Omicron Dünya'ya bir yeni yıl hediyesi olabilir mi?

yigidyum

Kilopat
Makaleler
1
Selam dostlar. Bu gün iki gün önce buluştuğum arkadaşımın testinin pozitif çıkması ile araştırmacı ruhuma bir kıvılcım olan Omicron varyantından konuşmak istedim.

Anladığım kadarıyla bu varyant, diğer varyantlara göre kat kat daha hızlı yayılan; fakat hastaneye yatış ve ölüm oranı olarak da kat kat iyiye doğru eğilim gösteren bir süpervaryant. Hatta hastaneye yatışlarda %94, ölümlerde ise %85'lik bir düşüş olduğu söyleniyor (delta varyantına kıyasla).

Bu şu demek olabilir: Eğer vakalar bu şekilde seyrederse Covid-19'un hayatımızda bir mevsimsel grip, veyahutta klasik bir soğuk algınlığı taklid eden bir virüse dönüşmesi muhtemel.

Çevremde kime sorsam, "Şans eseri test yaptırdım, pozitif çıktı. Gayet iyiyim". Veya "Grip oldum sandım, meğersem koronaymışım..." gibi ifadeler duymaya başladım. Genel olarak hafif seyrediyor gibi.

En sık duyduğum belirtiler:

-Hafif ateş
-Kas ağrısı
-Halsizkik
-Burun akıntısı

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Pandeminin sonunun başlangıcı olabilir mi bu varyant?

Pandemi bizim ülkemizde kolayca bitmeyecek gibi gözüküyor.
Turistleri bilirsiniz, ayaklı bankamatik. 😂
Şaka bir yana dursun sürekli yurt dışından giriş olduğu için yeni vaka sayısında artış olabilme ihtimali yüksek.

@Salih METİN Evet, aşının etkisi çok açık. Dayımın bir arkadaşı iş yemeğine katılıyor, ve 15 kişilik masada 3 doz aşı olan sadece o var. Masadaki diğer 14 kişi pozitif çıkarken, dayımın arkadaşı negatif :)

Geri
Yukarı