Rehber Opera Önerilen Ayarlar ve Uzantılar

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
1280px-Opera_2015_logo.svg.png

Opera kullananlar için tavsiye ettiğim ayarlar ve uzantıları paylaşacağım. Şahsen kırmızı ile işaretlediklerimi kesinlikle yapmanızı öneririm. Diğer ayarlar tamamen size kalmış. Ayarlar ile ilgili görselleri, konu sayfası hızlı yüklensin diye Sürprizbozan içine aldım.
Screenshot_6.png

Screenshot_11.png

Screenshot_10.png

Screenshot_12.png

Screenshot_13.png

Screenshot_14.png

Screenshot_15.png

Screenshot_15.png

Opera uzantı mağazası ne yazık ki Opera'nın vurdum duymazlığından dolayı, çoğu geliştiricinin ürünün ekleyemediği kötü bir mağaza. Çünkü Opera'ya ulaşmaya çalıştığınızda, geri dönüş olmuyor. Bu yüzden ilk olarak aşağıdaki uzantıyı kurun. Çünkü bolca Chrome mağazasından uzantı yükleyeceksiniz.

Güvenlik için Traffic Light uzantısını öneririm. Antivirüs yazılımınız varsa ve Opera tarayıcısını destekliyorsa bu uzantıyı kurmanıza gerek yok. Desteklemiyorsa kullanabilirsiniz.

H264ify uzantısı YouTube video oynatıcısını farklı bir Codec ile çalışmaya zorlar. Bu yöntem YouTube CPU tüketimin %20'a yakın azaltır. Ama 1080P 60 FPS üstü video seçeneklerinden mahrum kalırsınız.

Bu uzantıların alternatiflerini ise kaldırın. Fazladan uzantı tutmak tarayıcı kaynak tüketimini artıracak ve sayfaların açılış hızına etki edecektir.
Opera'yı uzun süredir kullanıyorsanız, bağlantıya göz atın. Opera güncellemeden sonra eski dosyalarını silmiyor. Bunları kendiniz el yordamı ile silmeniz gerekiyor.

Son düzenleme:

LeBlanc

Hectopat
Opera kullananlar için tavsiye ettiğim ayarlar ve uzantıları paylaşacağım. Şahsen kırmızı ile işaretlediklerimi kesinlikle yapmanızı öneririm. Diğer ayarlar tamamen size kalmış. Ayarlar ile ilgili görselleri, konu sayfası hızlı yüklensin diye Sürprizbozan içine aldım.
Aşağıdaki güvenlik, reklam ve izleyici engelleme uzantılarını öneririm.

Güvenlik için Traffic Light öneririm. Kaspersky IS gibi kaliteli bir güvenlik yazılımınız var ise, size Opera'yı tavsiye etmem. Çünkü Opera tarayıcısında bu güvenlik yazılımlarının uzantıları desteklenmiyor yani çalışmıyor.

Ayrıca daha iyi bir internet deneyimi için bağlantıdaki uzantıları öneririm.

Bu uzantıların alternatiflerini ise kaldırın. Fazladan uzantı tutmak tarayıcı kaynak tüketimini artıracak ve sayfaların açılış hızına etki edecektir.
''Daha hızlı göz atmak ve arama yapmak için sayfaları önceden yükle'' ayarını Ublock zorunlu olarak aktif hale mi getiriyor? Yoksa kapatıyor mu anlamadım?

Son düzenleyen: Moderatör:

Alawar

Megapat
Açık olması daha iyi gibi hız açısından.
Henüz ziyaret etmediğin sayfaları önceden yüklemeye yaradığı için evet. Fakat, eklentinin işlevselliğini bozduğu ve gizlilik sorunlarına yol açtığı için kapatılması öneriliyor.

Checking this will disable prefetching in your browser. When prefetching is enabled, the browser can still establish connections to remote servers even if the resource from these remote servers are meant to be blocked by uBlock.

The Batman

Centipat
Yer
Gotham
Hocam Google Chrome'da uBlock Origin önerdiğiniz ayarları yaptım. Canlı derse bağlanamadım hata verdi. Uzantıyı o sayfada devre dışı bıraktım işe yaramadı. Tarayıcıyı sıfırladım düzeldi. Uzantıda ayarları yaptıktan sonra denk mi geldi bilmiyorum ama uzantı açıkken sorun çıkmıyordu normalde. Dediğiniz ayarları yapmasam sorun olmaz değil mi? Varsayılan ayarlarda kullanıyorum uzantıyı şu an.

Son düzenleme:
Yukarı