Opel Corsa 2020 Frenden gelen rahatsız edici ses

Vandy

Decapat
Daha fazla  
Opel Corsa 2020 kasa aracım var. 1 ay önce frenlerden ince tiz ses, metal sürtünme - gıcırtı sesi üzerine balataları değiştirdim ve diskler torna yapıldı.
Ve sonrasında metal sürtünme gıcırtı sesi vs yok fakat yüksek hızdan frene başladığımda ve özellikle yokuş aşağı frenli inerken, frenlerden küt küt küt, boğum boğum zangır zangır ses geliyor. Sanki ani frende abs kilitlemesi gibi ama ondan daha rahatsız edici ve sürekli. İnce tiz ses vs değil. Tok bir ses şekilde güm güm güm gibi frene dokunulduğu andan bırakılana kadar ses devam ediyor. Sebebi nedir? Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer bir durumu fren balatalarımın bittiğinde ve arkasındaki demirin diske değdiğinde yaşamıştım. Yüksek hızlarda uzun süreli bastığımda inanılmaz ses yapıyordu.

Muhtemelen bir şey çarpıyor içeride. Bir mekanikçinin görmesi gerek.

Yaklaşık 5 sene kadar fren üzerine çalıştım tecrübem var fakat bahsettiğiniz sesi ancak kaliper civataları sıkılmadığında yapar diye düşünüyorum. Kaliper diskin çevresinde balataları tutan ayaktır. Ayağın civataları sıkılmamışsa her frene bastığınızda sağa sola oynama yapıp diskinize çarpar. Diskiniz de tekrar yamulur.
Ayrıca diskinizi söktürüp mü tornalattırdınız yoksa üzerinde mi torna oldu?

Yaklaşık 5 sene kadar fren üzerine çalıştım tecrübem var fakat bahsettiğiniz sesi ancak kaliper civataları sıkılmadığında yapar diye düşünüyorum. Kaliper diskin çevresinde balataları tutan ayaktır. Ayağın civataları sıkılmamışsa her frene bastığınızda sağa sola oynama yapıp diskinize çarpar. Diskiniz de tekrar yamulur.
Ayrıca diskinizi söktürüp mü tornalattırdınız yoksa üzerinde mi torna oldu?
Sökülüp torna yapıldı.

Sökülüp torna yapıldı.
Çok yanlış, yapılması gereken işlem disk porya üzerindeyken aracın aks hareketine göre dönerken torna cihazının diski tornalamasıdır. Yapılan işlemde disk söküldüğü için torna makinesinde zaten balans olmadığı için sorunsuz sıfırlanıyor. Ama aracın aksına göre dönmediği için makine tekrar balans yapıyor. Yani kötü haber diskinizi eğer kurtarıyorsa tekrar torna ettirmelisiniz kurtarmıyorsa yeni disk takmalısınız. Araştırırsanız üzerinde disk torna diye görebilirsiniz özellikle frencilerde.
Eğer İstanbul'da iseniz Anadolu yakasında önerebilirim bir kaç yer.

Ayrıca diskin kalınlığını fotoğraf şeklinde atarsanız kurtarıp kurtarmayacağını söyleyebilirim.

İzmirde oturuyorum. Çok teşekkürler bu bilgiler için. Diskleri değiştirme maliyeti ne kadardır ortalama?

Çok kalite var yani 700 TL'ye de disk bulursunuz, 2500 TL'ye de. Tavsiyem BOSCH marka veya bulabilirseniz FERODO marka disktir. Eskiden sadece FERODO kullanırdım kaliteli olarak müşterilerime. Eğer hala üretimi varsa ve piyasada bulunabiliyorsa birincil önceliğim FERODO markadır. Aracın en önemli mekanizmalarından biri fren olduğu için bence kaliteli bir ürün kullanın tavsiyem bu yönde. Canınız emanet ne de olsa :)
Bir kötü haber daha verecek olursam yeni değiştirdiğiniz balatalar eski balanslı diskinize göre şekil aldığı için yeni takacağınız diske balans yaptırır bu yüzden disk + balata değiştirmelisiniz :)

Her zaman söyleriz, hele ki fren işlerinde bir iş diğer işi tetikler. Yapılan bir yanlış çorap söküğü gibi arkasından gelir. En başta diskin yerinden sökülüp torna edilmesi işi buralara kadar getiriyor yani.

Anladım. Astarı yüzünden pahalıya çıkacak bir noktada. Bilen bir ustaya gösterip bu önerilerinizi uygulamak gerekiyor. Çok teşekkürler

Anladım. Astarı yüzünden pahalıya çıkacak bir noktada. Bilen bir ustaya gösterip bu önerilerinizi uygulamak gerekiyor. Çok teşekkürler
Rica ederim, evet başta da bunu uygulamak gerekirdi bilen birine göstermek. Neyse artık hatanın neresinden dönülse kârdır. Kazasız belasız inşallah.

Yeni konular

Geri
Yukarı