Başarılı Kurulum OpenCore Catalina | Ryzen 3600 & RX 580

Arkadaşlar merhaba yaklaşık 5 gün önce yeni bir sistem toparladım Hackintosh kurulumuna en uygun donanımları seçtim özellikle ayrıca anakart tavsiyesi için @tristessehivernale'a çok teşekkür ederim. Kurulum işleyişi gayet basit Hackintosh sisteme geçiş sürecinde olan arkadaşlar için biraz bilgi vereyim. Anakartımın ilk önce BIOS'unu güncelledim daha sonra OpenCore imajını "etcher" ile USB'ye yazdım 32 GB'lık bir USB bellek kullandım bunun için. Gelelim BIOS ayarlarına (her Anakart'ın kendine ait ayarları vardır) referans olsun diye koyuyorum resimleri.

Screenshot_2020-05-08 Ryzen 5 3600, RX 580 OpenCore Catalina 10 15 4 - Technopat Sosyal(2).png

Screenshot_2020-05-08 Ryzen 5 3600, RX 580 OpenCore Catalina 10 15 4 - Technopat Sosyal.png

Screenshot_2020-05-08 Ryzen 5 3600, RX 580 OpenCore Catalina 10 15 4 - Technopat Sosyal(1).png

Bu ayarları yaptıktan sonra ise kuruluma başladım Samsung 970 Evo Plus 500GB M.2 üzerine yaptım ben kurulumumu. Gayet stabil ve sorunsuz bir kurulum evresi yaşadım aşağıda ki eklediğim linklerden kurulum rehberi konusuna ulaşabilirsiniz. İmaj'daki kextleri kullandım farklı bir kext eklemedim tüm donanımlarımı sorunsuz bir şekilde tanıdı. Fakat bende m-Audio Fast track ses kartı mevcut bu ses kartını da otomatik olarak tanımladı fakat YouTube vb yerlerden müzik dinlerken bazen kötü bir dalga frekansı alıyorum. Ses kartı üreticisinin macOS driverlarını denedim fakat uyumsuz hatası aldım devam edemedim yüklemeye. OpenCore macOS X kurulumu tamamladıktan sonra Clover ile EFI'yi mount edip USB'siz başlangıcı da hallettim. Windows 10 kurulumu yaptım farklı bir SATA SSD'ye bu kurulumu yaparken ise F11'i kullanarak Boot edebildim Windows kurulumunu ve başarılı bir şekilde kurdum. Windows 10'un ön yüklemesini de Samsung 970 Evo M.2'ye yapmış Windows 10 neden olduğunu bende anlayamadım. :) ben uğraşmamak için Windows'a geçeceğim zaman F11'e basıp Windows Boot'u seçiyorum sizler bunu Clover'dan OpenCore menüsüne de ekleyebilirsiniz. Ben macOS X içinde sıcaklık değerlerimi maalesef göremiyorum onun araştırması içindeyim ne yapabilirim diye. Aşağıya sistem özelliklerimi ve kurulumda rehber olarak kullandığım konuların linklerini bırakıyorum. BIOS görselleri " @tristessehivernale " konusundan alınmıştır. Konuyu daha çok görsel açıklayıcı yapmak isterdim fakat kısa bir zaman dilimine bunları sığdırabildim.

Ryzen 5 3600, RX 580 | OpenCore Catalina 10.15.4 - Technopat Sosyal
OpenCore macOS Catalina 10.15.4 AMD Ryzen İmajı - Technopat Sosyal
OpenCore USB olmadan Boot etmek - Technopat Sosyal

Sistem:
  • Işlemci: AMD Ryzen 5 3600.
  • Anakart (BIOS v3.5): MSI B450 Tomahawk Max.
  • RAM: Corsair RGB Pro 2x8 GB 3200MHz.
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RX 580 8 GB.
  • Diskler: Western digital 128 GB SATA SSD (Windows 10), Samsung 970 Evo Plus M.2 500GB (ocatalina)
  • Kullandığım USB: SanDisk Cruzer Force 32 GB (aynı zamanda 3.2 portunda kurdum)

Ben de sizin gibi Logic X pro için MacOS kurmak istiyorum. Araştırma aşamasındayım ancak sizin müzik dinlerken aldığınız "kötü dalga frekansı" ve driver'lar için uyumsuzluk hatası gözümü korkutuyor. Henüz donanım için harcama yapmadım dikkatlice seçmek istiyorum.
Ya da bu işleri bırakıp Macbook air alacağız. 🤔
Yeni konu açın görüş belirtelim.

Geri
Yukarı