Opera GX güvenilir mi?

Öznel konuşuyorsun.Konuyu uzatmamak için diyeceğim tek şey her seçim sizin kararlarınızdan ibaret.İstediğin şeyi yap,kullan.
Spyware WatchDog'a göre Gmail kullanmamalısın. YouTube'da kullanmamalısın. Kullanmıyorsan özür diler susarım. Kullanıyorsan iki yüzlülüğe gerek yok. O site tamamen gereksiz ve paranoyaklık sitesi. Paranoyak insanların oluşturduğu hayatı kendine zorlaştırma rehberi bir nevi.

Bu siteye göre hareket edeceksek, derhal Windows silmeliyiz, içerisinde bir adet bile telemetri toplayan yazılım bulunmayan bir GNU/Linux dağıtımına geçmeliyiz. Hayatı kendimiz için zorlaştırmalıyız. Örneğin hiç bir MS servisini kullanmayacağız, hiç bir sosyal medya ürününü kullanmayacağız, Discord'u kullanmayacağız. Google'a ait hiç bir servisi kullanmayacağız. Ne mail, ne YouTube. Hayatı kolaylaştırmak varken gidip 90lı yılların internetini kullanacağız. Eziyet.
Benim anlamadığım hani FBI ajanı olsa tamam diyeceğimde FBI ajanı da değilsin Google senin arattığın poğaça tarifine ne yapsın? Güvenli tarayıcı diye bir şey yoktur. Böyle diyince aklıma hiçbir sistem güvenli değildir geldi :) Her neyse sonuç olarak zaten sizinde dediğiniz gibi şu an kulladığınız tüm programlar, işletim sistemleri her türlü veriyi topluyor zaten.

Spyware WatchDog'a göre Gmail kullanmamalısın. YouTube'da kullanmamalısın. Kullanmıyorsan özür diler susarım. Kullanıyorsan iki yüzlülüğe gerek yok. O site tamamen gereksiz ve paranoyaklık sitesi. Paranoyak insanların oluşturduğu hayatı kendine zorlaştırma rehberi bir nevi.

Site adresi nedir?

Site adresi nedir?
Brave bir balondur.Hem de su balonu...
spyware.neocities... Tamamen paranoya sitesi.

Benim anlamadığım hani FBI ajanı olsa tamam diyeceğimde FBI ajanı da değilsin Google senin arattığın poğaça tarifine ne yapsın? Güvenli tarayıcı diye bir şey yoktur. Böyle diyince aklıma hiçbir sistem güvenli değildir geldi :) Her neyse sonuç olarak zaten sizinde dediğiniz gibi şu an kulladığınız tüm programlar, işletim sistemleri her türlü veriyi topluyor zaten.
Ya bu da yanlış bir görüş mesela. Senin verilerin önemli, 70 yaşındaki ayşe teyzenin verileri bile önemli. Bilgi demek para demek. Önemi burada yatıyor. Ama şu da var ki, bu tarz veriler senin hayatını da kolaylaştırıyor. Sen müşterisin, müşterisini tanıyan üretici ona daha uygun ürün sunar. Onun ihtiyaçlarını daha rahat karşılar. Fakat bazı insanlar o kadar paranoyak ki, sanki poğaça tarifi araştırdı diye onun hakkında her veriye erişmişlerde, yarın evine un çuvalıyla baskın yapacaklarmış gibi davranıyor.

Son düzenleme:
Nerede ortada? Kaynak, kanıt? Threat or risk tabiri kullanılan bir şey ihtimal belirtir, kesinlik değil.

Opera GX kapalı kaynak ve telemetri topluyor. Ayrıca kişiselleştirilmiş reklam içinde veri topluyor. Kişiselleştirilmiş reklam için olan seçeneği kapatabiliyorsun. Bunlar dışında bağlandığın web-sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol ediyor. Fakat bu senin verini sattığı anlamına gelmiyor.

Verilerin satılması kişisel verilerin korunumu kanununca Türkiye'de ve benzeri kanunlarla yurt dışında yasak. Kanıtlandığında firmalar yerel temsilcilikleri aracılığıyla para cezasına çarptırılıyor. Facebook'u bunun için örnek olarak alabilirsiniz mesela. Opera'nın böyle bir geçmişi yok.

Hocam öncelikle sakin olunuz. Ben o cümlede sanırım ifadesini kullandım sizlerinde gördüğü üzere. Opera GX tarayıcısını fazla araştırmadığım için o tabiri kullandım zaten. Her neyse iyi Sosyaller!

spyware.neocities... Tamamen paranoya sitesi.

Ya bu da yanlış bir görüş mesela. Senin verilerin önemli, 70 yaşındaki ayşe teyzenin verileri bile önemli. Bilgi demek para demek. Önemi burada yatıyor. Ama şu da var ki, bu tarz veriler senin hayatını da kolaylaştırıyor. Sen müşterisin, müşterisini tanıyan üretici ona daha uygun ürün sunar. Onun ihtiyaçlarını daha rahat karşılar. Fakat bazı insanlar o kadar paranoyak ki, sanki poğaça tarifi araştırdı diye onun hakkında her veriye erişmişlerde, yarın evine un çuvalıyla baskın yapacaklarmış gibi davranıyor.
Tarayıcı kullanımından bir anda her b*k'u anonimliğe nasıl bağladın anlamıyorum dostum.Paranoya falan diyosun da bu adamın sahip olduğu bilgiyle senin bilgin karşılaşma bile etmez.2.si ise müşteri-satıcı ilişkisi vermişsin.Müşteri-satıcı ilişkisi iki tarafın da birbirinden haberdar olduğu durumlarda olur.Senin kullandığın uygulamaların çoğu senin aklın hayalin eremeyeceği bilgilerini topluyor.Aman nolcak diyip koyverelim gitsin o zaman.Tamamen anonim olmak değildi anlatmak istediğim zaten internette kimse tamamen anonim olamaz.Yalnizca kendi bilgilerine(verilerine) değer veren insan biraz da olsa bu internet güvenliği için bir tık üstüne düşer.Ha dersin gene dediğim gibi benim verim önemli değil ayşe teyzem poğaçasını satsın satarken de benim bilgilerimi kullansın okey.Bu yüzden herkesi şu internet aleminde en mantıklı ve güvenli seçenek olarak açık kaynak yazılım,özgür yazılım kullanmaya davet ediyorum.Konuyu burada kapatıyorum yoksa bu konu uzadıkça uzar.Herkese iyi günler.

Tarayıcı kullanımından bir anda her b*k'u anonimliğe nasıl bağladın anlamıyorum dostum.
Anonimliğe bağlamadım, anonim olmakla ilgili bir tane cümlem yok. O siteyi kendimize referans alacaksak, mevcut internette kullandığımız servislerin 90%'ından vaz geçmemiz gerekiyor.
Senin kullandığın uygulamaların çoğu senin aklın hayalin eremeyeceği bilgilerini topluyor.
Aynen bir tanem, aklım hayalim almıyor topladıkları verileri. Var mı başka sorun?
Bu yüzden herkesi şu internet aleminde en mantıklı ve güvenli seçenek olarak açık kaynak yazılım,özgür yazılım kullanmaya davet ediyorum.
Bende sana diyorum ki, hayır en mantıklı seçenek açık kaynak değil. Açık kaynak demek her zaman güvenli demek değil. Hala telemetri toplayan tonla sözüm ona açık kaynak yazılım var. Hangi verileri topladıklarını biliyorsam, verilerimin satıldığı kanıtlanmadıysa, innocent 'till proven deyip kullanmaya devam ederim.
2.si ise müşteri-satıcı ilişkisi vermişsin.Müşteri-satıcı ilişkisi iki tarafın da birbirinden haberdar olduğu durumlarda olur.
Birbirimizden haberimiz var canım. Adına Gizlilik Sözleşmesi, Son Kullanıcı Lisans sözleşmesi ve Kullanım Şartları deniyor. Eğer bu sözleşmeyi ihlal ederlerse de hükümetlerce para cezasına çarptırılıyorlar.

Yani gx hafif bir tarayıcı mı?
Asla değil. CPU ve RAM kullanımları berbat. Ayrıca yavaş. İnsanlara aldanıp kullanmayın.

Chrome, Edge gibi tarayıcılar varken bunların yüzüne bakılmaz. Saçma sapan özelliklerle doldurmuşlar tarayıcıyı.

1656528956141.png

1656528968878.png

Bu yalandan boktan şeylere de inanmayın. Bir halta yaradığı yok. Üstüne Edge'de eklentiler var.

1656528993196.png

Son düzenleme:
Elin Çinlisine verimi emanet etmek bana pek akıl karı gibi durmuyor. Şimdiki günlerde tonla Çin merkezli uygulamalarda Çin devletinin arka kapı açtığı haberlerini duyarken insan kıllanmıyor değil.
Şu ünlü CPU ve RAM limitleyicisine değineceğim. Olay tamamen şişirtilmiş bir balon. Kısıtlama yapınca tarayıcı çok fazla sekme uyutma işlemine gidiyor. Bu zaman da disk kullanımı arşa çıkıyor zayıf sistemlerde. Aynı zamanda tarayıcı kaynak kullanamadığı için donma ve takılmaya başlıyor. Özellikle de yüksek çözünürlük YouTube'un da kullandığı VP9 kodeklerinde oynatılan videolarda drop yaşatıyor. Önceden kendim denemek için kurmuştum ve 3 saat dayanamadan Firefox'a geçtim. Benim açımdan soracak olursan bana göre RGB donatımlı, işlevsiz bir tarayıcıdan ibaret. Opera kullanmak için ısrar ediyorsan normal Opera kullan derim. Yoksa Edge, Brave, Firefox/ Firefox çatalı tarayıcılara bak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı