Opera gx çok fazla RAM kullanılıyor

Herkes bol keseden sallamış. Opera kullanıcılarının yaşları küçük anlıyorum ama bari bilmediğiniz konularda yazmayın bari lütfen.

İlk olarak Opera GX, kullanmadığınız özelliklerin de işlemlerini çalıştırır. Oradaki 27 işlem, sadece sekme değil tarayıcının düzgün çalışması için bölünmüş işlemleri de gösteriyor.

Opera GX çok istikrarlı bir tarayıcı değil. Hem yukarıdaki gereksiz işlemler hem de geliştiriciye para vermek yerine, en çok parayı PR ekibine verdiklerinden.

2023-09-10_23-04_1.png

Görev yöneticisi işlemleri gruplarken saçmalayabiliyor. Ben de gruba 8 işlemini ve aşağıda ayrıca 10 tane daha işlemi var. Bu sırada Twitch ve YouTube sekmesi açık. İkisinde de rastgele bir canlı yayın açtım.

2023-09-10_23-05.png

Kaynak tüketimi yüksek olan siteler var. Bu tarayıcıdan bağımsız artırıyor. Atıyorum Twitch canlı yayın izlemek, YouTube 60 FPS veya 2K üstü video izlemek kaynak tüketimini 1-2 kat artırabilir. Yani burada sitenin kullandığı kaynak tüketimi önemli.

Ayrıca sitelerin reklam için kullandıkları hizmetler de yüksek kaynak tüketiyor. Opera gibi büyük relam devlerinden para alan firmalar, çoğu reklamı bilinçli olarak engellemiyor. Bu yüzden Brave hariç çoğu tarayıcıda Ublock Origin kullanın.

Tarayıcıların kendi görev yöneticileri var. Burada neyin sorun yarattığını anlamak için, tarayıcı açıkken SHIFT+ESC kısayolu ile açabilirsin. Sana örnek amaçlı Twitch ve YouTube açık kaynak tüketimi göstereceğim.

Yayınlar ilk başta gördüğün üzere 300.000 MB civarı tüketiyor. Uzun süre izleyince özellikle bu yayınların sohbet kısımları, kaynak tüketimini 1-2 GB civarına kadar çıkabiliyor. Bu sitelerden kaynaklı ve sohbet taraflarındaki kaynak tüketimini düzeltme konusunda halen başarılı değiller.

2023-09-10_23-04.png

Azaltmak için Opera için önerdiğim ayarların GX için olanlarını da GX'e uygulayın. Özellikle Ublock Origin ve h264ify kullanın. H264ify YouTube tarafında, çoğu videonun CPU tüketimini azaltacaktır. Ama 1080P 60 FPS üstü video seçeneklerini göremezsiniz.

GX için de şu ayarları yapın. Twitch kapalı tutun çünkü arka planda çalışmaya devam ediyor. GX Corner ise kenar çubuğunda olmadığı sürece arka planda çalışıyor.

2023-09-10_23-09.png

Geri
Yukarı