Omen Gaming Hub i7-13700HX işlemci kullanımını düşük ölçüyor

cinsherif

Centipat
Yer
samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MODEL
OMEN by HP Laptop 17-cm2xxx
SERIAL NUMBER
5CD3085K1D
OPERATING SYSTEM
Microsoft Windows 11 Pro Insider Preview
- Release ID: 2009
- Version: 10.0.23430
- Build: 23430
CPU
13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13700HX
- Clock speed: 2100MHz
- Description: Intel64 Family 6 Model 191 Stepping 2
GPU
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU
- Driver version: 31.0.15.3161
Intel(R) UHD Graphics
- Refresh rate: 165Hz
- Driver version: 31.0.101.
Meslek
Sürveyan
Model.
Omen by HP laptop 17-CM2xxx
Serial number.
CD3085K1D.
Operatıng System.
Microsoft Windows 11 Pro Insider Preview.
- Release ID: 2009.
- Version: 10.0.23430
- Build: 2330.
CPU.
13th gen Intel(R) Core(tm) i7-13700HX
- Clock Speed: 2100MHz.
- Description: Intel64 family 6 model 191 stepping 2
GPU.
NVIDIA GeForce RTX 4070 laptop GPU.
- Driver version: 31.0.15.3161
Intel(R) UHD Graphics.
- Refresh rate: 165Hz.
- Driver version: 31.0.101.4146
RAM.
HmCG78AEBSa095n
- Capacity: 16 GB.
- Type: DDR5.
- Default clock Speed: 4800MHz.
HmCG78AEBSa095n
- Capacity: 16 GB.
- Type: DDR5.
- Default clock Speed: 4800MHz.
Audio.
USB ses için ıntel® Smart sound teknolojisi.
Dijital mikrofonlar için ıntel® Smart sound teknolojisi.
Realtek High Definition Audio.
Bluetooth® ses için ıntel® Smart sound teknolojisi.
NVIDIA High Definition Audio.

Arkadaşlar Omen Gaming hub işlemci çalışmasını çok düşük ölçüyor, oyunlarda bile en fazla anlık %13 oluyor.
Diğer konu: Performans modu daha iyi değilmiş onu anladım Balanced modunda makine uçuyor FPS uçuyor resmen ben tam tersi diye düşünmüştüm.

son yazdığım silinmiş undervolting ayarını kaç ayarlamam sağlıklı olur bilgisayara zarar vermem.

bilgi yok mu?

Bilen Yok Galiba

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    205,8 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
Selamlar, aynı laptop bende de var ve aynı soundan muzdaribim. COD mw2 oynarken pc kafayı yiyor kendi kendine tuşalara basıyor :D omen control center ayarlarını kafama göre yaptıktan ve biostan Dgpu yu aktif ettikten sonra Omen yazılımını sildim. windows güç ayarlarından en yüksek performans ayarladım sorun kalmadı. Undervolt olarak -45 te satbilite yakaladım.

Performans modunda gücün çoğunluğunu işlemciye gönderiyor. Balance modda eşit dağıtıyor. CPUid ile ölçüm yaptım ve bu şekilde anladım. Biostan hyperthreading i kapattım ve hissettiğim kadarıyla daha iyi çalışıyor. Zaten bu işlemcide 16 çekirdek var daha fazlası oyun oynayanlar için fazlalık gibi. Kaldı ki grafik ayarlarını en düşük olarak ayarlayan kimse kalmamıştır günümüzde.

Merhaba hocam bana da yardımcı olur musun? Bende geçen undervolt yaptım PC zor açıldı.
BIOS'ta dGPU nedir sadece 2. ekran kartı mı açık yani.
Performans modu kapatmak mantıklı mı yani.
Hyper-Threading nedir ne işe yarar.

Merhaba hocam bana da yardımcı olur musun? Bende geçen undervolt yaptım PC zor açıldı.
BIOS'ta dGPU nedir sadece 2. ekran kartı mı açık yani.
Performans modu kapatmak mantıklı mı yani.
Hyper-Threading nedir ne işe yarar.
Undervoltu Omen gaming hub üzerinden ayarla ama, thstop kullanma. -50 ye çek aşağıdan test butonu ile test et sonra uygula deyip baştan başlat pc yi.
Dgpu evet sadece Nvidia aktif oluyor. İntel ekran kartı çok işimize yaramıyor zaten. Nvidia da pilde çalışırken gayet az tüketiyor elektriği.
Performans modu eğer işlemci yüklü görevler varsa bence daha mantıklı. Zaten toplamda 250watt tüketim yapıyor pc anlık olarak. 175watt gpu yerse 75watt başından aşırır cpu yu(oyunda tabi).
Hyper threading sanal işlemci çekirdeği oluyor. Bizim işlemcide 16 adet fiziki çekirdek var zaten. Oyun odaklı düşündüğüm için, bu şekilde çok güçlü. Hem güç tüketimi az oluyor hemde ısınma azalıyor.
Nvidia çevirim içi yer paylaşımını da kapatın, şu an win11 güncel sürümde problemler var sanırım. Gpu dar boğaz yapıyor bu ayar açıkken.

Eğer imkan varsa sıvı metal kullan hem işlemci hem ekran kartında. Birde balance modda fanları çok açmıyor pc, o yüzden fan ayarını manuel yaparsan daha iyi olur.
Sıvı metal uygulaması için örnek resimde ekledim.
HP garantiden çıkarmıyor bu uygulamalarda.

Dosya Ekleri

• IMG_6097.jpeg
    IMG_6097.jpeg
    239,3 KB · Görüntüleme: 46
Undervoltu Omen Gaming Hub üzerinden ayarla ama, thstop kullanma. -50'ye çek aşağıdan test butonu ile test et sonra uygula deyip baştan başlat PC'yi.
dGPU evet sadece NVIDIA aktif oluyor. Intel ekran kartı çok işimize yaramıyor zaten. NVIDIA da pilde çalışırken gayet az tüketiyor elektriği.
Performans modu eğer işlemci yüklü görevler varsa bence daha mantıklı. Zaten toplamda 250watt tüketim yapıyor PC anlık olarak. 175watt GPU yerse 75watt başından aşırır CPU yu(oyunda tabii).
Hyper threading sanal işlemci çekirdeği oluyor. Bizim işlemcide 16 adet fiziki çekirdek var zaten. Oyun odaklı düşündüğüm için, bu şekilde çok güçlü. Hem güç tüketimi az oluyor hem de ısınma azalıyor.
NVIDIA çevirim içi yer paylaşımını da kapatın, şu an Windows 11 güncel sürümde problemler var sanırım. GPU darboğaz yapıyor bu ayar açıkken.

Eğer imkan varsa sıvı metal kullan hem işlemci hem ekran kartında. Bir de balance modda fanları çok açmıyor PC, o yüzden fan ayarını manuel yaparsan daha iyi olur.
Sıvı metal uygulaması için örnek resimde ekledim.
HP garantiden çıkarmıyor bu uygulamalarda.

Merhaba ben de 16 inçlik modelini aldım ama gaming hubda undervolt kısmı yok bende. Bir de ben laptopu Amerika'dan getirtmiştim garanti kısmında beklemede yazıyor bilginiz var mı acaba? Normalde uluslararası garantisi var diye biliyorum HP'nin.

Yeni konular

Geri
Yukarı