanız diğer önerileriniz nelerdir? (Genel kullanım amacı konsol oyunu ve film izlemek.)

Ekran yanığı ile ilgili bir test videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle OLED TV den şaşmayın. LED TV ler ışık sızması sorunları başta olmak üzere düşük siyah kalitesi ve eski bir teknoloji olmasından dolayı oled tv lerden parlaklık hariç hiçbir üstünlüğü yoktur. Yazdığınız C7 oled tv fiyat/performans olarak rakipsizdir ve hiçbir led tv ona kafa tutamaz. Oled tv lerde burn in sorunu yaşamazsınız. 2017 ve 2018 modellerde screen shift özelliği sayesinde tv niz kapalı iken tv screen clean özelliği devreye girer ve logo izleni femizlenir yeter ki tv nizi hiçbir zaman fişten çekmeyin stand by da kalsın. Tekno marketlerde gördüğünüz oled tv lerdeki logo izleri sizi yanıltmasın çünkü orada 12 saat boyunca aynı görüntüyü oynatıyorlar ve mağaza kapanırken elektriği direk şartelden kapadıkları için tv stand by modunda kalmıyor ve ekran temizleme özelliği devreye girmiyor sonrada vay efendim oled ler yanıyor. Bu yorumlara asla kulak asmayın hepsi asılsız ve oled tv yi kullanmayı bilmeyenlerin işleridir. En prof incelemele siteleri flatpanelshd ve rtings de en yüksek puanlara sahip tv lerin hepsi oled tv lerdir. LG C7 yi direk sipariş etmenizi öneririm şuan piyasada alabileceğiniz ey iyi tv dir.

Paranız varsa Xe9005 öneririm gerçekten siyah performansı olsun ren doygunluğu olsun Oled'e en yakın Led Tv bence budur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı