Ont cihazı olmadan fiber bağlantı yapılabilir mi?

Patrixcs

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Marsilya
ONT cihazına ping attığım zaman 1 ms ping atıyor. Daha evin içinden 1 ms ping ekliyor. Zaten oradan sunucuya gidene kadar 0.40 ms ekliyor. Bilgisayardan routera bağlandığım zaman 0.30 ms ekliyor. Hız testinde en yakın sunucuya 1.80 ms alıyorum.

Merak ettiğim şey ise ONT cihazını niye ekstradan 1 ms ekliyor? Ve bir de ONT cihazı olmadan mesela direkt fiber kabloyu DSL gibi modeme takabilir miyiz?

ONT cihazına ping attığım zaman 1 ms ping atıyor. Daha evin içinden 1 ms ping ekliyor. Zaten oradan sunucuya gidene kadar 0.40 ms ekliyor. Bilgisayardan routera bağlandığım zaman 0.30 ms ekliyor. Hız testinde en yakın sunucuya 1.80 ms alıyorum.

Merak ettiğim şey ise ONT cihazını niye ekstradan 1 ms ekliyor? Ve bir de ONT cihazı olmadan mesela direkt fiber kabloyu DSL gibi modeme takabilir miyiz?
ONT cihazında Energy Save modu var. Onu kapatmayı deneyebilirsin. Tabi arayüzüne girmelisin. Bende kapalı o ayar. Ancak varsayılan olarak açık geliyor.

Ont cihazında energy Save modu var. Onu kapatmayı deneyebilirsin. Tabi arayüzüne girmelisin. Bende kapalı o ayar. Ancak varsayılan olarak açık geliyor.

Girebilsem şu cihaza gireceğim direkt kapatacağım. Ama sanırsam girilmiyor bu cihazın arayüzüne. Müşteri hizmetleri kapatabilir mi?

Keenetic Giga modemde bu özellik var ama fiber ucu SC konnektör değil SFP olması gerekiyor ve buda genelde sunucularda kullanılıyor. ONT'ye nasıl ping atılıyor bu arada?

Keenetic giga modemde bu özellik var ama fiber ucu sc konnektör değil sfp olması gerekiyor ve bu da genelde sunucularda kullanılıyor. Ont'ye nasıl ping atılıyor bu arada?

ONT cihazından çıkan Ethernet kablosuna bilgisayara bağladım. Sonra Ipconfig'ten 192.168.1.1 gibi benzer adresi alıp ping IP adresi yazıp baktım.

Takabilirsin diye biliyorum. Hatta Vodafone fiber FTTH altyapısında Nokia'nın direkt modemini veriyor. Hatta ve hatta Asus'un bir modeminde fiber bağlantı girişi görmüştüm. Tabii, bunun için İSS'in yardımcı olması şart.

Bu arada TurkNet'in GigaFiber'inde ONT ve modem olmasına rağmen sunucuya 1 ms atıyor.

Son düzenleme:
Takabilirsin diye biliyorum. Hatta Vodafone fiber FTTH altyapısında Nokia'nın direkt modemini veriyorlar. Hatta ve hatta Asus'un bir modeminde fiber bağlantı girişi görmüştüm. Tabii, bunun için İSS'in yardımcı olması şart.

Bu arada TurkNet'in GigaFiber'inde ONT ve modem olmasına rağmen sunucuya 1 ms atıyor.
Ben Gigafiber'de Türk.net İstanbul sunucusuna 0.80 bile görmüştüm ama gece yapmıştım testi.

Girebilsem şu cihaza gireceğim direkt kapatacağım. Ama sanırsam girilmiyor bu cihazın arayüzüne. Müşteri hizmetleri kapatabilir mi?
Kapatamazlar. Teknik ekip kapatabiliyor. Ben o ayarı kapatmıştım. Ciddi bir fark görmedim ama yine de belki yararı vardır.

Bu arada bir fiber altyapı tipinde direkt fiber kablo modeme giriyordu. Dediğin şey muhtemel ama bence ancak tam bilgi sahibi değilim.

Sanırım KabloNet FTTH'ydi. O bahsettiğim altyapı.

Kapatamazlar. Teknik ekip kapatabiliyor. Ben o ayarı kapatmıştım. Ciddi bir fark görmedim ama yine de belki yararı vardır.

Bu arada bir fiber altyapı tipinde direkt fiber kablo modeme giriyordu. Dediğin şey muhtemel ama bence ancak tam bilgi sahibi değilim.

Sanırım Kablonet FTTH'ydi. O bahsettiğim altyapı.

ASUS RT-AX89U sanırsam fiber kablo girişine sahip olan bir de Keenetic giga.

Teknik ekip dediğin saha ekipleri mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı