Opera deneyimim

Hocam acik kaynak olmayan tarayici istediginiz olsun ben siralayim.
Internet Explorerin butun surumleri, Chrome, OperaN Vivaldi ohoo. Siz bunlarin kaynak kodunu edinebiliyor musunuz?
GPL'yi ornek yazdim.
Acik kaynak eklentiler de ayni sekilde.
Bu belirttikleriniz de tamamen kapalı değil, (CSS/HTML üzerinden erişilebilir durumda) sadece bazı bileşenleri paylaşmıyor. (Explorer'ı dışarıda tutuyorum zira Microsoft'a ait olduğu için tescil durumu farklı)

Bu belirttikleriniz de tamamen kapalı değil, (CSS/HTML üzerinden erişilebilir durumda) sadece bazı bileşenleri paylaşmıyor. (Explorer'ı dışarıda tutuyorum zira Microsoft'a ait olduğu için tescil durumu farklı)
Hocam ben ne diyorum siz ne diyorsunuz?
Ben Programi olusturan DLLlerden bahsediyorum.
Zaten asil mesele de bu dlllerden, minik programciklardan dolayi.

Opera verilerinizi toplar ve satar. Arcibi tarayıcınızı bırakıp gizli ve güvenli bir tarayıcı kullanın. Chrome bile indiririm ama Opera indirmem.
Youtube'da tam olarak çalışmayan reklam engelliyici.
Çöp ve yavaş olan bir VPN nereye bağlandığınızı bile bilmiyorsunuz. Onun yerine ProtonVPN öneriyorum.
Zaten veri toplamayan tarayıcı yok diye mesaj yazıcaksanız veri toplamayan bir sürü tarayıcı var tüm bildiklerimi yazıyorum.

Bu tarayıcılardan başka tarayıcı önermiyorum.

Opera'daki özelliklerin çoğu Vivaldi'de var bi de onun üstüne ekstra bir ton özellik de var son güncelleme ile gerçekten kendini çok geliştirdi Vivaldi Vivaldi'yi önceden sildiyseniz bir daha şans verin.

The Tor Project | Privacy & Freedom Online
Bunun dışında çerezleri ön belleğe kaydetmeyen, her siteye çoklu şifreleme ile her defasında ayrı bir erişim ağı/sunucu (Onion Routing) tarafından erişim sağlayan (yanlış hatırlamıyorsam en az 4-5 sunucu üzerinden geçiyor) kaç web tarayıcı var? Kaldı ki Tor bile uçtan uca oluşan ağ trafiğini bağlılaşım ile açık edebiliyor (taşıma katmanı güvenliğinin siz ve sunucu arası bir şifreleme oluşturması elbette bunu diğerlerine göre daha zorlaştırıyor) ki nitekim kullandıkları ara yazılım açığı yüzünden TLS'ler de daha önce tehdit altına girmişti. (sonra elbette müdahale ettiler) Tabi bunların yanı sıra bir çok olası ve yaşanan durum da söz konusu. (Bir ara Firefox ile entegre olacaktı sonra ne oldu takip etmedim ama hakkını yememek lazım Mozilla'nın DNS ataması ve bilgi sızdırma/almaya karşı duruşu diğerlerine göre iyi.) Velhasıl kelam sıradan bir kullanıcı için bazı temel ayarları yaptıktan sonra gerisi teferruat oluyor ama elbette büyük ölçekli bir şirket içi kullanım veyahut yüklü miktar serveti olan ya da yazılım işinde çok daha ileri seviye biri (hatta belki cracker) iseniz zaten bunların hiçbirini kullanmaz kendi (daha özel bir) ağ tarayıcınızı kullanırsınız. (Netscape satıldıktan sonra çok bozdular.😜)
Not: Aslında konu uzamasın ve sapmasın diye yazmayacaktım da Vivaldi'yi Opera'nın geliştiricisinin geliştirdiği, LibreWolf'un Mozilla Firefox ile ticari bağımız yok demesi ama desteği aynı vakıf/geliştiriciler üzerinden aldığı gibi soru işaretleri kafamda oluşunca belki ben yanlış biliyorumdur veya ters düşünüyorumdur diye bildiklerimi amiyane şekilde ifade etmeye çalıştım sürçülisan olduysa affola.
Dipnot: Opera kullanımını tavsiye etmiyorum yanlış anlaşılmasın.

Geri
Yukarı