Open-GL vs DirectX

• Konuyu başlatan Mr_YAMYAM
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 1B
M

Mr_YAMYAM

Ziyaretçi
İnternette sakin sakin gezerken aklıma takılan bir sorunun cevabını bulmak için araştırma yapmaya başladım.
Konu ile ilgili olarak ciddi bir bilgilere rastlamasam da, linkini verdiğim sitedeki yazılanlar çok hoşuma gitti.
OpenGL ve DirectX | Habertux.com
Özellikle beğendiğim şu satırları da ekran görüntüsü olarak sunuyorum.

Konu ile ilgili ve bilgili arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunmak isterim.

Ya ben hiçbir şey anlamıyorum. Açık kaynak dünyasına göre Açık kaynak yazılımlarının tümü iyi bir tane bile kötü yazılım yok. Bana göre öle değil Direct X OpenGL ye göre daha iyi. Böyle şeylere inanmayın. Test edin yada karşılaştırın.

Bilinmeyen bazı şeyler var.
Profesyonel işletim sistemleri, binlerce mühendis ve yazılım uzmanlarınca yüzlerce kez test edilerek oluşturulmaktadır. Açık kaynak yazılımları ise sadece bu işe gönül vermiş kişiler ya da kuruluşlarca geliştirilmektedir.
İki katagoriyi eleştirirken hissi davranmak ne kadar doğru olacaktır sizce. Bu gün linux dünyasına uyumlu oyunlar da yapılmış olsaydı sizce kullanım oranı ne olurdu.
Şu an duruma bir göz atsak bile. Birçok linux sürümü beğenilerek sevilerek kullanılmaktadır. Her ihtiyaca cevap vermese de birçok uygulamaları ile göz doldurmaktadır.
Profesyonel işletim sistemleri: Takribi 300$. Kullanım ömrü birkaç sene.
Açık kaynak işletim sistemleri: Takribi 0-10$ Kullanım ömrü birkaç sene.
Ayrıca Mac-OS işletim sistemini de düşünmeliyiz.

Dirext-x iyi ya da Open-GL iyi diyebilmek için çalışma mantığını da bilmek gerekmez mi?

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı